مدیرکل امور بین‌الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر ظرفیت‌‌‌های شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی گفت: حضور مدیران شستا در این نشست، نشان عزم جدی ایران برای توسعه همکاری اقتصادی و تجاری با هدف خنثی‌سازی تحریم‌های ظالمانه نسبت به دو کشور ایران و زیمبابوه است. فروزان خاطرنشان کرد: زیرمجموعه‌‌‌های اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در زمینه‌‌‌های دخانیات، طلا، فنی و مهندسی و انرژی خورشیدی و صنایع دارویی و پتروشیمی و... آمادگی کامل برای گسترش و توسعه روابط دارند.  علی رستمی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی نیز در این نشست ضمن اشاره به ظرفیت‌‌‌های شستا به عنوان بزرگ‌ترین مجموعه اقتصادی کشور در حوزه‌‌‌های سرمایه‌گذاری و ایجاد پروژه‌‌‌های عظیم اقتصادی گفت: ۱۵‌درصد تولید ناخالص ایران توسط هلدینگ‌‌‌های زیرمجموعه شستا تولید می‌شود. او پروژه‌‌‌های توسعه‌‌‌ای را از مهم‌ترین موضوعات شستا دانست و افزود: تاپیکو، بزرگ‌ترین هلدینگ اقتصادی شستاست که در آن تمام محصولات پتروشیمی تولید و صادر می‌شود.

مدیرعامل شستا افزود: هلدینگ دارویی (تیپیکو) به عنوان دومین هلدینگ بزرگ شستا، ۴۰‌درصد از تولیدات دارویی و ۷۰‌درصد از مواد اولیه صنعت دارویی کشور را تولید می‌کند، همچنین هلدینگ سیمانی شستا (سیتا) با در اختیار داشتن ۳۰‌درصد از سهم بازار سیمانی کشور و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، بزرگ‌ترین سیستم حمل بار را در خاورمیانه به خود اختصاص داده است و بیش از ۹۰‌درصد صادرات ایران توسط این مجموعه انجام می‌شود.

تاکید بر توسعه همکاری زیمبابوه و ایران در روابط تجاری و اقتصادی معاون وزیر خارجه و تجارت بین‌الملل زیمبابوه هم در این نشست با اشاره به اراده جدی برای افزایش همکاری‌‌‌های اقتصادی میان ایران و زیمباوه گفت: دیدار امروز مدیران هلدینگ‌‌‌های اقتصادی شستا و گفت‌وگو با آنها، نشان اعتماد جمهوری اسلامی ایران به کشور زیمباوه است، ما نیز تمایل داریم همکاری زیمباوه و ایران را در روابط تجاری و اقتصادی توسعه دهیم.

«دیوید موسابایانه» گفت: ما در چند سال اخیر توانستیم از فشارهای تحریم‌های اقتصادی غرب عبور کنیم و امسال ۸/ ۷ درصد رشد اقتصادی را که بالاترین سطح رشد اقتصادی در قاره آفریقاست تجربه کردیم. معاون وزیر خارجه و تجارت بین‌الملل با اشاره به رابطه دیرینه دو کشور گفت: به زودی با کمک یکدیگر در مسیر خنثی‌سازی تحریم‌های آمریکا حرکت می‌کنیم. او اظهار امیدواری کرد که در حوزه‌‌‌های کشاورزی، دارویی، عمران و جاده‌سازی و آموزش تحصیلات تکمیلی روابط اقتصادی و تجاری دو کشور تقویت شود. پس از اتمام جلسه تجار دو کشور به مدیریت مهدوی مشاور مدیرکل امور بین‌الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به تناسب فعالیت‌های خود به طور اختصاصی و چهره به چهره به مذاکره پرداختند.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند