اصولگرایان بازهم به وحدت نرسیدند، ائتلافی که از دو سال پیش سنگ بنای آن گذاشته شده بود و امید زیادی وجود داشت با سرمایه ۱۶ میلیون رأی انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶، به وحدتی حداکثری در انتخابات مجلس ۹۸ برسد اما در نهایت به سرانجام دلخواه نرسید و در اولین روز از آغاز تبلیغات انتخاباتی چندلیستی بودن اصولگرایان در انتخابات دوم اسفندماه قطعی شد.

لیستی که به سرعت حذف شد

چند روز پیش بود که لیست ۳۰ نفره شورای ائتلاف از دل لیست ۹۰ نفره بیرون آمد، لیستی که به سرعت با موجی از انتقادات روبرو شد و حتی برخی چهره های حاضر در آن چون محمدباقر قالیباف از آن اعلام برائت کردند، شاید همین فشارها بود که ائتلاف را مجبور به عقب نشینی کرد و لیست از کانال تلگرامی منتسب به این ائتلاف حذف شد آنهم در شرایطی که رسانه های رسمی و وابسته به اصولگرایان با قطعیت از نهایی شدن لیست خبر داده بودند.

ماجرا به همینجا ختم نشد و اعضای ائتلاف اصولگرایان بازهم دور هم جمع شدن تا با بستن لیستی دیگر انتقادات را کاهش دهند، جلسه ای که باز هم بی نتیجه ماند و روز گذشته پایداری‌ها لیست نهایی خود را منتشر کردند و امروز نیز شورای ائتلاف در نهایت با تغییراتی در لیست اولیه لیست دوم را منتشر کرد.

وقتی قالیباف محور اختلاف شد

اما ماجرای اختلاف بر سر لیست ۳۰ نفره آنجا علنی شد که حدادعادل در نامه ای که رسانه ای نیز شد به شدت از رویه جبهه پایداری در برخورد با شورای ائتلاف و سازوکار وحدت اصولگرایان انتقاد کرد و رویکرد آنها را وحدت شکن و سهم خواهانه دانست، گلایه هایی که به سرعت با پاسخ آقاتهرانی دبیرکل جبهه پایداری روبرو شد تا اختلافات پشت درهای بسته در فاصله چند روزه باقیمانده تا انتخابات مجلس اینگونه علنی شود.

روایت های جدیدتر اما حکایت از آن دارد که سررشته اصلی اختلافات به قالیباف بازمی گردد. بنا بر آنچه خبرگزاری فارس منتشر کرده است، جبهه پایداری عنوان کرده بود که حاضر است بر سر اصول مشترک و شاخص های اصولی با ائتلاف به وحدت برسد و در اینصورت از انتشار لیست مجزا خودداری کنند اما شرط اصلی آقاتهرانی و محصولی برای ارائه فهرست مشترک حذف قالیباف بوده است.

حدادعادل با این پیشنهاد مخالفت می کند و پیشنهاد دیگری می دهد که درصورت لیست مشترک، ائتلاف با سرلیستی قالیباف منتشر شود و پایداری با سرلیستی آقاتهرانی که این پیشنهاد نیز از سوی محصولی و آقاتهرانی رد می شود. در ادامه محمدباقر قالیباف پیشنهاد دیگری می دهد و اعلام می کند حاضر است از لیست کناره گیری کند و به صورت مستقل و منفرد در انتخابات شرکت کند. لیست جبهه انقلاب نیز ۲۹ نفره منتشر شود که این نیز مورد موافقت ائتلاف قرار نمی گیرد .

لیست ثانویه با چه کسانی بسته شد؟

روز گذشته فهرست نهایی جبهه پایداری در تهران منتشر شد و ائتلاف نیروهای انقلاب نیز به فاصله ای کوتاه لیست ثانویه را با برخی تغییرات و جابجایی ها منتشر کرد. در لیست جدید ۶ چهره از لیست اولیه حذف و چهره هایی جدید جایگزین شده اند. 

شش چهره جدید لیست شورای ائتلاف شامل اقبال شاکری،مهدی شریفیان، مجتبی توانگر، مصطفی زمانیان، ابوالفضل عمویی، احسان خاندوزی می شود.

براین اساس جلیل بشارتی، نیکی ملکی، علی جعفری، امیر ابراهیم رسولی، مجتبی ابراهیمی، سعید کرمی  از چهره های حاضر در لیست اولیه بودند که شانس حضور در لیست نهایی را پیدا نکردند.

در جدول زیر به تغییرات در لیست اولیه و نهایی اشاره شده است؛

 

لیست اولیه شورای ائتلاف

لیست  نهایی شورای ائتلاف

۱.

محمد باقر قالیباف

محمدباقر قالیباف

۲.

جلیل بشارتی

اقبال شاکری

۳.

عبدالحسین روح الامینی نجف آبادی

عبدالحسین روح الامینی نجف آبادی

۴.

کیومرث هاشمی

کیومرث هاشمی

۵.

عزت الله اکبری

عزت الله اکبری تالار پشتی

۶.

الیاس نادران

الیاس نادران

۷.

مصطفی میرسلیم

سیدمصطفی آقامیرسلیم

۸.

سید رضا تقوی

سیدرضا تقوی

۹.

سید محمود نبویان

سید محمود نبویان

۱۰.

سید محمد آقامیری

سیدمحمد آقامیری

۱۱.

زهره الهیان

زهره الهیان

۱۲.

فاطمه رهبر

فاطمه رهبر

۱۳.

سوده نجفی

سوده نجفی

۱۴.

عاطفه خادمی

عاطفه خادمی

۱۵.

فاطمه قاسم پور

فاطمه قاسم پور

۱۶.

سمیه رفیعی

سمیه رفیعی

۱۷.

مجتبی ثابتی

مجتبی ثابتی

۱۸.

سید نظام الدین موسوی

سید نظام الدین موسوی

۱۹.

سید محسن دهنوی

سیدمحسن دهنوی

۲۰.

جواد نیکی ملکی

مجتبی توانگر

۲۱.

احمد نادری

احمد نادری

۲۲.

علی جعفری

سیداحسان خاندوزی

۲۳.

مالک شریعتی

مالک شریعتی

۲۴.

امیر ابراهیم رسولی

مصطفی زمانیان

۲۵.

مجتبی ابراهیمی

مهدی شریفیان

۲۶.

مجتبی رضاخواه

مجتبی رضاخواه

۲۷.

محسن پیرهادی

محسن پیرهادی

۲۸.

علی شمسی پور

علی شمسی پور

۲۹.

سعید کرمی

ابوالفضل عموئی

۳۰.

سید علی یزدی خواه

سید علی یزدیخواه

 
این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند