سورپرایز نظامی آلمان برای عربستان

سخنگوی دولت آلمان روز چهارشنبه گفت که برلین با تحویل ۱۵۰ موشک هوا به هوای «آیریس تی» به عربستان سعودی موافقت کرده است.

رویترز گزارش داد، این موشک‌ها توسط شرکت تسلیحاتی «دیهل» آلمان تولید و توسط جنگنده‌های «یوروفایتر» شلیک می‌شود. پروژه جنگنده یوروفایتر تلاش مشترک انگلیس، آلمان، ایتالیا و اسپانیا است.

یک منبع مطلع در این باره گفت: «این موشک‌های جدید هنوز تحویل داده نشده و برای تکمیل ذخایر عربستان سعودی در سال‌های گذشته است.»

در یک تغییر عمده در سیاست خارجی برلین، «اولاف شولتز» و «آنالنا باربوک» صدر اعظم و وزیر امور خارجه  آلمان  گفتند که برلین دیگر مانع فروش بیشتر جنگنده‌های اروپایی به ریاض نخواهد شد.

 وزیر خارجه آلمان در سفر به فلسطین اشغالی گفت که برلین آماده  فروش این جنگنده‌ها به عربستان است.

آلمان از زمان قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار مخالف حکومت سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول در سال ۲۰۱۸، فروش تسلیحات به ریاض را مسدود کرده است. این شامل عدم فروش ۴۸ جت یوروفایتر بود که توسط «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی در لندن امضا شده بود.

بدنه نیروی هوایی عربستان را جنگنده‌های «اف-۱۵» ساخت آمریکا شکل می‌دهند، اما خلبانان عربستانی از نظر کیفیت در حد متوسط قرار دارند.

منابع خبری پیشتر از تمایل عربستان برای خرید جنگنده «رافال» ساخت فرانسه خبر داده بودند. عربستان سعودی به جنگنده رافال ساخت فرانسه نیز چشم دوخته  است.

«ریچارد ابولافیه» از تحلیلگران امور هوانوردی گفت: «سعودی‌ها جنگنده " اف-۱۵" را  از ایالات متحده تهیه می‌کنند و البته اف-۳۵ نیز می‌خواهند. اما آنها مشتاق تامین نیازهای خود از منبع دوگانه هستند.»

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.