نیروی دریایی یمن در حالت آماده باش کامل

 

روزنامه الاخبار لبنان به نقل از منابعی در شهر ساحلی الحدیده در غرب یمن نوشت: نیروی دریایی ارتش در وضعیت آماده باش قرار گرفته‌است. آن‌ها برای هرگونه مقابله احتمالی با کشتی نظامی خارجی که به سمت اراضی اشغالی برود، آماده هستند.

این منابع اعلام کردند که نیروی دریایی ارتش یمن با تعداد زیادی از کشتی‌های خارجی که درحال حرکت به سمت اراضی اشغالی بودند، مقابله کرده‌است.

ارتش یمن اخیرا در راستای حمایت از مقاومت فلسطین و مردم غزه اعلام کرد که اجازه عبور کشتی‌ها به اراضی اشغالی را نمی‌دهد.

نیروی دریایی ارتش یمن طی ۷۲ ساعت گذشته از عبور تعدادی از کشتی‌هایی که عازم بنادر اراضی اشغالی بودند، جلوگیری کرد و یکی از آنها را با موشک هدف قرار داد که باعث آتش گرفتن آن شد.

نیروی دریایی یمن همچنین با چندین ناو خارجی که سعی در شکستن محاصره یمن علیه رژیم صهیونیستی داشتند، درگیر شد. این عملیات جدید پس از آن صورت گرفت که پس از دریافت اطلاعاتی در مورد تلاش‌های آمریکا و انگلیس برای شکستن محاصره رژیم اشغالگر صهیونیستی و تهدید به اعزام کشتی‌های جنگی برای اسکورت کشتی‌های اسرائیلی، ارتش یمن نیروی دریایی و هوایی خود را برای مقابله با همه احتمالات بسیج کرد.

منابع یمنی به الاخبار گفتند که ارتش یمن در ساعات گذشته موفق شد دو کشتی را وادار کند به جایی که از آنجا آمده بودند، بازگردند. یکی از آنها هشدارهای نیروی دریایی را نادیده گرفت. مقصد یکی از کشتی‌ها بنادر اراضی اشغالی بود و ارتش یمن با استفاده از یک پهپاد آن را متوقف کرد. کشتی دیگر نیز داوطلبانه به هشدارها پاسخ داد. براساس گزارش‌ها تردد دریایی در دریای سرخ و بحر العرب به‌طور عادی ادامه دارد و بیش از ۷۰ کشتی و نفتکش از دریای سرخ و تنگه باب المندب به آرامی و بدون خطر عبور کردند.

ارتش یمن پس از رصد کردن تحرکات آمریکا، انگلیس و امارات در سواحل غربی نیروی دریایی خود را در نزدیکی خطوط کشتیرانی بین‌المللی در دریای سرخ و در مناطق حساس نزدیک باب المندب و تا نزدیک سواحل عدن مستقر شد.

همچنین در پاسخ به تهدیدات بین‌المللی، مهدی المشاط، رئیس «شورای عالی سیاسی» در صنعا به تمامی تشکل‌های نظامی در نیروی زمینی، دریایی و هوایی یمن دستور داد تا سطح آمادگی خود را برای مقابله با تمام احتمالات افزایش دهند.

وی در پیامی به نیروهای مسلح گفت که خطرات قریب‌الوقوع و تشدید تنش‌های دشمن اسرائیلی علیه غیرنظامیان بی‌دفاع همگان را به افزایش تلاش برای ضربه زدن به دشمنان وادار می‌کند.

وی تاکید کرد: دفاع یمن از فلسطین و قدس و حمایت از غزه در این نبرد بزرگ و شرایط سخت، دفاع از یمن، ملت و همه بشریت است.

منابع محلی در استان الحدیده به الاخبار گفتند که نیروی دریایی در آماده باش حداکثری است و دستوراتی به پدافند ساحلی و تمامی تشکل‌های نیروی دریایی و هوایی صادر شده‌است که برای هر گونه مداخله احتمالی در حالت آماده باش کامل باشند.

یکی از مسؤولان ارتش یمن نیز فاش کرد که نیروی دریایی یمن توانست از رسیدن یک کشتی جنگی فرانسوی به پایگاه خود در جیبوتی در نزدیکی باب المندب جلوگیری کند. وی گفت که نیروهای ارتش با چند ناو جنگی خارجی درگیر شدند که تلاش کردند محاصره یمن علیه رژیم صهیونیستی را بشکنند.

به گفته سرهنگ مجیب شمسان، کارشناس نظامی، اگرچه فرانسه ناوچه چند مأموریتی لانگدوک را از دریای سرخ خارج کرد اما تحرکات آمریکا، انگلیس و فرانسه همچنان ادامه دارد و تهدیدی برای کشتیرانی در تنگه باب المندب است.

وی در گفت‌وگو با الاخبار تأکید کرد: هر گونه تلاش برای شکستن محاصره یمن علیه رژیم صهیونیستی در دریای سرخ اوضاع را به سمت انفجار سوق خواهد داد و تأثیر زیادی بر روند انتقال انرژی در دریای سرخ، به‌ویژه به اروپا و آمریکا خواهد داشت. همه گزینه‌هایی که تل‌آویو و واشنگتن در اختیار دارند، برای آنها بسیار پرهزینه است و کم هزینه‌ترین آنها رساندن کمک‌ها به غزه و توقف جنایات نسل‌کشی علیه مردم فلسطین در نوار غزه است.

عقب نشینی تانک‌های اسرائیلی در غزه/ درگیری حماس و ارتش اسرائیل شدت گرفت

یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح یمن سه‌شنبه در بیانیه‌ای تاکید کرد: نیروهای کشورش توانستند از عبور تعدادی از کشتی‌های خارجی که حامل آذوقه، کالا و نفت برای دشمن اسرائیلی بودند، جلوگیری کنند. ارتش یمن کشتی‌هایی را که به هشدارهای آنها پاسخ ‌دادند، مورد هدف قرار نداد اما یک کشتی نروژی با یک محموله نفتی برای دشمن که خدمه آن از پاسخگویی به همه تماس‌های هشدار امتناع می‌کردند، با موشک مناسب هدف قرار دادند.

از سوی دیگر، ارتش آمریکا در بیانیه‌ای اعتراف کرد که یک فروند موشک کروز به نفتکش آستریندا نروژی اصابت کرده و باعث آتش‌سوزی و خسارت به آن شده‌است.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.