سایت شبکه سومریه نیوز عراق نوشت، یک منبع مطلع که نخواست نامش فاش شود، اعلام کرد که دو حزب دموکرات کردستان (مسعود بارزانی) و اتحادیه میهنی کردستان (خانواده جلال طالبانی) عراق همچنان برای معرفی یک کاندیدا برای پست ریاست جمهوری عراق به توافق نرسیده‌اند و این اختلاف نظر روند انتخاب رئیس جمهوری جدید عراق را به تعویق خواهد انداخت و در جلسه روز ۲۵ سپتامبر (سوم مهر) پارلمان رئیس‌جمهوری انتخاب نخواهد شد.

این منبع افزود: نماینده‌های پارلمان در جلسه روز سه شنبه هفته جاری دو پرونده را بررسی خواهند کرد، پرونده اول مربوط به کمیسیون‌های مجلس و انتخاب رؤسای آن بوده و پرونده دوم نیز در رابطه با اوضاع بصره و تظاهرات در این شهر است.

همچنین فیان دخیل، عضو حزب دموکرات کردستان عراق رای‌گیری درباره نامزد پست ریاست‌جمهوری عراق را در جلسه روز سه‌شنبه بعید دانست و از تعویق این رای‌گیری و موکول کردن آن به هفته آینده خبر داد.

دخیل افزود: امروز مهلت نهایی برای ارائه اسامی نامزدها برای این پست است در حالی که بعد از آن ما سه روز زمان نیاز خواهد بود تا تدابیر حقوقی تکمیل و سپس سابقه این افراد برای اداره شفاف سازی ارسال خواهد شد. تمامی شواهد نشان می‌دهند تعیین رئیس‌جمهوری در جلسه روز سه‌شنبه بعید خواهد بود.

دخیل ادامه داد: رای گیری درباره رئیس‌جمهوری احتمالا یک هفته یا کمی بیشتر به تعویق بیفتد و تمام شخصیت‌هایی که نامزد شده‌اند محترمند و ما نیاز به فردی داریم که خاص و نماینده عراق در جامعه جهانی باشد.

وی تصریح کرد: نقش محوری برای رئیس‌جمهوری وجود دارد تا مشکلات اقلیم و بغداد را حل کند. آیا برهم صالح (نامزد حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق) این نقش را می‌تواند ایفا کند و این اعتبار را دارد. ما به آن شک داریم چون صالح از حمایت تمام گروه‌های کرد برخوردار نیست.

این در حالی است که یک منبع مطلع امروز اعلام کرد، حزب دموکرات کردستان فواد حسین را برای پست ریاست‌جمهوری نامزد کرد.

این منبع ادامه داد: حزب دموکرات کردستان عراق فواد حسین رئیس دفتر ریاست اقلیم کردستان را برای این پست نامزد کرد.

ماجد شنکالی، عضو حزب دموکرات کردستان اعلام کرد، رفتن دو حزب اصلی در اقلیم به بغداد با چند نامزد موضع آن دو را در مذاکرات بر سر خواسته‌های کردها تضعیف می‌کند.

گفته می‌شود نیچروان بارزانی نیز که به بغداد سفر کرده درخواست تعویق جلسه انتخاب رئیس‌جمهوری عراق را مطرح کرده است.