به گزارش خبرگزاری «تاس»، "سرگئی لاوروف"، وزیر امور خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) با "فیصل بن فرحان آل سعود" وزیر خارجه عربستان سعودی، که برای یک دیدار کاری به پایتخت روسیه سفر می‌کند، گفت‌وگو خواهد کرد.

همانطور که دفتر مطبوعاتی وزارت خارجه روسیه در این باره یادآور شده، این نخستین دیدار شخصی دو طرف از زمان انتصاب وزیر خارجه عربستان سعودی در ماه اکتبر سال ۲۰۱۹ است. ضمن اینکه فیصل بن فرحان آل سعود، نخستین مهمان سرگئی لاوروف در مسکو در سال جاری خواهد بود.

پیش بینی می شود که طرفین نه تنها در خصوص دستور کار روابط دوجانبه در آینده، که شامل همکاری‌ها در عرصه انرژی و اقتصادی است، گفت‌وگو کنند، بلکه به تبادل نظر در رابطه با برخی مسائل مهم مربوط به وضعیت خاورمیانه و آفریقای شمالی نیز بپردازند.

وزرای خارجه دو کشور، به ویژه به بررسی مشکلات امنیت منطقه‌ای و حل و فصل مناقشات در خاورمیانه، با هدف دستیابی به ثبات پایدار و درازمدت در این منطقه خواهند پرداخت.

وزارت خارجه روسیه یادآور شد که مقامات مسکو و ریاض خواستار رسیدن به این هدف، با رعایت حتمی اصول احترام به استقلال و حاکمیت همه کشورها، عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر و تقسیم ناپذیری امنیت در منطقه هستند و در همین راستا، لاوروف و فیصل بن فرحان قصد دارند اوضاع سوریه، لیبی، عراق، لبنان و همچنین چشم انداز حل و فصل مناقشه اعراب و اسرائیل را بررسی کنند.

لازم به یادآوری است که سفر رئیس دستگاه دیپلماسی عربستان سعودی به فدراسیون روسیه چند روز پس از نشست سران شورای همکاری کشورهای عربی حوزه خلیج فارس انجام خواهد شد که در پایان این نشست، توافق نامه آشتی نهایی "چهار" کشور عربی (عربستان سعودی، بحرین، امارات متحده عربی و مصر) با کشور قطر امضاء شد.روسیه از دستیابی به این توافق نامه ها استقبال کرده و ابراز امیدواری نمود که این توافق به نفع تقویت امنیت، ثبات و توسعه منطقه خلیج فارس خواهد بود.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند