تصمیم آمریکا علیه اسرائیل/ خشم صهیونیست‌ها برانگیخته شد

در حالی که منابع عبری گزارش دادند آمریکا تصمیم دارد گردانی را در ارتش رژیم صهیونیستی تحریم کند، نخست وزیر و مقامات دیگر این رژیم خشم خود را از این اقدام نشان دادند.

این نخستین باری است که دولت آمریکا تحریم‌هایی را علیه یک واحد نظامی صهیونیستی به دلیل فعالیت‌هایش در کرانه باختری اعمال می‌کند.

به گفته این منابع این تحریم‌ها مانع انتقال کمک‌های نظامی آمریکا به گردان مذکور خواهد شد و سربازان و افسران آن از شرکت در رزمایش‌ها با ارتش آمریکا یا مشارکت در هرگونه فعالیتی که با حمایت مالی آمریکا باشد، منع خواهند شد.

خبر مرتبط
هشدار هنیه به اسرائیل درباره تجاوز زمینی به رفح/ مردم پرچم سفید بالا نمی‌برند

اسماعیل هنیه درباره حمله اسرائیل به رفح هشدار داد و گفت: مقاومت آماده دفاع از خود است.

این سایت عبری گزارش داد: این تحریم‌ها بر اساس قانونی است که پاتریک لیهی، سناتور سابق دموکرات آمریکا در سال ۱۹۹۷ آن را صادر کرد و ارائه کمک نظامی از سوی ارتش آمریکا یا رزمایش ارتش آمریکا را با نیروهای امنیتی، ارتش یا پلیسی که مرتکب نقض حقوق بشر شده باشد، منع کرده است.

این سایت به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی گزارش داد: تصمیم بلینکن با استناد به حوادث قبل از جنگ هفت اکتبر در کرانه باختری اتخاذ شده است.

پنجشنبه سایت تحقیقات آمریکا اعلام کرد کمیته ویژه وابسته به وزارت خارجه که درباره اتهامات مربوط به نقض حقوق بشر در کرانه باختری تحقیق کرده است، پیشنهادهایی را برای اعمال تحریم واحدهایی از ارتش و پلیس رژیم صهیونیستی برای بلینکن فرستاد.

روز جمعه در یک کنفرانس مطبوعاتی در ایتالیا از بلینکن درباره این پیشنهادات سوال شد و وی گفت تصمیمی را درباره این مسئله گرفته است که طی روزهای آینده اعلام خواهد شد.

گردان «نیتسح یهودا» در سال ۱۹۹۹ به عنوان واحد نظامی ویژه یهودیان حریدی تاسیس شد و تمام سربازان و افسران این یگان نظامی از مردان هستند. به دنبال کاهش تعداد حریدی‌ها این واحد سربازانی را از گروه افراطی «فتیان التلال» و جوانانی که دیدگاه‌های افراطی دارند، به عضویت گرفت.

سپتامبر ۲۰۲۲ آموس هرئیل، تحلیلگر نظامی روزنامه هاآرتص گفت: وزارت خارجه آمریکا بررسی وضعیت گردان نیتسح یهودا را به دلیل اقدامات خشونت آمیز علیه غیرنظامیان فلسطینی آغاز کرده است. یکی از این حوادث خشونت آمیز کشته شدن عمر اسعد، شهروند ۸۰ ساله فلسطینی-آمریکایی در ژانویه ۲۰۲۲ بود.

در این راستا بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی تحریم‌های آمریکا علیه یکی از گردان‌های ارتش این رژیم را نامعقول و احمقانه و اوج انحطاط اخلاقی دانست!

وی افزود: نباید تحریم‌هایی علیه ارتش اسرائیل اعمال شود. در هفته‌های اخیر من برای تحریم نشدن شهروندان اسرائیلی از جمله در مذاکراتم با مسئولان ارشد آمریکایی تلاش کردم.

آمریکا فوریه نیز چهار شهرک نشین را به دلیل ارتکاب جنایت‌هایی علیه فلسطینی‌ها در کرانه باختری تحریم کرد.

نتانیاهو در انتقادات خود از واشنگتن گفت: در زمانی که سربازان ما با افراد مسلح می‌جنگند، تحریم گردانی در ارتش اسرائیل اوج انحطاط اخلاقی و نامعقول بودن است.

بتسلئیل اسموتریچ، وزیر دارایی رژیم صهیونیستی نیز گفت: تحریم‌های آمریکا علیه ارتش اسرائیل در زمانی که اسرائیل وارد یک جنگ موجودیتی شده است، جنون کامل است.

وی افزود: ما هشدار داده بودیم تحریم‌هایی که دولت بایدن علیه شهرک نشینان اعمال می‌کند به ارتش و دولت اسرائیل نیز خواهد رسید. این بخشی از یک اقدام رنامه‌ریزی شده برای مجبور کردن اسرائیل به موافقت با تشکیل کشور فلسطین و رها کردن امنیت اسرائیل است.

بنی گانتس، عضو کابینه جنگ رژیم صهیونیستی نیز گفت: گردان نیتسح یهودا بخش جدایی ناپذیری از ارتش است و طبق قوانین نظامی و بین‌المللی عمل می‌کند. اسرائیل یک نظام قضایی قوی و مستقل دارد که می‌داند چگونه هرگونه نقض قوانین یا انحراف از اوامر ارتش را بررسی کند و ما این کار را خواهیم کرد.

وی افزود: من احترام زیادی برای دوستان آمریکایی قائل هستم اما تحریم یک گردان در ارتش یک اقدام خطرناک است و پیام اشتباهی را به دشمنان ما می‌رساند. من تلاش می‌کنم تا چنین تصمیمی عملی نشود.

ایتامار بن گویر، وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی نیز گفت: تحریم سربازان ما یک خط قرمز است. من از یوآو گالانت، وزیر جنگ می‌خواهم فورا از گردان نیتسح یهودا حمایت کند. اگر گالانت این کار را نکند ما آنها را در گارد مرزی کرانه باختری به عنوان قهرمانان بزرگ به کار خواهیم گرفت.

همچنین اوفیر سوفر، وزیر مهاجرت رژیم صهیونیستی گفت: این تصمیم آمریکا یک تصمیم غیر منطقی و دستاوردی غیر منتظره برای دشمنان ما است.

وی افزود: من به طور کلی از نیروهای ارتش اسرائیل و به صورت ویژه از نیروهای گردان نیتسح یهودا که ۲۴ ساعته برای حمایت از شهروندان اسرائیلی فعالیت می‌کنند، حمایت می‌کنم. تحریم شهروندان اسرائیلی توسط دوستان ما دلیلی ندارد.

آمیحای الیاهو، وزیر میراث رژیم صهیونیستی نیز گفت: اکنون زمان آن است که هم‌پیمان ما به جای آزار دادن سربازانمان در کنار ما و در کنار عدالت باشند. وظیفه نهاد امنیتی و وزیر جنگ این است که از این گردان حمایت کامل به عمل آورند و با هرگونه تلاشی برای مداخله خارجی در ارتش اسرائیل مقابله کنند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.