به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این تظاهرات پس از آن برگزار شد که "ویاچسلاو مالتسف"، فعال سیاسی و اپوزیسیون رادیکال در وبسایت خود خواهان برگزاری تظاهرات گسترده در سراسر روسیه شد و از حامیانش خواست تا "انقلاب مردمی را برای پایان بخشیدن به حکومت استبدادی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه" راه بیندازند.

"ویاچسلاو مالتسف"، فعال سیاسی و اپوزیسیون رادیکال که از اوایل سال جاری میلادی به پاریس گریخته است از سوی یکی از دادگاه‌های مسکو بعداً حکم دستگیری‌اش به اتهام تحریک افکار عمومی برای انجام اقدامات افراط گرایانه صادر شد.

براساس گزارش یک گروه نظارتی موسوم به OVD-Info که تظاهرات سیاسی در روسیه را نظارت می‌کند، ۴۱۲ تن در مجموع دستگیر شدند که از این میان ۳۷۶ تن در مسکو و ۱۳ تن در سن پترزبورگ هستند.

این گروه نظارتی همچنین اعلام کرد، افسران از کمیته قدرتمند تحقیقات پلیس روسیه نیز که جرایم کیفری و جدی را بررسی می‌کند، بازداشتی‌ها را در پاسگاه‌های مختلف پلیس مورد بازجویی قرار دادند.

پلیس مسکو پیشتر اعلام کرده بود ۲۶۳ تن را به خاطر نقض قوانین شهروندی دستگیر کرده است. تعدادی از بازداشتی‌ها چاقو و تفنگ‌های سبک در دست داشتند که می‌توانست گلوله‌های پلاستیکی شلیک ‌کند.

روز یکشنبه هم‌چنین سالن تئاتر بولشویی به همراه چندین مغازه و هتل در مسکو اعلام کردند به دلیل هشدار بمب در پایتخت روسیه تخلیه شدند و در مجموع ۱۰ هزار تن مجبور به خروج از این مکان‌ها شدند.

در ماه‌های اخیر الکسی ناوالنی، رهبر اپوزیسیون روسیه که در مقابل پوتین در انتخابات سال آتی میلادی شرکت می‌کند، از حامیان خود خواست تا به راهپیمایی‌های غیر قانونی دست بزنند که در نتیجه آن تعداد زیادی دستگیر شدند.

در ژوئن سال جاری میلادی بیش از ۱۵۰۰ تن از حامیان این اپوزیسیون در جریان تظاهرات یک روزه در سراسر روسیه دستگیر شدند.