به گزارش پایگاه خبری الخلیج الجدید روز پنجشنبه ۲۶ مارس ۲۰۲۰ سران کشورهای عضو «گروه ۲۰» یک نشست برای بحث درباره راهکارهای مقابله با ویروس کرونا به شکل ویدئو کنفرانس و با میزبانی عربستان سعودی برگزار کردند.

در این نشست سران کشورهای آمریکا٬ آلمان٬ آرژانتین٬ استرالیا٫ ترکیه٬ برزیل٬ چین٬ اندونزی٬ فرانسه٬ جنوب آفریقا٬ کرده جنوبی٬ هند٬ انگلیس٬ ایتالیا٬ ژاپن٬ کانادا٬ مکزیک٬ روسیه٬ عربستان و کمیساریای اتحادیه اروپا حضور داشتند.

این اجلاس که برای نخستین بار در جهان عرب به میزبانی عربستان برگزار شد٬ از مظاهر سنتی آن همچون دیدارهای دوجانبه و برقراری روابط صمیمی مانند دست‌دادن و تبادل لبخند میان طرف‌های حاضر و نیز پذیرایی‌های مجلل عاری بود.

بر عکس نشست‌های قبلی این گروه که یک روز کامل طول می‌کشید٬ این اجلاس بیش از ۹۰ دقیقه نبود.

«ملک سلمان» پادشاه عربستان ریاست نشست مذکور را بر عهده داشت و در خلال سخنرانی خود اعلام کرد که این جلسه در چارچوب مسئولیت سران کشورهای بزرگ اقتصادی جهان برای مقابله با شیوع ویروس کرونا است.

اما این اجلاس برای «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی آنگونه که وی انتظار داشت نبود؛ بن سلمان از سال گذشته زمانی که اعلام شده بود در این سال عربستان میزبان اجلاس گروه ۲۰ خواهد بود امید زیادی به این نشست بسته بود٬ اما نتوانست دستاوردی از این جلسه داشته و آرزوهایی که برای آن داشت را تحقق بخشد.

در خلال نشست اخیر گروه ۲۰ در آرژانتین٬ ولیعهد سعودی به دلیل اتهاماتی که پس از ترور «جمال خاشقجی» روزنامه‌‌نگار منتقد سعودی متوجه وی بود٬ با واکنش‌های منفی و بی محلی‌های زیادی از جانب سران کشورهای عضو این گروه مواجه شد و این موضوع در عکس دسته‌جمعی که حاضران در حاشیه اجلاس مذکور گرفته بودند به خوبی مشخص است.

همچنین در خلال یکی دیگر از نشست‌های اخیر گروه مذکور در ژاپن٬ دوربین‌های روزنامه‌نگاران متمرکز بر خودداری «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه از صحبت و استقبال از محمد بن سلمان بود.

بنابراین همه منتظر لحظه رویارویی این دونفر در نشست گروه ۲۰ در ریاض و نیز حضور «ولادمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در عربستان در بحبوحه جنگ نفتی میان دو کشور بودند.

اما نشستی که پنجشنبه برگزار شد٬ خالی از همه این صحنه‌ها بود و طرف‌های عضو این گروه همگی در کشورهای خودشان به شکل آنلاین در این نشست حضور پیدا کردند.

در نوامبر ۲۰۱۹ عربستان سعودی در خلال مراسمی در ژاپن ریاست گروه ۲۰ را به مدت یک سال بر عهده گرفت.

 

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند