ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه چندسالی است جشن سالانه روز شکست آلمان نازی در جنگ‌جهانی دوم را به عنوان روز «پیروزی روسیه بر فاشیسم» به نمایش عظیم قدرت نظامی و برتری اخلاقی مسکو تبدیل کرده و در عین حال با تقلیل هرچه بیشتر نقش متفقین در شکست ارتش آدولف هیتلر، در صدد نفی و تحریف تاریخ و مصادره انحصاری این پیروزی به نفع روسیه برآمده است.

در داخل نیز ردای یک تزار مستبد را پوشیده که برای بسط قدرت، به هر اقدامی از الحاق قلدرمآبانه کریمه در خارج تا سرکوب خشن هرگونه مخالفت در داخل دست زده است، و در این مورد خاص، در راستای انکار و تحریف واقعیات تاریخی، علاوه بر پروپاگاندای گسترده به تدوین قانون هم روی آورده است. در روسیه طی سال های اخیر، به موازات گسترش فزاینده جشن‌های «روز پیروزی»، به نظر می رسد نقش کمک‌های متفقین در این نبرد به حداقل رسیده است. برای تثبیت این تصویر، احتمالاُ ممنوعیت‌های قانونی جدی هم ایجاد خواهد شد.

الجزیره در گزارشی به قلم منصور میرووالف با عنوان «تلاش پوتین برای مصادره انحصاری پیروزی بر نازی‌ها» نوشته است: "به سوی برلین!" ... "ما می توانیم دوباره انجامش دهیم!" اینها رایج‌ترین برچسب های شیشه جلو اتومبیل ها در روسیه هستند، جایی که جشن روز پیروزی در ۹ ماه مه یا جشن تسلیم آلمان نازی، به یک رویداد عمومی شبه‌مذهبی تبدیل شده است. میلیون ها نفر با راهپیمایی با پرتره هایی از نیاکان خود که در جنگی که ۲۷ میلیون تلفات بر اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی تحمیل کرد، روز پیروزی را جشن می گیرند.

متن کامل این گزارش را با تیتر «پروپاگاندای روسی برای تحریف تاریخ» در اقتصادنیوز بخوانید.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند