جزییات دیدار شی جین‌پینگ و فون درلاین با ماکرون/ محور مذاکرات چه بود؟

ماکرون در این دیدار سه‌جانبه اعلام کرد: «وضعیت بین‌المللی بیش از هر زمان دیگری این گفتگوی اروپایی-چینی را ایجاب می‌کند. ما در نقطه عطفی در تاریخ خود قرار داریم که ما را ملزم می‌کند تا با مشکلات ساختاری که مربوط به مبادلات اقتصادی است، روبرو شویم و بر آن غلبه کنیم.»

خبر مرتبط
فرانسه میزبان رییس جمهور چین شد+ عکس

«شی جین‌‎پینگ» رئیس‌جمهور چین هم اکنون به منظور دیدار و رایزنی با همتای فرانسوی خود وارد پاریس شد.

به نقل از آناتولی، امانوئل ماکرون همچنین اظهار کرد با دوستی و اطمینان به همگرایی‌ها و همچنین نگرانی‌ها برای غلبه بر آنها رسیدگی می‌کند، زیرا آینده این قاره نیز به توانایی آن برای ادامه توسعه روابط متوازن بستگی دارد.

رئیس جمهور فرانسه با اطمینان از اینکه روابط دیپلماتیک نشان داده است که همگرایی‌ها دستیابی به نتایج بسیار ملموس را ممکن می‌کند، خاطرنشان کرد این نشست سه‌جانبه بر دو محور از جمله روابط اروپا و چین و دو بحران بزرگ که اوکراین و «خاورمیانه» هستند، متمرکز است.

شی جین‌پینگ هم خود را در همین راستا قرار داد و تمایلش برای تعمیق روابط خود با اروپا را اعلام کرد. وی گفت: «چین همواره روابط خود با اروپا را از منظر استراتژیک و بلندمدت می‌نگرد. ما امیدواریم که روابط چین و فرانسه و چین و اروپا بتوانند یکدیگر را تقویت کرده و با هم پیشرفت کنند.»

اورزولا فون در لاین معتقد است «با توجه به وزن جهانی چین، گفت‌وگو برای تضمین احترام متقابل، جلوگیری از هرگونه سوء تفاهم و یافتن راه‌حل‌های مشترک برای چالش‌های جهانی ضروری است.»

رئیس جمهور چین بعد از ظهر یکشنبه وارد فرودگاه اورلی پاریس شد و در آنجا مورد استقبال گابریل اتل، نخست وزیر فرانسه قرار گرفت. امانوئل ماکرون فردا سه‌شنبه در فرودگاه تارب در «اوت-پیرنه» از همتای چینی خود برای صرف ناهار پیش از عزیمت به چین پذیرایی خواهد کرد.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.