الیوم السابع گزارش داد، ابراهیم کالین، سخنگوی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه امروز (پنج شنبه) با تاکید بر اینکه آنکارا پس از کنترل بر عفرین قصدی برای تحویل این شهر به دمشق ندارد، اظهار داشت: طبق نقشه راه توافق شده با واشنگتن درباره منبج سوریه ودر صورت پایبندی واشنگتن به تعهدات خود، منطقه‌ای امن را در اطراف آن ایجاد خواهیم کرد.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه با اشاره به اینکه توافق آمریکا و ترکیه درباره منبج الزام‌آور بوده و هرگز با تغییر وزیر خارجه آمریکا تغییر نخواهد کرد، تاکید کرد: وزیر خارجه جدید آمریکا به خوبی از توافقنامه اطلاع ندارد و این مساله اجرای نقشه راه منبج را دو هفته به تاخیر خواهد انداخت.

کالین درباره غوطه شرقی نیز گفت: مرکز اطلاعات ترکیه در حال حاضر برای بیرون کردن اعضای جبهه النصره از غوطه تلاش می‌کند.

سخنگوی اردوغان با اشاره به اینکه دایره محاصره تروریست‌ها در عفرین تنگ‌تر شده است، گفت: ترکیه پیش بینی می‌کند که عملیات پاکسازی عفرین سوریه از شبه نظامیان به زودی انجام می‌شود.

وی افزود: تروریست‌ها می‌خواستند عفرین را به "جبل قندیل" دومی تبدیل کنند اما عملیات شاخه زیتون مانع از تحقق این هدف شد و ما تا این لحظه امنیت را در ۷۰ درصد از اراضی عفرین برقرار کرده‌ایم.

اردوغان روز چهارشنبه ابراز امیدواری کرده بود که ارتش این کشور و گروه‌های مخالف سوری همپیمان با آن شهر عفرین را به هشکل کامل تا شب به محاصره خود در می آورند.