یک رسانه آمریکایی مدعی شده پنتاگون به فرماندهان نظامی دستور داده برای تشدید نبرد علیه گروه‌های مقاومت در عراق برنامه‌ریزی کنند. 

روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از منابع مطلع نوشته وزارت دفاع آمریکا طی دستوری هفته گذشته از فرماندهان نظامی آمریکا خواسته عملیاتی را برای مقابله با گروه‌های مقاومت آماده کنند. 

اما فرمانده ارشد آمریکا در عراق هشدار داده که چنین عملیاتی علاوه بر آنکه خون‌بار است خطر جنگ با ایران را به همراه دارد و ممکن اس نتیجه عکس بدهد.

طبق این گزارش، «رابرت پی وایت»، فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی در عراق در نامه‌ای هفته گذشته خاطرنشان کرده انجام هر گونه عملیات نظامی جدید نیازمند اعزام هزاران نظامی دیگر به عراق یا ایجاد تغییراتی در کاربری منابع فعلی موجود در عراق است.

وایت در این نامه همچنین به صراحت نوشته که چنین عملیاتی بر خلاف توافق فعلی دولت آمریکا با دولت عراق است. این توافق به نیروهای آمریکا اجازه می‌دهد در عراق فعالیت کنند. 

نیویورک‌تایمز مدعی شده دستور صادرشده از سوی پنتاگون و پاسخ «وایت» به آن هر دو جزو مکاتبات داخلی ارتش آمریکا و محرمانه بوده‌اند اما چند منبع مطلع از محتوای این مکاتبات جزئیات آن را در اختیار این رسانه آمریکایی قرار داده‌اند. 

روزنامه آمریکایی نوشته این مکاتبات در شرایطی رد و بدل شده‌اند که کشمکش‌ در دولت «دونالد ترامپ» بر سر تعیین سیاست آمریکا در قبال ایران و نحوه به پایان رساندن جنگ ۱۷ ساله آمریکا در عراق رو به فزونی است.

برخی از مشاوران ارشد دونالد ترامپ از جمله «مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا و «رابرت اُ براین»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید از ستیزه‌جویی در برابر جمهوری اسلامی ایران و گروه‌های مقاومت عراق (که از آنها به عنوان «نیروهای نیابتی ایران یاد می‌کنند) حمایت می‌کنند. 

نیویورک‌تایمز خاطرنشان کرده این گروه از مشاوران ترامپ، شیوع ویروس «کرونای جدید» در ایران را فرصتی برای «نابود کردن» گروه‌های مقاومت عراقی می‌دانند.

در سوی دیگر، مقام‌های نظامی از جمله «مارک اسپر»، وزیر دفاع آمریکا و «مارک میلی»، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا درباره تشدید یکباره تنش‌ها هشدار داده و گفته‌اند چنین اقدامی می‌تواند منطقه خاورمیانه (غرب آسیا) را بی‌ثبات‌تر کند. 

نیویورک‌تایمز ادعا کرده اسپر، علی‌رغم این نکات، با برنامه‌ریزی برای آغاز عملیاتی جدید در عراق موافقت کرده. دو مقام دولت آمریکا مدعی شده‌اند هدف مارک اسپر طراحی گزینه‌های نظامی و ارائه آن به دونالد ترامپ است تا او بتواند در صورتی که «شبه‌نظامیان حامی ایران» حمله‌ای دیگر علیه نیروهای آمریکایی صورت دادند از این گزینه‌ها استفاده کند.

مقام‌های آمریکایی مدعی شده‌اند در خلال جلسه‌ای که ۱۹ مارس در دفتر کار ترامپ تشکیل شده او تصمیمی درباره مجاز کردن عملیات نظامی جدید در عراق اتخاذ نکرده اما اجازه داده برنامه‌ریزی‌ها درباره آن ادامه پیدا کنند.

برخی از کارشناسان گزارش‌هایی از این نوع که اخیراً در رسانه‌های آمریکا منتشر شده‌اند را نوعی فضاسازی رسانه‌ای با هدف ارعاب گروه‌های مقاومت و منصرف کردن آنها از تلاش برای پایان دادن به اشغالگری آمریکا در عراق می‌دانند.

چندی پیش روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی فاش کرد مقام‌های اطلاعاتی دولت ترامپ اعتراف کرده‌اند افراطی‌ترین اقدام این دولت یعنی ترور سردار «قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس»، جانشین فرمانده سازمان الحشدالشعبی موفقیتی در ایجاد بازدارندگی در میان گروه‌های مقاومت نداشته است. 

 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند