به نوشته روزنامه گاردین، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در جریان انتشار توییت‌هایی علیه افراد و مفاهیم برگرفته از سخنان بازرس رابرت مولر، "رسانه‌های اخبار جعلی" و "این جرم ساختگی"، برای اولین بار گفت روسیه به پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ کمک کرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا صبح پنج‌شنبه در توییتی نوشت: روسیه، روسیه، روسیه! این تمام چیزی است که از ابتدای این پیگیری موهومات ساختگی می‌شنوید. و اکنون روسیه محو شد چون من با روسیه که کمک کرد تا من انتخاب شوم، کاری نداشتم!

برای رئیس‌جمهوری که پیشتر هرگونه مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ را منکر می‌شد، آن هم با وجود نتایج آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا، این اعتراف درباره کمک روسیه بسیار جالب توجه بود. اما اندکی پس از آن ترامپ در کنفرانس خبری کاخ سفید گفت: روسیه به من کمک نکرد که انتخاب شوم. می‌دانید چه کسی به من کمک کرد که انتخاب شوم؟ من خودم باعث انتخاب خودم شدم. روسیه اصلاً به من کمکی نکرد.

روز چهارشنبه رابرت مولر، بازرس تحقیقات ویژه درباره مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا گفت تحقیقات دو ساله او "ثابت کرده بود که دولت روسیه بر این باور بوده که از ریاست جمهوری ترامپ سود خواهد برد و برای تضمین این نتیجه تلاش کرد". در گزارش مولر تاکید شده است "دولت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ به روشی گسترده و سیستماتیک مداخله کرد."

این گزارش همچنین ۱۱ مورد از "مانع‌تراشی در عدالت" بالقوه از سوی دونالد ترامپ و کمپین او را تشریح کرد. مولر گفته است متهم کردن ترامپ به ارتکاب یک جرم "گزینه‌ای نیست که ما بتوانیم آن را بررسی کنیم" و دلیل آن سیاست وزارت دادگستری است. مولر افزود: اگر ما اطمینان داشتیم که رئیس‌جمهوری آمریکا به وضوح مرتکب هیچ جرمی نشده است، می‌گفتیم.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند