واکنش تهران به بیانیه گروه هفت علیه ایران

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امشب (چهارشنبه) ۳۰ فروردین ماه در بیانیه‌ای اتهامات وارده در بیانیه وزرای خارجه گروه هفت علیه جمهوری اسلامی ایران را بی‌اساس و مداخله‌جویانه خواند و آن را محکوم کرد. 

به گزارش فارس، وزرای امور خارجه هفت کشور صنعتی جهان موسوم به گروه هفت، در بیانیه‌ای در پایان نشست دو‌ روزه در ژاپن ادعاهایی بی اساس را علیه جمهوری اسلامی ایران و برنامه هسته‌ای صلح آمیز آن مطرح کردند. آنها همچنین مدعی ارسال سلاح از سوی ایران به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین شده و خواستار توقف آن شدند. ادعایی که تاکنون هیچ سندی مبنی بر آن از سوی دولت اوکراین و دیگر کشورها درباره آن ارائه نشده است.

فوری/ تحریم های جدید آمریکا علیه ایران

وزرای خارجه هفت کشور صنعتی جهان همچنین در این بیانیه‌ از بهبود روابط جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی استقبال کردند.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در همین خصوص  امشب این بیانیه را متضمن رویکرد یکجانبه طرف‌های غربی ناقض صلح، ثبات و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی برشمرد که در تلاش هستند اراده گروه خود را بر کشورهای مستقل و چارچوبهای چندجانبه و مشارکتی بین‌المللی تحمیل کنند.

این بیانیه می‌افزاید: جای تأسف است که کشورهاى عضو گروه هفت به جاى پاسخگو کردن آمریکا به دلیل قانون‌شکنی آشکار در خروج ناموجه و یکجانبه از برجام، نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شوراى امنیت و تحمیل تحریم‌های غیرانسانی بر ملت ایران -که به دلیل آثار غیرقابل جبران آنها بر حقوق بنیادین ملت ایران، به مثابه جنایت علیه بشریت قلمداد می‌شود- اتهامات بی‌اساسی را متوجه برنامه کاملا صلح‌آمیز هسته‌ای ایران کرده‌اند. این در حالى است که جمهورى اسلامی ایران همواره تاکید کرده که سلاح هسته‌ای علاوه بر حرمت مذهبى، هیچگاه در راهبرد و دکترین دفاعی – امنیتى ایران جایگاهی نداشته و نخواهد داشت. 

در بیانیه وزارت خارجه آمده است: جمهوری اسلامی ایران مصمم است همکاری‌ها و تعاملات فنى و سازنده خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمى را در چارچوب ان.پی.تی و موافقتنامه جامع پادمان ادامه دهد و از سایر کشورها نیز انتظار دارد از سیاسى کارى و مداخله در تعاملات فنى ایران و آژانس از طریق فشار بر این نهاد بین‌المللی خوددارى کنند.

وزارت خارجه در این بیانیه خاطرنشان کرده است: جمهوری اسلامی اسلامی ایران ضمن تاکید مجدد بر تداوم رویکرد سازنده و مسئولانه خود براى از سرگیری و جمع‌بندی مذاکرات وین براساس پارامترهای توافق شده مندرج در پیش نویس مذاکرات، وقفه بیشتر در مذاکرات را ناشى از سوءمحاسبه و سیاست و رویکردهای اشتباه غرب دانسته و مسئولیت تداوم این وضعیت را متوجه طرف‌های غربى مذاکرات می‌داند. همچنین مسئولیت بین‌المللی همه اعضاى گروه هفت به واسطه تبعیت از تحریم‌های غیرقانونی و ضدبشری آمریکا علیه ملت ایران را یادآوری می‌کند.

در بیانیه مذکور آمده است: در حالى که کشورهاى منطقه غرب آسیا با شناخت واقعیت‌های منطقه و درک اهمیت پیوستگی و درونزا بودن امنیت، عزم خود را برای تقویت صلح و ثبات منطقه‌ای بر مبنای احترام متقابل جزم کرده اند، صدور بیانیه گروه هفت چیزى جز یک اقدام غیرمسئولانه، انحرافى و غیرسازنده نیست. 

در این بیانیه عنوان شده است: به وزرای خارجه گروه هفت یادآور می‌شویم که امنیت دریانوردی در آبراه مهم خلیج فارس و تنگه هرمز در خلال دهه‌های گذشته، مرهون رویکرد مسئولانه جمهوری اسلامی ایران بوده است. اتهام‌زنی به ایران صرفا فرافکنی غیرمسئولانه برای توجیه کردن ماهیت اخلالگرانه و ثبات زدای حضور نظامی آمریکا در منطقه است.

در بیانیه فوق آمده است: جمهوری اسلامی ایران از آغاز بحران اوکراین، اعلام کرده است، ما جنگ را راه حل هیچ بحرانى و از جمله بحران اوکراین نمی‌دانیم و ضرورت آتش بس فورى و حل اختلافات از طریق مذاکرات سیاسى را یادآور می‌شویم و بر احترام به تمامیت ارضی اوکراین تاکید می‌کنیم. طرف‌های غربی به جای وارد کردن اتهامات بی پایه و همزمان ارسال گسترده تسلیحات به میدان جنگ، باید از ظرفیت دیپلماسی براى پایان دادن به این بحران استفاده کنند.

در این بیانیه بار دیگر تأکید شده که جمهوری اسلامی مکررا تأکید کرده است که هیچگونه سلاحی را در اختیار طرفی علیه طرف دیگر قرار نداده و نخواهد داد.

این بیانیه می‌افزاید: ادعاهای گزینشی و سیاسى غرب در قبال موضوع حقوق بشر، تازگى ندارد. آمریکا و دیگر طرفهایى که بی‌اعتنا به تبعات و آثار تحریم‌های غیرقانونی بر بهره‌مندی انسان‌ها از حقوق بنیادین بشری، از ابزارهای اقتصادى و بانکی براى پیشبرد مطامع سیاسى خود علیه کشورهاى مستقل سوء استفاده می‌کنند، فاقد هرگونه وجاهت اخلاقى و قانونى براى اظهار نظر راجع به حقوق بشر ملت ایران هستند. 

در بیانیه مذکور عنوان شده است: جمهوری اسلامی ایران به عنوان نظامی برآمده از انقلابى مردمى که دیکتاتوری سرکوبگر مورد حمایت آمریکا را از قدرت خلع کرد، خود را موظف و متعهد براى پاسداشت حقوق و کرامت انسانى شهروندان خود دانسته و از هیچ کوششی براى حفظ و ارتقاى حقوق بشر دریغ نمى کند. در حالی که جامعه جهانی شاهد جنایات رژیم کودک کش اشغالگر قدس در فلسطین و اهانت آشکار به کتب آسمانی و عقاید بیش از یک میلیارد مسلمان جهان در برخى کشورهاى اروپایى است، رویکرد کشورهاى غربی در این قبال کاملا ریاکارانه است.

در این بیانیه به رهبران گروه هفت توصیه شده تا از وارد کردن اتهامات بی‌پایه و دروغین علیه جمهوری اسلامی ایران فاصله گرفته و رویکرد واقع بینانه و مبتنى بر احترام متقابل -که در این صورت ایران نسبت به آن واکنش مثبت خواهد داشت- اتخاذ کنند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.