جزئیات گفت‌وگوی مهم روسای امنیتی روسیه و اسرائیل

سرویس مطبوعاتی شورای امنیت روسیه اعلام کرد: در زمینه تشدید اوضاع تنش‌زا در خاورمیانه، نیکلای پاتروشف بر ضرورت خویشتنداری از سوی همه طرف‌ها به منظور جلوگیری از افزایش بیشتر درگیری‌ها اشاره کرد.

وی تاکید کرد که روسیه اصرار دارد اختلافات باید صرفاً با روش‌های سیاسی و دیپلماتیک حل و فصل شود.

خبر مرتبط
وعده آمریکا به این گروه از متحدانش/ ادعای بلینکن درباره اشتباه پوتین

وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه به متحدان کشورش در حاشیه دریای سیاه وعده داد که می توانند به حمایت واشنگتن برای ایجاد امنیت، شکوفایی و یکپارچگی منطقه امیدوار باشد.

وزارت امور خارجه روسیه نیز پیشتر از گفت‌وگوی تلفنی بین وزیران امور خارجه روسیه و ایران در روز یکشنبه خبر داد که مباحث این تماس بر وضعیت خاورمیانه متمرکز بوده است.

حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در این تماس تلفنی به سرگئی لاوروف همتای روس خود از اقدامات تهران در پاسخ به حمله هوایی اسرائیل در اول آوریل (۱۳ فروردین) به کنسولگری سفارت ایران در دمشق که منجر به کشته شدن فرماندهان ایرانی شد، اطلاع داد.

به گزارش ایرنا، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شنبه شب ۲۵ فروردین ماه ۱۴۰۳ با انتشار اطلاعیه ای، آغاز عملیات «وعده صادق» و شلیک ده‌ها فروند پهپاد و موشک به سمت سرزمین‌های اشغالی و مواضع رژیم اسرائیل را در پی انتقام از تل آویو در حمله موشکی این رژیم به کنسولگری ایران در سوریه و شهادت هفت تن از مستشاران و افسران نظامی تهران در دمشق اعلام کرد.

نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل نیز اعلام کرد: اقدام نظامی ایران بر اساس بند ۵۱ منشور سازمان ملل متحد در خصوص دفاع مشروع در پاسخ به تجاوزات رژیم صهیونیستی به اماکن دیپلماتیک کشورمان در دمشق بود.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.