توجیه عجیب کمک نظامی به اسرائیل توسط وزیر خارجه انگلیس

گرنت شپس روز دوشنبه طی سخنانی در مجلس عوام ادعا کرد: تمام مجوزهای صادراتی مورد به مورد و مطابق با شرایط راهبردی برای صادرات کالا بررسی می‌شود. این دولت هیچ مجوز را به هیچ مقصدی که با شرایط صادراتی ما مطابق نداشته باشد صادر نمی‌کند.

او در پاسخ به سئوال «کیم جانسون» نماینده حوزه انتخابیه لیورپول که پرسید «آیا می‌توانید تائید کنید تسلیحاتی را که انگلیس به اسرائیل فروخته برای نقض قوانین بین‌المللی بشردوستانه استفاده نشده و چرا صادرات به اسرائیل هنوز تعلیق نشده است؟» مدعی شد: ما از اسرائیل می‌خواهیم که مطابق با قوانین بین‌المللی بشردوستانه رفتار کند. البته صادرات دفاعی ما به اسرائیل نسبتا کوچک و سال گذشته حدود ۴۲ میلیون پوند بوده است. ضمن آنکه پیش از آنکه کالایی صادر شود، قوانین سختگیرانه‌ای را باید احراز کند.

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که بر اساس گزارش کارزار علیه تجارت اسلحه، مجوز بسیاری از تسلیحات صادراتی به رژیم صهیونیستی، درچارچوب «مجوزهای باز» صادر شده است.

گفتنی است که مجوزهای صادراتی باز امکان صادرات از یک شرکت مبداء ولی به چندین مقصد را فراهم می‌کند و صادرکننده می تواند به دفعات مبادرت به فروش محموله در فرصت تعیین شده در مجوز نماید. در این گونه جوازها بر خلاف "مجوزهای استاندارد" صادرکنندگان انگلیسی می‌توانند تجهیزاتی را که کلیات آنها در جواز مشخص شده تا هر میزانی که واردکننده تقاضا نماید، صادر کنند.

دولت انگلیس مدعیست از اینگونه مجوزها اغلب در مواقعی استفاده می‌شود که بنا به برخی دلایل نمی‌توان از "مجوزهای استاندارد" برای صادرات اسلحه به برخی کشورها استفاده کرد. مفاد مقررات قانونی فعلی در انگلیس تصریح دارد «در مواردی که نشانه های روشنی از احتمال بکارگیری سلاح‌های صادراتی در سرکوب‌های غیرقانونی بین‌المللی، درگیری‌های داخلی، تجاوزهای مرزی و یا ایجاد بی‌ثباتی منطقه‌ای بکار گرفته شوند، دولت انگلیس مجاز به صدور مجوز صادرات اسلحه نیست»

 

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.