هر چه به آخرین انتخابات هیات رئیسه مجلس دهم نزدیک‌تر می‌شویم، رایزنی‌های بین فراکسیونی و همچنین درون فراکسیونی شدت گرفته و تایید و تکذیبیه‌ها بر سر کاندیداهای هر کدام از ۱۲ صندلی هیات رییسه مجلس هم بیشتر شده است. یک روز گزینه های رقابت بر سر صندلی شماره یک مجلس مطرح می‌شوند و روز دیگر از اسامی سوداگران کرسی نایب رییسی مجلس رونمایی می‌شود.

صندلی شماره یک مجلس به چه کسی می‌رسد؟

اصلی‌ترین رقابت در انتخابات هیات رییسه مجلس بر سر کرسی «ریاست مجلس» است، صندلی که ۱۱ سال است در اختیار علی لاریجانی است. در آخرین دوره از انتخابات هیات رییسه مجلس دهم، لاریجانی همچنان گزینه اصلی است اما از برخی نمایندگان چون حمیدرضا حاجی‌بابایی و محمدرضا عارف به عنوان رقبای احتمالی او نام برده می‌شود.

در همین راستا محمدحسین قربانی عضو شورای مرکزی فراکسیون مستقلین مجلس از تلاش و رایزنی‌های فراکسیون متبوعش با فراکسیون‌های امید و ولایی جهت اجماع در مورد ریاست مجلس در انتخابات هیئت رئیسه خبر داده و گفته «حاجی بابایی رئیس فراکسیون ولایی تا دیروز مصمم به نامزدی برای ریاست مجلس بود، ولی با صحبت‌هایی که امروز انجام شد، او منصرف شد.اجماع فراکسیون ولایی نیز این است که حاجی بابایی نامزد ریاست مجلس نشود و لاریجانی گزینه ریاست باشد»

این درحالیست که خبرگزاری تسنیم صبح امروز از لیست نهایی فراکسیون ولایی رونمایی کرد که در ذیل آن حمیدرضا حاجی‌بابایی همچنان گزینه این فراکسیون برای رقابت با لاریجانی بود.

علیرضا رحیمی عضو فراکسیون امید هم خبر داده که حدود ۸ تن  از نمایندگان عضو فراکسیون امید (اصلاح‌طلبان) و ۴ تن از نمایندگان عضو فراکسیون مستقلین و ولایی در روزهای گذشته با حضور در دفتر علی لاریجانی رئیس فعلی پیشنهاداتی درباره این انتخابات به وی ارائه کرده‌اند.گرچه از جزییات این پیشنهاد خبری به بیرون درز نکرده است اما بنا به گفته رحیمی پیشنهادی که این نمایندگان به لاریجانی ارائه کرده اند به نفع مجلس و فراکسیون‌ها است.

این خبر درحالی از سوی رحیمی اعلام شده است که شهاب‌الدین بی‌مقدار، دیگر عضو فراکسیون امید از عارف به عنوان نامزد نهایی این فراکسیون برای کرسی ریاست نام برده است. او حتی تاکید کرده مسعود پزشکیان که جزو گزینه های این فراکسیون برای ریاست مجلس بوده از پذیرش این پیشنهاد امتناع کرده است. در این میان مصطفی کواکبیان از نمایندگان اصلاح طلب مجلس در اظهاراتی هشدارگونه به اعضای فراکسیون امید تاکید کرده است اگر عارف حاضر به رقابت با لاریجانی نشود خود او برای کرسی ریاست به میدان رقابت خواهد آمد.

در همین راستا حسین نقوی حسینی، عضو فراکسیون ولایی در گفت‌وگو با خبرآنلاین از اعلام لیست فراکسیون متبوعش امتناع کرد و گفت:لیست نهایی را یکشنبه صبح مشخص و اعلام می‌کنیم.

بهروز نعمتی، عضو فراکسیون مستقلین هم به خبرآنلاین گفت: تا فردا لیست نهایی این فراکسیون برای هیات رییسه مجلس اعلام خواهد شد.

کرسی نواب رییسی در اختیار مطهری و پزشکیان خواهد ماند؟

کرسی نایب رییسی مجلس هم در دوره های اخیر در اختیار علی مطهری و مسعود پزشکیان بوده است، دو نماینده ای که خاستگاه فراکسیونی آنها فراکسیون نزدیک به اصلاح طلبان یعنی فراکسیون امید است و اینبار هم از سوی فراکسیون گزینه کرسی نایب رییسی هستند.

در آخرین دوره انتخابات هیات رییسه مجلس نیز به مثابه سه دوره قبلی انتخابات هیات رییسه مجلس برخی نمایندگان دیگر برای رسیدن به این کرسی خیز برداشته اند. غلامعلی جعفرزاده از فراکسیون مستقلین و محمدحسین فرهنگی و عبدالرضا مصری از فراکسیون ولایی در میان گزینه های مطرح شده هستند ولی احتمال کاندیداتوری برخی از نمایندگان بصورت مستقل هم وجود دارد.

رقابت بر سر صندلی دبیران و ناظرات هیات رییسه

اما به جز سه کرسی مهم هیات رییسه مجلس، سه کرسی ناظران و شش کرسی دبیران هیات رییسه هم باید برای سال آخر مجلس دهم تعیین تکلیف شود. ۹ صندلی که فراکسیون‌های مجلس گرچه برای آن برنامه ریزی می کنند اما به مانند کرسی های ریاست و نواب رییسی حساسیت برانگیز نیستند.

باید منتظر ماند و دید فراکسیون های سه گانه مجلس دهم در نهایت چه تدبیری برای ۱۲ صندلی مهم پارلمان آن هم در سال آخر خواهند اندیشید.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند