سایر کشورهای اتحادیه اروپا شامل اسپانیا، انگلیس، فرانسه و دانمارک هم روز دوشنبه اقدام مشابهی انجام دادند. سباستین کورتس گفت: اتریش از تلاش‌ها برای احیای دموکراسی در ونزوئلا که به گفته او از فقدان قانون و مقررات رنج می‌برد، حمایت می‌کند. در پیام توییتری امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه نیز آمده است: مردم ونزوئلا حق دارند نظر خود را آزادانه و دموکراتیک‌ بگویند. فرانسه گوایدو را به‌عنوان رئیس‌جمهور منتخب به رسمیت می‌شناسد؛ کسی که روند انتخابات را آغاز خواهد کرد.

از سوی دیگر در پیام آندرس ساموئلسون، وزیرخارجه دانمارک آمده است: دانمارک خوآن گوایدو، رئیس مجلس ملی ونزوئلا را به‌عنوان رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا تا زمان برگزاری انتخابات آزاد و دموکراتیک به رسمیت می‌شناسد. از واکنش مشابه متحدانمان در اتحادیه اروپا خرسندیم. در این شرایط پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا هم اعلام کرد: روز دوشنبه چهارم فوریه، هشت روز از زمانی که اسپانیا در کنار دیگر متحدانش در اروپا از رژیم نیکلاس مادورو خواستند تا زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آزاد، دموکراتیک و شفاف برگزار کند، می‌گذرد. از آنجا که حتی یک گام در این مسیر توسط مادورو برداشته نشده است، دولت اسپانیا اعلام می‌کند که رسما خوآن گوایدو، رئیس مجلس ملی ونزوئلا را به‌عنوان رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت می‌شناسد.

از طرف دیگر جرمی‌ هانت، وزیرخارجه انگلیس در پیامی توییتری نوشت: لندن خوآن گوایدو را به‌عنوان رئیس‌جمهوری موقت به رسمیت می‌شناسد زیرا کاراکاس در اعلام انتخابات ریاست‌جمهوری زودهنگام طبق چارچوب زمانی مشخص ناکام ماند. نیکلاس مادورو نتوانست ظرف مدت هشت روزی که ما تعیین کردیم، درباره برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری تصمیم بگیرد. بنابراین انگلیس در کنار سایر متحدان اروپایی گوایدو را به‌عنوان رئیس‌جمهوری موقت قانونی به رسمیت می‌شناسد تا انتخابات معتبر برگزار شود. امیدواریم این اقدام ما را به پایان بحران انسانی نزدیک کند.

دولت سوئد هم در اقدامی مشابه رئیس مجلس ملی ونزوئلا را به‌عنوان رئیس‌جمهوری خودخوانده به رسمیت شناخت. مارگوت والستروم، وزیرخارجه سوئد گفت انتخاباتی که براساس آن مادورو روی کار آمد آزاد و عادلانه نبود. ونزوئلا اکنون باید انتخاباتی آزاد برگزار کند. ما از گوایدو به‌عنوان نماینده مشروع مردم ونزوئلا حمایت می‌کنیم. آنگلا مرکل نیز حمایت خود را از گوایدو اعلام کرد. وی در کنفرانس خبری با شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن گفت: تا روز یکشنبه انتخاباتی در ونزوئلا اعلام نشد. به همین دلیل ما انتظار داریم گوایدو روند انتخابات را آغاز کند. او از نظر دولت آلمان و دیگر شرکای اروپایی رئیس‌جمهور مشروع ونزوئلاست. وزیرخارجه آلمان نیز گفت هر زمان که شرایط سیاسی ونزوئلا اجازه دهد ۵ میلیون یورو کمک انسانی به این کشور را که بلوکه کرده آزاد خواهد کرد. هلند نیز گوایدو را به رسمیت شناخت. بلاک، وزیرخارجه هلند در توییتر نوشت: مهلت هشت روزه برای برگزاری انتخابات آزاد و دموکراتیک در ونزوئلا به سر رسید. پادشاهی هلند، خوآن گوایدو را به‌عنوان رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت می‌شناسد. ما خواهان بازگشت آزادی و دموکراسی به ونزوئلا در اسرع وقت هستیم.

اما روسیه با محکوم کردن این رویکرد اروپایی‌ها این اقدامات را مداخله در امور داخلی ونزوئلا دانست و تاکید کرد که رهبر ونزوئلا باید توسط مردم این کشور و نه کشورهای خارجی تعیین شود. به رسمیت شناختن گوایدو توسط این کشورها درحالی صورت گرفته که یکی از منابع دیپلماتیک در بروکسل روز دوشنبه اعلام کرد، ایتالیا بیانیه اتحادیه اروپا را برای به رسمیت شناختن خوآن گوایدو، به‌عنوان رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا وتو کرده است.

این منبع دیپلماتیک گفت: در نشست غیررسمی وزرای‌خارجه اتحادیه اروپا که از ۳۱ ژانویه تا اول فوریه سال جاری میلادی در بخارست برگزار شد، ایتالیا بیانیه اتحادیه اروپا را در به رسمیت شناخته شدن گوایدو به‌عنوان رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا وتو کرد. در این بیانیه گفته شده بود در صورت عدم برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در ونزوئلا، اتحادیه اروپا گوایدو را به رسمیت خواهد شناخت.

پیش‌تر نیکلاس مادورو، ضرب‌الاجل کشورهای اروپایی برای اعلام انتخابات زودهنگام را رد کرده و درباره دخالت خارجی در بحران سیاسی ونزوئلا هشدار داده بود. رئیس‌جمهور ونزوئلا در یک مصاحبه تلویزیونی با رد این درخواست هشدار داد که نمی‌تواند در صورت ادامه فشارها برای کناره‌گیری او از قدرت، احتمال وقوع جنگ داخلی را رد کند. خوآن گوایدو، رهبر مخالفان دولت، خود را رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا معرفی کرده و حمایت آمریکا و تعدادی از کشورها را جلب کرده است.

گوایدو روز یکشنبه گفت که برای رساندن کمک‌های بشردوستانه به ونزوئلا یک ائتلاف بین‌المللی تشکیل می‌دهد. اما مادورو او را به برنامه‌ریزی برای کودتا علیه خود با کمک دولت‌های خارجی متهم کرده است. نیکلاس مادورو در مصاحبه تلویزیونی خود در روز یکشنبه گفت: همه چیز بستگی به سطح حماقت و خصومت امپراتوری شمالی یعنی آمریکا و متحدان غربی‌اش دارد. پیش‌تر دونالد ترامپ دخالت نظامی و فرستادن نیرو به ونزوئلا را یکی از گزینه‌های موجود علیه دولت ونزوئلا عنوان کرده بود. اما مادورو هشدار داد که رئیس‌جمهور آمریکا با چنین دخالتی کشورش را درگیر جنگی مانند ویتنام خواهد کرد. او گفت: «دونالد ترامپ! تمامش کن. داری اشتباهی می‌کنی که دستانت را به خون آغشته خواهد کرد و ریاست‌جمهوری را با دستانی خون‌آلود ترک خواهی کرد. بیا به یکدیگر احترام بگذاریم، یا اینکه می‌خواهی یک ویتنام دیگر در آمریکای لاتین به‌وجود بیاوری؟» روز شنبه هزاران نفر از حامیان نیکلاس مادورو و همین‌طور خوآن گوایدو در کاراکاس، پایتخت ونزوئلا به خیابان‌ها آمدند. مادور و حمایت ارتش ونزوئلا را حفظ کرده اما پیش از راهپیمایی یکی از ژنرال‌های نیروی هوایی ونزوئلا به خوآن گوایدو اعلام وفاداری کرد. گوایدو می‌گوید برای جلب حمایت ارتش درحال ملاقات‌های شخصی با فرماندهان نظامی است. او گفته به سراغ دولت چین هم رفته که مهم‌ترین حامی خارجی نیکلاس مادورو محسوب می‌شود. به نوشته روزنامه گاردین، خوآن گوایدو در مصاحبه‌ای با روزنامه ساوت چاینا مورنینگ پست چین گفت پکن که در زمان ریاست مادورو و هوگو چاوز، رئیس‌جمهور اسبق ونزوئلا به بزرگترین حامی مالی ونزوئلا بدل شده است، پتانسیل فوق‌العاده‌ای برای کمک کردن به بازسازی اقتصادی شکننده کشورش دارد. او با بیان اینکه چین یک بازیگر کلیدی جهانی است و ما علاقه‌مندیم روابطمان را با آن بازسازی کنیم، گفت: مادورو به‌صورت گسترده‌ای در حال انزوا است و روزبه‌روز بیشتر تنها اقدام می‌کند.

گوایدو افزود که پکن از نزدیک شاهد این بوده است که مادورو چگونه منابع کشور را غارت می‌کند. سخنان گوایدو بعد از اینکه وزارت امورخارجه چین اعلام کرد به‌صورت رسمی از مادورو حمایت می‌کند اما حمایتش از رئیس‌جمهور همیشگی نخواهد بود، منتشر شد. ژنگ شانگ، یک سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز جمعه پیش از دور اخیر تظاهرات گسترده در ونزوئلا علیه مادورو به خبرنگاران گفت: مهم نیست که وضعیت چگونه می‌شود، همکاری‌های چین و ونزوئلا نباید تضعیف شوند.

تخمین زده شده که چین تا ۶۲ میلیارد دلار وام از سال ۲۰۰۷ به ونزوئلا اعطا کرده است. کارشناسان بر این باورند که از این مقدار وام حداقل نصف آن هنوز از طرف ونزوئلا برگردانده نشده است. مارگارت میرز، مدیر برنامه آمریکای لاتین و چین در اندیشکده «گفت‌وگوی درون آمریکایی» مستقر در ایالات متحده، گفت که پکن از اینکه وضعیت حاکم در ونزوئلا ثبات ندارد و ممکن است زمینه کنار گذاردن مادورو فراهم شود، به طرز گسترده‌ای آگاه است. او به افزایش تماس‌ها بین مقامات چینی و مخالفان دولت ونزوئلا از زمان مرگ هوگو چاوز در ۲۰۱۳ اشاره کرد و گفت: فکر نمی‌کنم چینی‌ها عاشق مادورو بوده باشند. آنها این روابط را بسیار پرچالش می‌دانند. او ادامه داد: حس من این‌گونه است که اگرچه چین هرگز این را نمی‌گوید اما به دنبال این است تا زودتر این مساله حل شود و یک رهبر جدید که حتی شریک بهتری است روی کار بیاید، حتی اگر از طرف مخالفان باشد.