انتقال زائران ایرانی حج تمتع سال جاری از ۲۷ تیرماه آغاز شد و تا ۲۴ مردادماه ادامه دارد.

با توجه به انتقال  بسیاری از زائران مدینه اول به مکه مکرمه و آغاز پروازهای زائران مدینه دوم، روز به روز بر تعداد زائران خانه خدا افزوده می‌شود، به طوری که به گفته رئیس سازمان حج و زیارت تا امروز ۱۷ هزار و ۵۰۰ نفر از زائران ایرانی به مکه مکرمه مشرف می‌شوند.

هم‌اکنون در مدینه منوره خدمات پزشکی به زائران خانه خدا در چهار مجموعه یا هتل ارائه می‌شود به طوری که تیم پزشکی در هتلهای مکارم پلازا، جلنار طیبه، جلنار السلام و رویال مکارم مستقر هستند که البته به جز مرکز پزشکی در هتل رویال مکارم که ۱۶ ساعت در روز کار می‌کند، سایر مجموعه‌ها به طور شبانه‌روز به زائران خدمات‌‌رسانی می‌کنند.

همچنین خدمات پزشکی در مکه مکرمه بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است، چرا که هر روز بر تعداد زائران خانه خدا در مکه مکرمه افزوده می‌شود؛ بر همین اساس در مکه مکرمه در تمامی هتل‌ها یک درمانگاه برای زائران تدارک دیده شده است.

همچنین شهر مکه به پنج منطقه تقسیم شده و در هر منطقه یک درمانگاه تخصصی پیش‌بینی شده است. علاوه بر این، بیمارستان تخصصی نیز تدارک دیده است که زائران می‌توانند در کنار بیمارستان سعودی از خدمات این مرکز نیز استفاده کنند. در این مراکز طب اورژانس، داخلی، قلب، زنان، روان پزشکی، چشم پزشکی، ارتوپدی، جراحی، عفونی، نورولوژی و مغز و اعصاب وجود دارد.

به گفته سیدعلی مرعشی رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در بیمارستان‌های مکه مکرمه از ابتدای فعالیت تاکنون ۱۰۰ زائر مراجعه کرده و از این تعداد ۱۲ نفر بستری شده‌‌اند. همچنین چهار زائر نیز در بیمارستان‌های سعودی بستری و تحت درمان هستند که هر کدام به دلایل مختلفی از جمله گرمازدگی و فشار خون به بیمارستان‌ها مراجعه کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار فارس، امسال ۸۵ هزار و ۲۰۰ نفر از کشورمان به حج تمتع مشرف می‌شوند که عملیات پرواز زائران در ۱۹ ایستگاه پروازی توسط هواپیمایی ایران و سعودی انجام می‌گیرد.