«ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه روز دوشنبه در مصاحبه‌‌ای کوتاه با شبکه خبری سی‌ان‌ان تأکید کرد که هدف دولت متبوعش از دعوت کردن محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به شهر بیاریتز فرانسه (محل برگزاری نشست سران گروه-۷)، فراهم ساختن مقدمات دیدار وی با دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا نبوده است.

لودریان در پاسخ به سؤال خبرنگار سی‌ان‌ان مبنی بر اینکه آیا امیدواری به دیدار ظریف و ترامپ انگیزه اصلی فرانسه برای دعوت کردن ظریف بوده است، اظهار داشت: «خیر، ما اصلاً چنین امیدی نداشتیم.»

روز یکشنبه محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در سفری از پیش اعلام نشده به شهر بیاریتز فرانسه محل برگزاری نشست گروه-۷ سفر کرد. وی در این سفر با مقام های آلمانی و فرانسوی و انگلیسی دیدار کرده است. رسانه های خبری آمریکایی پیش از این مدعی شده بودند که دعوت از ظریف با هماهنگی کاخ سفید بوده است.

دونالد ترامپ امروز دوشنبه در جمع خبرنگاران درباره دعوت از ظریف، اظهار داشت: «در رابطه با ایران (نحوه دعوت از ظریف)، این کار با کمال احترام انجام شده است. من روز گذشته با ماکرون رئیس جمهور فرانسه صحبت کردم. من از تمام اقداماتی که او انجام می‌داد، آگاهی داشتم.»

رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه مدعی شد که نخواسته است با ظریف دیدار کند. وی گفت: «تصور کردم هنوز خیلی زود است که با ظریف دیدار کنم. گفتم تمایلی برای دیدار با او ندارم.»

این در شرایطی است که استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا پیش از این گفته بود که رئیس جمهور آمریکا حاضر است در صورت تمایل و آمادگی ظریف، بدون پیش شرط با وی دیدار کند.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند