واکنش کره شمالی به اظهارات بلینکن / باید به روابط ما با روسیه عادت کنید

وزارت خارجه کره شمالی روز شنبه از اظهارات «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا درباره روابط پیونگ یانگ با روسیه انتقاد و اعلام کرد که اینگونه اظهارات تنها تنش خطرناک سیاسی و نظامی در شبه جزیره را تشدید می‌کند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد، بلینکن در روزهای گذشته پس از شرکت در نشست وزرای خارجه جی-۷ در شهر «سئول» با «یون سوک یول» رئیس جمهور کره جنوبی و دیگر مقامات ارشد دیدار کرد و گفت که روابط نظامی کره شمالی و روسیه رو به رشد و خطرناک است.

کمک های نظامی ۴ کشور اروپایی به اوکراین رسید

وزارت خارجه کره شمالی روز شنبه در واکنش به این اظهارات اعلام کرد سخنان بلینکن غیرمسئولانه و تحریک آمیز بود.

وزارت خارجه کره شمالی اعلام کرد:«این اظهارات تنها تنش‌های خطرناک سیاسی و نظامی در شبه جزیره کره و منطقه را تشدید می‌کند.آمریکا باید به واقعیت جدید روابط کره شمالی و روسیه عادت کند.»

کره جنوبی نیز مدعی شده که کره شمالی یک میلیون گلوله توپ را برای تقویت ارتش روسیه در جنگ با اوکراین در ارسال کرده است.آژانس جاسوسی کره جنوبی همچنین مدعی شد کره شمالی هیأتی را که عمدتاً متشکل از کارشناسان توپخانه بوده اواسط اکتبر به روسیه اعزام کرد.

پیش‌تر، وزیر خارجه کره شمالی در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی این کشور به ادعاها درباره روابط گرم پیونگ‌یانگ با روسیه پاسخ داد. «چو سون هوی» وزیر امور خارجه کره شمالی روز شنبه به خبرگزاری رسمی کره شمالی گفت: «اگر ایالات متحده، ژاپن و کره جنوبی نسبت به کره شمالی و روسیه بدخواهی نداشته باشند، دلیلی ندارد که از توسعه روابط برابر و عادی بین دو کشور احساس ناراحتی کنید.»

وزارت خارجی کره شمالی افزود:«مهم نیست دیگران چه بگویند، روابط دوستانه و همکاری بین کره شمالی و روسیه که قوی‌تر خواهد شد.»

قرار است «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه با همتای کره جنوبی خود در سئول دیدار کند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.