به گزارش اسپوتنیک، وزارت امور خارجه روسیه امروز دوشنبه در واکنش به اخراج دیپلمات‌های خود از ۳ کشور اروپایی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: مسکو تصمیم لهستان، سوئد و آلمان برای اخراج دیپلمات‌های روسیه را بی پایه و اساس و اقدامی غیرقابل توجیه و خصمانه می‌داند.

در بیانیه صادره از سوی «ماریا زاخارووا» در این خصوص آمده است: اینگونه رفتارها در ادامه مجموعه ای از اقداماتی صورت می گیرد که توسط غرب علیه مسکو اتخاذ شده است؛ اقداماتی که ما آنها را دخالت در امور داخلی خود می دانیم.

وی در ادامه اضافه کرد که آنچه روسیه در خصوص اخراج دیپلمات های این ۳ کشور اروپایی انجام داد، به دلیل «جرایم مشهودی» بود که آنها مرتکب شده بودند.

«ماریا زاخارووا» تصریح کرد: این در حالیست که زمانیکه غرب در سال های اخیر کارزار اخراج دیپلمات های ما را در دستور کار قرار داد، هیچ توضیحی را درباره دلایل و اسناد مربوط به اقدام خود اعلام نکرد؛ اما ما آشکارا علت اخراج دیپلمات های این کشورها را اعلام کردیم. مسکو در این باره اعلام کرد که تصمیم سیاسی نگرفته است؛ بلکه مطابق با واقعیات به این کار مبادرت ورزیده است.

این در حالیست که ساعاتی پیش آلمان، سوئد و لهستان از اخراج شماری از دیپلمات های روسیه از کشورهای متبوع خود خبر دادند.

به گزارش اسپوتنیک، از لهستان کارمند کنسولگری در «پوزنان» (Poznań) و از سوئد یک کارمند سفارت روسیه اخراج می شود.

بر اساس اعلام این خبرگزاری، وزارت خارجه آلمان نیز اعلام کرد که کارمند سفارت روسیه در برلین را عنصر نامطلوب اعلام کرده و وی باید خاک آلمان را فوراً تَرک کند.

روسیه جمعه هفته پیش از اخراج ۳ دیپلمات اروپایی به دلیل شرکت در تظاهرات‌های غیرقانونی اخیر در این کشور خبر داد.

وزارت خارجه روسیه با صدور بیانیه‌ای در این باره اعلام کرد: ۳ دیپلمات آلمانی، سوئدی و لهستانی که در اعتراضات غیرقانونی شرکت کردند و «عنصر نامطلوب» معرفی شدند، به زودی روسیه را تَرک خواهند کرد. انتظار می‌رود سفارت‌های آلمان، سوئد و لهستان پس از اخراج ۳ تَن از کارکنانشان، از این پس اصول حقوق بین المللی را به صورت دقیق رعایت کنند.

این رویداد پس از فراخوانده شدن سفیر سوئد، کاردار سفارت لهستان و فرستاده سفارت آلمان به وزارت امور خارجه روسیه به انجام رسید.

الکسی ناوالنی، منتقد سرسخت دولت روسیه، دو هفته پیش به محض بازگشت از آلمان در فرودگاه بازداشت شد. او اواخر تابستان گذشته در پی مسمومیت با گاز اعصاب نوویچوک به آلمان منتقل شده بود.

وی اخیراً از سوی دادگاهی در مسکو به ۳ سال و نیم حبس محکوم شد.

مسمومیت و بازداشت وی عاملی شد تا بار دیگر کشورهای غربی حملات تندی را علیه روسیه انجام داده و مسکو را عامل مسمومیت ناوالنی معرفی کنند. روسیه دست داشتن در مسمومیت این منتقد را تکذیب کرده است.

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند