بر اساس این هشدار امروز ( ۱۳ آبان ماه) استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، تهران، قم، قزوین، البرز، مرکزی، نیمه غربی اصفهان، شمال غرب یزد، شمال فارس و غرب و شمال سمنان درگیر این وضعیت جوی هستند. این شرایط جوی در روز جمعه ( ۱۴ آبان ماه) برای استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، نیمه غربی اصفهان، تهران، قم، البرز، قزوین، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، شمال فارس، نیمه غربی یزد، ارتفاعات کرمان و شمال و غرب سمنان پیش‌بینی می‌شود.

شنبه (۱۵ آبان ماه) استان‌های قزوین، البرز، تهران، قم، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، نوار غربی یزد، ارتفاعات کرمان، شمال فارس وغرب و شمال سمنان نیز این شرایط را تجربه خواهند کرد.

بر اساس این هشدار خطر وقوع آبگرفتگی معابر، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و جاری شدن روان آب در مسیل‌ها، لغزندگی جاده‌ها توام با کاهش دید، مه‌آلودگی همراه با تاخیر یا احتمال لغو پروازها، احتمال برخورد صاعقه و کولاک برف در مناطق کوهستانی و سردسیر وجود دارد.

با تشدید فعالیت این سامانه بارشی توصیه می‌شود از تردد و توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، انجام فعالیت‌های کوهنوردی، سفرهای غیر ضروری و تردد جاده‌ای پرهیز شود. درصورت نیاز به همراه داشتن تجهیزات زمستانی به‌ویژه هنگام عبور از گردنه‌های برفگیر، بازگشایی آب‌روهای درون شهری و دهانه پل‌ها، آمادگی راهداری برای بارش برف در گردنه‌ها و اتخاذ تمهیدات لازم جهت جابجایی عشایر کوچ‌نشین رو نیز ضروری است.

سازمان هواشناسی‌ با صدور هشدار زردرنگ آورده است: سامانه دوم پرفشار سرد در سطح زمین از روز پنج‌شنبه (۱۳ آبان ماه) تا جمعه (۱۴ آبان ماه) فعالیت می‌کند.

با ورود این سامانه کاهش دمای هوا به میزان ۶ تا ۱۰ درجه سلسیوس در شمال غرب و استان‌های ساحلی خزر، کاهش دمای هوا به مقدار ۸ تا ۱۴ درجه سلسیوس در شمال شرق و نواحی مرکزی، کاهش دمای هوا به مقدار ۵ تا ۱۰ درجه سلسیوس در غرب کشور و کاهش دمای هوا به میزان ۷ تا ۱۲ درجه سلسیوس در استان های جنوبی رشته کوه البرز شامل قزوین، البرز،تهران و سمنان قابل انتظار است.

منطقه اثر این سامانه، شمال ،غرب سواحل شمال، شمال شرق، استانهای مرکزی و غرب خواهد بود.

بر اثر ورود این سامانه احتمال افت فشار گاز و افزایش مصرف انرژی و احتمال وارد شدن خسارت به محصولات و ماشین آلات کشاورزی بر اثر سرد شدن هوا وجود دارد.

توصیه می شود جابجایی محصولات برداشت شده باغی و زراعی به انبار، استفاده از ضدیخ در رادیاتورها و اتخاذ تمهیدات دیگری جهت پیشگیری از خسارات کشاورزی، احتیاط در تردد جاده‌ای و فعالیت‌های کوهنوردی و مدیریت در مصرف حامل های انرژی در اولویت قرار گیرد.

گفتنی است در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود. هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

این استان‌ها مشمول هشدار «نارنجی» هواشناسی شدند

این مطلب برایم مفید است
745 نفر این پست را پسندیده اند