گاردین در ادامه می نویسد: اکنون برای استیضاح بسیار دیر است و تنها امید ما برای کنار رفتن ترامپ صندوق‌های رای و انتخابات ریاست جمهوری سال آینده است.
 اگر نگاهی به گذشته بیندازیم می‌بینیم که مشکل اصلی ما در مورد رسوایی شارپی تلاش ناشیانه ترامپ برای دستکاری نقشه هواشناسی ملی آمریکا یا حتی اقدام گستاخانه وی به وادار کردن این سازمان به دروغ گفتن به خاطر وی نبود.

ترامپ همچنین دیدار با نمایندگان طالبان را که قرار بود در کمپ دیوید برگزار شود لغو کرد. این دیدار برای هفته‌ای که روز یازده سپتامبر در آن قرار داشت برنامه ریزی شده بود، اما ترامپ آن را با یک پیام توئیتری لغو کرد.

آیا هیچ یک از این اقدامات از نظر شما حتی به اندکی منطقی به نظر می‌رسد؟ پیش از اینها، ترامپ سفری را که قرار بود به دانمارک انجام دهد به سبب مخالفت دانمارک با فروش سرزمین گرینلند به آمریکا لغو کرد. چه اتفاقی افتاد؟ چون گرینلند فروشی نیست، ترامپ سفری را که از ماه‌ها قبل برنامه ریزی شده بود لغو کرد.

ترامپ بارها به مقامات ارشد آمریکا گفته است بررسی کنند که چطور می‌توان با بمب هسته‌ای از رسیدن طوفان‌ها به خاک آمریکا جلوگیری کرد. وی معتقد است بازی‌های رایانه‌ای باعث تیراندازی به جمعیت در مکان‌های عمومی می‌شود.. وی اعتقاد دارد که تغییرات آب و هوایی مسئله مهمی نیست.

ترامپ می‌گوید جنگ تجاری «خوب و بردن آن آسان» است. وی اصرار دارد مصرف کنندگان چینی و نه آمریکایی تاوان تعرفه‌هایی که او برای واردات کالاهای چینی تعیین می‌کند، می‌پردازند. او به کارخانه‌های آمریکایی دستور می‌دهد فعالیت در چین را متوقف کنند.

ترامپ رئیس خزانه داری آمریکا را «دشمن» می‌داند. وی توئیت بیمارگونه یک کمدین را که ادعا می‌کند بیل و هیلاری کلینتون مسئول خودکشی جفری اپستین مجرم جنسی هستند، بازنشر می‌کند.
فکر می‌کنم ما باید با حقیقتی که هیچکس نمی‌خواهد به آن اذعا کند روبرو شویم. اکنون دیگر با یک مورد بزرگ نمایی یا خودشیفتگی مفرط روبرو نیستیم. اینطور نیست که ما صرفا با فردی که به طور غیر معمول تکبر دارد روبرو باشیم.

رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا به طور جدی، وحشتناک و خطرناک بی ثبات است و این حالت روز به روز بدتر می‌شود.

حضور چنین فردی در کاخ سفید می‌تواند آسیب‌هایی به همراه داشته باشد.

چه باید کرد؟ می‌توانیم او را در انتخاباتی که ۱۴ ماه دیگر برگزار می‌شود با رای خود از قدرت کنار بزنیم. اما او می‌تواند تنها ظرف هفت و نیم ثانیه جهان را از بین ببرد. همچنین این مسئله وجود دارد که آیا ترامپ به میل خود از قدرت کناره گیری خواهد کرد یا خیر؟

آیا می‌توانید تصور کنید که او برای پیروزی در انتخابات تا چه حد پیش خواهد رفت؟ آیا او روسیه را به انجام کارهای کثیف بیشتر وا خواهد داشت؟ آیا به وزارت دادگستری دستور می‌دهد مخالفانش را بازداشت کند؟ فرمانی صادر می‌کند تا بر اساس آن کسانی که در آمریکا متولد نشده اند اجازه رای دادن در انتخابات را نداشته باشند؟ یا جنگ دیگری آغاز خواهد کرد؟

تا زمانی که دادگاه‌ها به ترامپ دستور دهند به اقدامات غیر قانونی خود برای باقی ماندن در سمت ریاست جمهوری پایان دهد، شاید انتخابات برگزار شده باشد. اگر هم این فرمان زودتر صادر شود وی به راحتی دستور دادگاه‌ها را نادیده خواهد گرفت.

اکنون برای استیضاح ترامپ تقریبا خیلی دیر شده است. تاکنون هیچ رئیس جمهوری در آمریکا برکنار نشده است. نیکسون وقتی متوجه خطر برکناری شد، خودش کناره گیری کرد. اما ترامپ زودتر از این اتفاق یک جنگ داخلی آغاز خواهد کرد.

علاوه بر این، بی ثبات بودن جرمی نیست که بتوان بر اساس آن کسی را استیضاح کرد.

دو سیاستمدار جمهوری خواه که اعلام کرده اند در مرحله ابتدایی انتخابات و در رقابت‌های درون حزبی ترامپ را به چالش خواهند کشید، یک احتمال دیگر را هم مطرح کرده اند: متمم بیست و پنجم قانون اساسی.

«بیل ولد» فرماندار سابق ایالت ماساچوست به تازگی در یک پیام توئیتری با هشتگ «متمم بیست و پنجم» نوشت ترامپ «یک خطر مشخص و حاضر» برای آمریکاست. جو والش نماینده سابق ایالت ایلینوی در کنگره نیز گفته است این متمم باید مورد بررسی قرار گیرد.

ماه فوریه گذشته «اندرو مک کابی» معاون سابق و مدیر موقت فعلی دفتر تحقیقات فدرال (اف بی آی) گفت: مقامات وزارت دادگستری آمریکا استفاده از متمم بیست و پنجم را بررسی کرده اند.

این متمم که در سال ۱۹۶۷ تصویب شد، به معاون رئیس جمهور اجازه می‌دهد به عنوان رئیس جمهور موقت فعالیت کند، مشروط بر اینکه معاون رئیس جمهور و روسای وزارتخانه‌های دولتی (وزیران دولت) یا نهاد دیگری مانند کنگره بر اساس قوانین، «رئیس جمهور را فاقد صلاحیت اعلام کنند». ...

من متمم ۲۵ را به طور کامل رد نمی‌کنم، اما تنها چیزی که می‌تواند پنس و اکثریت مردان ترامپ را بر آن دارد که پیش از اقدام وی علیه آنها، علیه وی اقدام کنند ممکن است به اندازه‌ای وحشتناک باشد که آسیب ناشی از آن به آمریکا و جهان بسیار فراتر از هر چیزی که ما تا امروز تصور کرده ایم باشد؛ بنابراین باید گفت: مراقب آنچه که آرزو می‌کنید باشید.

دعا کنید که ما به سلامت به ۱۴ ماه آینده برسیم. پس از آن هر چه در توان دارید انجام دهید تا این مرد را از مسند قدرت کنار بزنید.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند