بحران مالی شدید اسرائیل برای ادامه جنگ غزه

از زمان حمله حماس در هفتم اکتبر، رژیم صهیونیستی بیش از ۶ میلیارد دلار از سرمایه‌گذاران اوراق بدهی بین‌المللی پول جمع‌آوری کرده است. این شامل ۵.۱ میلیارد دلار از طریق سه مورد انتشار اوراق قرضه جدید و ۶ مورد شارژ اوراق قرضه موجود به دلار و یورو و بیش از یک میلیارد دلار جذب سرمایه از طریق یک نهاد آمریکایی است.

سرمایه‌گذاران می‌گویند اوراق اخیر به اصطلاح به صورت خصوصی منتشر شده است، فرآیندی که از طریق آن اوراق بهادار به بازار عمومی عرضه نمی‌شود، بلکه به سرمایه‌گذاران منتخب فروخته می‌شود.

قیمت نهایی این معاملات فاش نشده است. با این حال، بانکداران گفتند که آنها مطابق با آنچه که از یک معامله خصوصی انتظار دارند، قیمت‌گذاری کرده‌اند. از دو اوراق دلاری منتشر شده در ماه نوامبر، رژیم صهیونیستی نرخ بهره ۶.۲۵ درصدی و ۶.۵ درصدی را به اوراق قرضه سررسید چهار و هشت ساله پرداخت می‌کند.

اهتزاز پراچم فلسطین بر فراز برج پیزا+ فیلم

این میزان، بسیار بالاتر از بازدهی معیار خزانه‌داری ایالات متحده است که در زمان انتشار اوراق قرضه بین ۴.۵ تا ۴.۷ درصد متغیر بود. این معاملات به ترتیب توسط گلدمن ساکس و بنک آو امریکا ترتیب داده شد.

در مقابل، رژیم صهیونیستی اوراق قرضه ۲۰۳۳ دلاری را با نرخ بهره ۴.۵ درصدی در ژانویه منتشر کرد، که اختلاف یا فاصله بسیار کمتری از بازدهی خزانه‌داری آمریکا داشت که در آن زمان ۳.۶ درصد بود.

به گزارش فایننشال تایمز، انتشار اوراق قرضه رژیم صهیونیستی برای کمک به تامین مالی جنگ در برخی از بخش‌های بازار بدهی بحث‌برانگیز تلقی می‌شود. در حالی که برخی از سرمایه‌گذاران، به عنوان مثال در ایالات متحده، به دنبال حملات هفتم اکتبر به تل‌آویو وام داده‌اند، برخی دیگر با توجه به هزینه‌های انسانی تهاجم رژیم صهیونیستی به غزه، جمع‌آوری کمک‌های مالی را طرد می‌کنند.

وزارت دارایی رژیم صهیونیستی هنوز به این خبر واکنشی نداشته است.

رژیم صهیونیستی در گذشته به ندرت برای یافتن خریدار بدهی خود تلاش کرده، اما چشم‌انداز اقتصادی کنونی آن رو به وخامت است. جی.پی مورگان این هفته اعلام کرد که انتظار دارد تل‌آویو در سال آینده کسری بودجه ۴.۵ درصدی داشته باشد که از پیش‌بینی قبلی ۲.۹ درصدی بیشتر است. این بانک آمریکایی گفت که این امر می‌تواند نسبت بدهی تل‌آویو به تولید ناخالص داخلی را تا پایان سال آینده به حدود ۶۳ درصد در مقایسه با ۵۷.۴ درصد قبل از جنگ غزه برساند.

بانک رژیم صهیونیستی، پیش‌بینی‌های خود را برای رشد اقتصاد در سال جاری از ۳ درصد به ۲.۳ درصد کاهش داده است و هزینه جنگ غزه همچنان نامشخص است. پیشتر وزارت دارایی رژیم صهیونیستی اعلام کرد که این رژیم از زمان آغاز جنگ علیه نوار غزه حدود ۷.۸ میلیارد دلار بدهی به بار آورده است.

هم‌زمان شبکه آمریکایی «بلومبرگ» گزارش داد که جنگ در نوار غزه بیش از آنچه که در ابتدا انتظار می‌رفت برای رژیم صهیونیستی هزینه‌ تراشیده است. تأثیر منفی این جنگ در حال افزایش است و این امر جنجال سیاسی را داخل این رژیم ایجاد کرده که از زمان آغاز نبرد فلسطینی «طوفان الاقصی» حدود ۸ میلیارد دلار وام گرفته است.

تجاوزات رژیم صهیونیستی به غزه امروز شنبه برای چهل و سومین روز ادامه دارد و نهادهای بین‌المللی نسبت به وقوع یک بحران انسانی در این باریکه تحت‌محاصره هشدار می‌دهند، اما نیروهای اشغالگر بی‌توجه به این هشدارها همچنان بیمارستان‌ها را هدف قرار داده و آنها را با تانک محاصره کرده‌اند.

 

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.