خبر بد آمریکا برای اوکراین

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا اعلام کرد که واشنگتن هیچ نیروی نظامی به اوکراین برای جنگ با روسیه اعزام نمی کند.

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا افزود: بایدن معتقد است که "مسیر پیروزی" این است که کنگره کمک های نظامی مسدود شده را تصویب کند "تا سربازان اوکراینی سلاح و مهمات لازم برای دفاع از خود را در برابر تهاجم روسیه داشته باشند."

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه پس از میزبانی نشستی که با حضور سران و مقام‌های بلندپایه ۲۰ کشور در پاریس برگزار شد، گفته بود: در حال حاضر، اجماعی در میان متحدان اوکراین برای اعزام نیرو به میدان نبرد وجود ندارد اما هیچ چیزی را نمی‌شود رد کرد. ما هر کاری که لازم باشد، انجام می‌دهیم تا روسیه پیروز نشود.

خبر مرتبط
روسیه ناتو را تهدید کرد/ هرگونه حمایت از اوکراین منجر به درگیری نظامی می شود

سخنگوی دفتر ریاست‌جمهوری روسیه اعلام کرد: در صورت اعزام نیروهای غربی به اوکراین، درگیری نظامی مستقیم بین ناتو و فدراسیون روسیه اجتناب ناپذیر خواهد بود.

وی همچنین در دیداری با اولاف شولتس صدراعظم آلمان، آندری دودا رئیس جمهوری لهستان و رهبران کشورهای بالتیک (لتونی، لیتوانی و استونی) اظهار کرد: روسیه نباید در جنگ پیروز شود.

مکرون افزود: ما در ماه‌های اخیر شاهد بوده‌ایم که روسیه مستحکم‌تر شده است. همچنین می‌دانیم که مسکو برای حملات جدید به ویژه برای شوکه کردن افکار عمومی اوکراین آماده می‌شود.

اولاف شولتس صدراعظم آلمان نیز با تاکید بر موضع دیرینه خود مبنی بر اینکه همپیمانان غربی باید از هر اقدامی که منجر به درگیری مستقیم بین ناتو و روسیه شود خودداری کنند، گفت: ناتو و اتحادیه اروپا نیروی زمینی به اوکراین اعزام نخواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، شولتس در دیدار خود از شهر فرایبورگ آلمان به خبرنگاران، افزود: آنچه از ابتدا بر سر آن با اعضای ناتو و اتحادیه اروپا توافق کردیم، در آینده نیز صدق می‌کند یعنی هیچ نیروی زمینی و هیچ سربازی از سوی کشورهای اروپایی یا کشورهای ناتو به اوکراین اعزام نخواهند شد.

وی با تاکید بر موضع دیرینه خود مبنی بر اینکه همپیمانان غربی باید از هر اقدامی که منجر به درگیری مستقیم بین ناتو و روسیه شود خودداری کنند، تاکید کرد: همچنین نظامیان ناتو که در کشورهای مختلف این اتحاد نظامی مستقر هستند، در جنگ میان روسیه و اوکراین شرکت نخواهند کرد.

 سخنگوی دولت انگلیس نیز اعلام کرد: به‌ غیر از تعداد کمی از کارکنان ما در اوکراین که از نیروهای مسلح این کشور حمایت می‌کنند، هیچ برنامه ای برای استقرار نیرو در مقیاس بزرگ نداریم.  تعداد زیادی از نیروهای اوکراینی در بریتانیا آموزش می‌بینند و دولت لندن با ارسال تسلیحات از کی‌یف حمایت می‌کند.

 دفتر ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه هشدار داده است در صورت اعزام نیروهای غربی به اوکراین، درگیری نظامی مستقیم بین سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و فدراسیون روسیه اجتناب ناپذیر خواهد بود.

دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین تاکید کرده است: کشورهای عضو ناتو نیز باید پیامدهای چنین اقداماتی را ارزیابی کنند و از این موضوع آگاه باشند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.