پیگیری‌ها درباره اصلاح قیمت تضمینی گندم به کجا رسید؟

سهراب سهرابی در بازدید از آخرین دستاورد‌های تحقیقاتی حوزه غلات همزمان با روز مزرعه در جمع خبرنگاران در پاسخ به باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین پیگیری‌ها پیرامون اصلاح قیمت خرید تضمینی گندم گفت: اصلاح قیمت خرید تضمینی گندم باید در شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی تعیین تکلیف شود که ۵ نفر از اعضای شورای قیمت گذاری از بخش خصوصی هستند که حق رای دارند.

به گفته او، اگر اصلاح قیمت خرید تضمینی گندم در شورا مصوب شود، وزیر جهاد به عنوان رئیس شورا نرخ را اعلام می‌کند، اما به سبب آنکه بخش اعظم برداشت به پایان رسیده، بعید است که مصوبه شورا آن را تاکید کند.

سهرابی ادامه داد: برداشت اولین خوشه‌های طلایی گندم از هفته اول فروردین در استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب کرمان آغاز شده است و کماکان ادامه دارد.

مجری طرح گندم افزود: بنابر آمار تاکنون ۲ میلیون و ۷۰۰ هزارتن گندم از کشاورزان خریداری شده که تاکنون ۲.۳ هزارمیلیارد تومان از مطالبات کشاورزان پرداخت شده و کماکان پیگیری‌ها از طرف وزارت جهاد برای پرداخت مابقی در حال انجام است.

به گفته او، بنابر آمار طی سه سال اخیر میزان خرید تضمینی گندم از ۴ میلیون و ۵۰۰ هزارتن گندم از سال ۱۴۰۰ به ۱۰.۴ میلیون تن در سال گذشته رسیده است و کماکان طی یک برنامه منسجم از طریق پروژه‌های اجرایی ساماندهی و معرفی ارقام جدید، توسعه سامانه نوین آبیاری، مدیریت آفات و بیماری و علف‌های هرز، کنترل ضایعات، طرح جهش دیم‌زار‌ها و کشاورزی قراردادی و تعیین قیمت منصفانه متناسب با هزینه‌های تولید و سود متعارف بدنبال برنامه خودکفایی و پایداری تولید هستیم.

سهرابی با اشاره به موضوع ارتقای کیفیت گندم، آرد و نان افزود: کاهش سبوس گیری، معرفی ارقام جدید و بحث نان کامل با استفاده از آرد کامل مدنظر است.  

مجری طرح گندم گفت: هم اکنون ۴۰ درصد انرژی و ۴۴ درصد پروتئین از طریق گندم تامین می‌شود و با این نگاه به سلامت آرد و نان توجه می‌کنیم.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.