این مراسم که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ساعت ۱۸:۱۶ آغاز شد، با اجرای حسین پاکدل و با حضور علیرضا سمیع‌آذر (مدیر حراج تهران) و جمع محدودی از نمایندگان رسانه‌ها و فعالان حوزه‌ی هنرهای تجسمی و خریداران آثار همراه بود.

۸۰ اثر از  ۶۰ هنرمند در این دوره از حراج تهران شرکت داشتند که از این تعداد ۳۵ اثر با قیمت پایه بالای یک میلیارد تومان برآورد شده‌ بودند.

در پانزدهمین مراسم حراج تهران عنوان گران ترین اثر، به پرویز تناولی اختصاص پیدا کرد که با رقم ۱۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان به فروش رسید. این اثر با عنوان «شاعر نشسته» با کمینه و بیشینه ۱۲ـ ۱۴ میلیارد تومان پیشتر هم بیشترین قیمت تخمین زده شده در این حراج را به خود اختصاص داده بود. مجسمه ساخته تناولی در سال ۱۳۸۸ به صورت تک نسخه در ابعاد ۵۸×۵۳×۱۴۲ سانتی متر با متریال برنز خلق شده است.

پانزدهمین حراج تهران چقدر فروخت؟/مجسمه تناولی گران ترین شد
در پانزدهمین حراج تهران اثر حسین زنده رودی متعلق به سال ۱۳۵۲ از گران ترین ها بود و به قیمت ۱۱ میلیارد تومان فروخته شد. در این اثر هنرمند با تهی‌کردن کلام و نوشتار از معنا، مبانی زیبایی‌شناختی و ساختار فرهنگ تصویری ایرانی‌ ـ اسلامی را دگرگون ساخته است تا اثرش در مرز میان نقاشی و نوشتار بایستند.

در حراجی پانزدهم باز هم سهراب سپهری از گران ها بود و اثری از او که در دهه ۱۳۴۰ خلق و در کتاب «نقاشی‌ها و طرح‌های سهراب سپهری» به چاپ با قیمت ۶ میلیارد تومان فروخته شد. تابلوی سهراب سپهری در چهارمین حراج تهران هم ارائه شده بود.

همچنین تابلوی نگارگری سه لته‌ای «شکار آبی آسمان» اثر رضا درخشانی که در سال ۱۳۹۳ هم در سومین حراج تهران ارایه شده بود، ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان فروش رفت.

مجموعه شکار در واقع گستره جست‌وجوی عصری و محتوایی رضا درخشانی در نگارگری ایرانی است که همواره یکی از منابع الهام آثار وی بوده است.

در حراج پانزدهم تهران اثر بدون عنوان منوچهر یکتایی که با ابعداد ۱۰۰ در ۱۱۰ و تکنیک رنگ‌روغن روی بوم خلق و سال ۲۰۱۷ در حراج ساتبیز لندن و در سال ۱۳۹۷ در نهمین حراج تهران ارائه شده است، ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان به فروش رسید.

همچنین تابلوی نقاشی خط «یزدان» اثر سیدمحمد احصایی که با تکنیک رنگ‌روغن و ورق طلا روی بوم در سال ۱۳۹۸ خلق شده است، ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان چکش خورد. این اثر در مارچ ۲۰۲۱ در حراج بونامز لندن (آنلاین) ارایه شده بود.

در مراسم جمعه شب، اثر مسعود عربشاهی در ابعاد ۱۵۵×۱۵۵ سانتیمتر، ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان فروش رفت و اثر بدون عنوان محسن وزیری مقدم با تکنیک رنگ‌روغن و شن روی بوم،  ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان چکش خورد.

امشب اثر بدون عنوان صادق تبریزی که از تکنیک اکریلیک روی بوم در خلق آن بهره گرفته شده، به قیمت ۲ میلیارد تومان به فروش رسید. همچنین اثر دیگری از این هنرمند با عنوان «سقاخانه» که در دهه ۱۳۶۰ خلق شد، یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان چکش خورد.

همچنین اثر غیرحجمی ژازه تباتبایی که در پنجمین حراج تهران نیز حضور داشت، یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان فروش رفت. از ژازه تباتبایی اثری دیگر با عنوان «درویش» (مجسمه فلزی) ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان چکش خورد. اثر حجمی فلزی این هنرمند هم ۵۵۰ میلیون تومان به فروش رسید.

در جریان پانزدهمین حراج تهران، تابلوی «پهلوانان» اثر قاسم حاجی زاده که در حراج کریستیتز دوبی و هشتمین حراج تهران حضور داشته، یک میلیارد تومان فروش رفت.

از دیگر آثاری که بالای یک میلیارد فروش رفت، تابلوی نقاشی خط نصرالله افجه‌ای بود که یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان فروخته شد. در این اثر افجه‌ای کمپوزیسیون‌های نقاشیخط خود را که ترکیبی از خطوط کوفی و نوعی محقق متمایل به نسخ هستند، با الهام از زیبایی‌شناسی یک فرم مواج و رها، در سطور موازی و تکرارشونده با ظرافت و کیفیتی نظام‌یافته به تصویر کشیده است.

اثر افجه ای که به عنوان اولین اثر حراج پانزدهم چکش خورد

نقاشی رنگ روغن بدون عنوان از محمدعلی ترقی‌جاه از دیگر آثار با فروش بالای یک میلیارد بود که با قیمت یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان فروخته شد. هنرمند این اثر را در سال ۱۳۸۰ خلق کرده است.

تابلوی چهار لته‌ای «عقل سرخ» اثر ایرج اسکندری که در سال ۱۴۰۰ خلق شده و ترکیب موارد روی تخته است، یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان چکش خورد.

در این حراجی اثر عبدالرضا دریابیگی با قیمت یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان به فروش رسید.

چهاردهمین دوره حراج تهران با مجموع فروش ۴۲ میلیارد و ۷۱۸ میلیون تومان به پایان رسیده بود که رقم فروش در مقایسه با حراج سیزدهم به کمتر از نصف رسیده بود.

این مطلب برایم مفید است
16 نفر این پست را پسندیده اند