علم‌الهدی : مشارکت در انتخابات، یک واجب شرعی است

سید احمد علم‌الهدی در خطبه سیاسی نماز جمعه این هفته که با حضور پرشور زائران و مجاوران در حرم مطهر رضوی برگزار شد، با اشاره به فرارسیدن دهه مبارک فجر اظهار کرد: برای نسلی که فجر اول را درک نکرده و مسیر پیروزی نهضت را موردبررسی قرار نداده‌اند، مرور خاطرات دهه فجر و وقایع هر روز از آن‌که بسیار اهمیت دارد که خوشبختانه این مسائل از صداوسیما و رسانه‌های جمعی منتشر می‌شود. با این حال، آن چیزی که مهم است، تبیین ماهیت انقلاب است که باید به‌طور ویژه موردتوجه قرار بگیرد.

انقلاب اسلامی برای مطامع دنیوی نبود

امام جمعه مشهد افزود: این‌طور نبود که فقط انقلاب به پیروزی برسد، یک نظام فاسد برود و یک نظام سالم بیاید. هم‌چنین این‌طور نبود که مردم از نظر معیشت در مضیقه باشند و بنابراین انقلاب کنند تا نظامی بیاید که زندگی آن‌ها را نجات دهد. همه این‌ها بود اما حقیقت موضوع بسیار فراتر از این حرف‌هاست. اینکه یک خانم چادر به سر از کوچه هفت‌حوض با بچه‌اش بیاید به خیابان و در کوچه ارگ آن زمان یا میدان ده دی امروز زیر شنی تانک برود، این موضوعی نیست که بر پایه جابجایی نظام یا بهبود معیشت پیش بیاید.

وی با تأکید بر اینکه ماهیت انقلاب را فقط و فقط باید از خود امام (ره) شنید، خاطرنشان کرد: بنیان‌گذار کبیر انقلاب در ۲۲ بهمن سال ۱۳۶۴ که مسئولان و مردم به محضر ایشان رسیده بودند، فرمودند شکل پیروزی انقلاب معجزه بود یعنی اینکه یک نظام تا دندان مسلح سقوط کرد و مردم با سینه خشک و مشت‌های گره‌کرده آن را براندازی کردند، این پیروزی خون بر شمشیر خودش معجزه بود اما امام (ره) تأکید کردند که معجزه اصلی در درون اندیشه‌های مردم شکل گرفت.

انقلاب درونی مردم، محور پیروزی انقلاب اسلامی

علم الهدی ادامه داد: آن‌چه در داخل شکل گرفت و مهم‌تر از همه‌چیز بود، انقلاب باطنی و درونی مردم بود؛ همان مردمی که در یک فضای فرهنگی و تمدن آلوده غربی، در مسیر زندگی ماده ‎پرستانه بودند و آمال، آرزوها و هدف‌هایشان مبتنی بر امور دنیایی بود، این مردم ناگهان به خدا متوجه شدند، تکلیف اجتماعی خود را شناختند، اسلام را شناختند و با سینه خشک به مصاف گلوله رفتند تا اسلام را بر امور خود حاکم کنند. انقلاب درونی این ملت باعث شد انقلاب اسلامی به پیروزی برسد و این موضوع از همه‌چیز مهم‌تر بود.

خبر مرتبط
احمد خاتمی: امروز مستقل ترین کشور جهان، جمهوری اسلامی ایران است

خطیب نماز جمعه این هفته تهران با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های انقلاب اسلامی تغییر گفتمان بردگی، زیر سلطه بودن و تحت الحمایه بودن به گفتمان استقلال بود، گفت: به صراحت می‌گویم و افتخار می‌کنیم امروز مستقل‌ترین کشور جهان، جمهوری اسلامی ایران است.

امام‌جمعه مشهد، انقلاب درونی مردم را در گرو شناخت خدا و توجه به اسلام دانست و تصریح کرد: انقلاب از یک قیام در سال ۱۳۴۱ شروع شد. جریان ۱۵ خرداد که شروع شد، ۱۵ هزار شهید روی دست مردم ماند و ۱۶ سال مردم بر خون پاک این شهدا و این اندیشه باقی ماندند تا نهضت بالاخره به پیروزی رسید. بر این اساس، این را بدانید انقلابی که دست ما رسیده، ۴۵ سال از عمرش می‌گذرد و نه‌تنها دچار فرسودگی نشده بلکه امروز زنده‌تر و قوی‌تر از روز اول است.

دشمنان انقلاب، منفورتر از همیشه

وی تأکید کرد: آن روز ما در مرزهای ایران اسلامی انقلاب را به پیروزی رساندیم و امروز فرهنگ مقاومت که تجلی انقلاب ماست، بر پهنه‌های نیلگون دریاها، کشتی اسرائیلی را به آتش می‌کشد و کاری کرده که بیش از ۱۰۰ روز مردم غزه جان می‌دهند، شهید می‌دهند اما دشمن را بی‌آبروتر و منفورتر از هر زمان دیگر در کل دنیا قرار داده‌اند.

علم الهدی با بیان اینکه توسعه انقلاب در گرو حفظ انگیزه‌های اولیه در دل مردم است، گفت: حفظ انگیزه‌های اولیه یعنی اینکه مردم هنوز به خدا توجه داشته باشند. برادران و عزیزان، در این ۴۵ سال هر بحرانی که دشمن برای ما ایجاد کرد، نتیجه این بحران آن بود که دشمن شکست خورده و انقلاب قوی‌تر شده است. چرا این‌طور شد؟ دشمن بحران درست می‌کند تا انقلاب را ساقط کند اما چه می‌شود که نه‌تنها خودش شکست می‌خورد بلکه نهضت قوی‌تر می‌شود؟ دلیلش فقط یک چیز است. چون مردم می‌خواهند. مردم دین‌دار هستند و پای انقلاب خود ایستاده‌اند.

پشتوانه مردمی، بزرگ‌ترین سرمایه انقلاب اسلامی

امام جمعه مشهد بیان کرد: خودتان دیدید در سال ۱۴۰۱ همه کار کردند و همه‌چیز را به میدان آوردند تا ریشه را بزنند اما نتیجه آن‌چه شد. برادران و خواهران، یک نقطه دیگری که دشمن در ایام پیش رو به آن امید بسته تا نظام را دچار تزلزل کند، انتخابات اسفندماه است. به همین دلیل می‌خواهد مردم را مأیوس کند و مشکلات را پیش چشم ملت بزرگ می‌کند. آن‌ها پشتوانه مردمی نظام را هدف گرفته‌اند زیرا در طول این ۴۵ سال، بزرگ‌ترین سرمایه این انقلاب، مردم بوده‌اند.

وی اظهار کرد: عزیزان من، اولاً این را بدانید که این حرف‌های بنده سیاسی نیست. خدا لعنت کند کسانی که حرف‌های ما را سیاسی تحلیل می‌کنند یا می‌نشینند پس و پیش آن را حذف می‌کنند. این حرف‌ها فقط دینی است زیرا شما در محضر علی ابن موسی‌الرضا (ع)، بر فرش خانه او نشسته‌اید، در ماه پرفضیلت رجب به زیارت آمده‌اید، در این مراسم معنوی حضور پیدا کرده‌اید و به جای دو رکعت نماز، گوش به خطبه‌ها فرا داده‌اید. از این نظر است که می‌گویم صحبت بنده ماهیت دینی دارد.

علم الهدی با تأکید بر اینکه شاخص‌ترین عبادت خدا به شکست کشاندن دشمنان دین است، افزود: در آیه ۱۲۰ سوره مبارکه توبه آمده که فرمود «یَغِیظُ الْکُفَّارَ وَلَا یَنَالُونَ مِنْ عَدُوٍّ نَیْلًا إِلَّا کُتِبَ لَهُمْ بِهِ عَمَلٌ صَالِحٌ إِنَّ اللَّهَ لَا یُضِیعُ أَجْرَ الْمُحْسِنِینَ» یعنی مسلمانان هیچ کاری نمی‌کنند مگر اینکه دشمنان دین را عصبانی کنند و هر عمل از این به‌عنوان عمل صالح نوشته می‌شود. برادران عزیز، خواهران گرامی، عزیزان من، اگر بنا شد انتخابات ما با مشارکت بالا محقق شود، دشمن بدبخت می‌شود و از خشم دق می‌کند.

مشارکت در انتخابات، یک واجب شرعی

امام جمعه مشهد خاطرنشان کرد: نکته دوم، شناخت تکلیف شرعی است. عزیزان من، مشارکت در انتخابات برخلاف سایر اندیشه‌های سیاسی که حق تلقی می‌شود، در اسلام به‌عنوان یک تکلیف برخواسته از حق مطرح می‌شود. رسول مکرم اسلام (ص) فرمود «مَنْ أَصْبَحَ لا یَهْتَمُّ بِأُمورِ الْمُسْلمینَ فَلَیْسَ بِمُسْلِمٍ» و اولاً اینکه امر به‌طور جمع به کار رفته و لفظ امور استفاده شده است، دوم اینکه پیامبر (ص) می‌گوید کسی که به این‌ها کاری نداشته باشد، نه این است که مؤمن نیست بلکه از اساس، ریشه مسلمانی از او ساقط می‌شود.

وی ادامه داد: لذا در راهکار قانون اساسی آمده برای اجرای این تکلیف شرعی، مردم باید نماینده تشکیل بدهند تا در مجلس قانون‌گذاری کند یا به‌عنوان رئیس دولت، این مصوبات را به اجرا برساند. بنابراین شرکت در انتخابات که تحقق مشارکت سیاسی است، یک واجب شرعی محسوب می‌شود و فتاوای مراجع تقلید که در این باره موجود است. همین امر را ثابت می‌کند. رهبر معظم انقلاب در پاسخ به استفتاء فرموده‌اند که شرکت در انتخابات نظام جمهوری اسلامی برای افراد واجد شرایط یک وظیفه شرعی، اسلامی و الهی و واجب عینی است. آیت‌الله نوری همدانی می‌فرمایند شرکت در انتخابات امری لازم و واجب است. آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی می‌فرمایند همان‌طور که حفظ جان، مال و ناموس واجب است، رأی دادن نیز که مقدمه این امور است، بنا بر حکم مقدمه واجب، خودش واجب شرعی محسوب می‌شود.

علم الهدی تصریح کرد: تکلیف شرعی هم فقط به این نیست که جنابعالی فقط بروید پای صندوق و رأی بدهید بلکه به این معناست که شما اگر رئیس یک اداره یا صنف هستید، بزرگ یک خاندان هستید یا حداقل رئیس خانواده خود هستید، اعضای خانواده خود را تشویق به حضور کنید. مگر بچه خود را بیدار نمی‌کنید که نماز صبحش را بخواند؟ این هم مثل همان است.

امام جمعه مشهد تأکید کرد: همه جنگ‌ها بر سر اسلام است. دشمن به اسلام ما توجه دارد و فقط می‌خواهد دین را از ما بگیرد. حالا بعضی‌ها حرف‌های بنده را با جمله‌های تیز می‌گویند تا دافعه ایجاد کنند اما این دیگر آیه قرآن، حرف پیامبر (ص) و فتوای مراجع تقلید است و من از پیش خود حرفی نمی‌زنم. خداوند انشاالله همه ما را در مسیر حفظ خون شهدا ثابت‎قدم بگرداند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.