خبر تازه ترکیه درباره نشست چهارجانبه مسکو

«مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه سه‌شنبه (نهم مه) در مراسمی در استان جنوبی آنتالیا درباره نشست چهارجانبه مسکو توضیحاتی ارائه داد. 

وی اظهار داشت: از اینجا راهی مسکو می‌شوم. ما نشست وزرای خارجه ترکیه، روسیه، ایران و سوریه را در مسکو برگزار خواهیم کرد. 

به گزارش آناتولی، رئیس دستگاه دیپلماسی ترکیه توضیح داد: هدف ما دستیابی به ثبات و صلح دائم در سوریه، همکاری در زمینه مبارزه با سازمان تروریستی ی‌پ‌گ/پ‌ک‌ک که می‌خواهد سوریه را تجزیه کند و ما را از آنجا تهدید می‌کند و اطمینان از این است که سوری‌های در ترکیه به شکل داوطلبانه و امن به خانه‌های خود بازمی‌گردند. امیدوارم نشست فردای ما مفید باشد. 

خبرگزاری اسپوتنیک هم به نقل از وزارت خارجه ترکیه گزارش داد چاووش‌اوغلو در سفر خود به روسیه در تاریخ ۹ و ۱۰ مه (۱۹ و ۲۰ اردیبهشت) درباره عادی‌سازی روابط ترکیه و سوریه و موضوع مبارزه با تروریسم گفت‌وگو خواهد کرد.

وزارت خارجه ترکیه همچنین اعلام کرد وزرای خارجه ترکیه و سوریه چهارشنبه اولین نشست رسمی خود را از آغاز جنگ داخلی سوریه (۲۰۱۱) برگزار می‌کنند. این وزارتخانه افزود در این نشست در مسکو، وزرای خارجه روسیه و ایران هم حضور خواهند داشت. 

قرار است حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هم امروز (سه‌شنبه، ۱۹ اردیبهشت) در رأس هیأتی برای شرکت در این نشست راهی مسکو شود.

این سومین بار است که مسکو در دو ماه اخیر میزبان نشست درباره سوریه است. نخستین نشست در سطح معاونان وزرای خارجه و نمایندگان ویژه چهار کشور در ۱۴ و ۱۵ فروردین ۱۴۰۲ در مسکو برگزار و روز ۱۵ فروردین سرگئی لاوروف در این نشست حضور یافت و مقرر شد که وزرای خارجه نیز در مسکو گردهم بیایند. پنجم اردیبهشت ماه سال جاری هم وزرای دفاع و مسؤولان عالی امنیتی چهار کشور در مسکو به گفت‌وگو پرداختند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.