دنیای اقتصاد: به‌رغم اینکه بازار خودرو در آخرین هفته فروردین ماه همچنان در رکود فصلی به‌سر می‌برد؛ اما قیمت‌ محصولات داخلی در بازار با رشد مواجه شده است. موضوعی که به گفته فعالان بازار موجب شده که معاملات در بازار به پایین‌ترین حد خود برسد.

افزایش قیمت خودروهای داخلی در حالی توسط برخی از شرکت‌های خودروساز رقم خورده است که بازار خودرو به رسم هر سال در رکود فصلی ناشی از عدم تقاضا به‌سر می‌برد. با وجود آنکه هر سال در مقطع زمانی فروردین و اردیبهشت‌ماه بازار چشم انتظار رونق ماه‌های تابستان می‌ماند و با اندک معاملات سعی در زنده ‌ماندن دارد، اما به گفته فعالان بازار با افزایش قیمت محصولات توسط برخی از شرکت‌ها، اندک معاملات صورت گرفته در این بازار نیز به حالت تعلیق در آمده است. آنگونه که گفته می‌شود افزایش قیمت محصولات داخلی به‌دلیل افزایش هزینه‌های دولتی ناشی از بیمه و اعمال مجوزهای افزایش قیمت سال‌های گذشته‌ شورای رقابت بوده است؛ مجوزهایی که خودروسازان طی سال گذشته از آن استفاده نکردند و آنگونه که به‌نظر می‌رسد تاخیر در اجرای آن با هدف موکول کردن به سال جدید بوده است. اگرچه معمولا هر سال در این مقطع زمانی بازار با رکود مواجه است و خرید و فروش چندانی در بازار صورت نمی‌گیرد، اما آنگونه که به‌نظر می‌رسد افزایش قیمت محصولات موجب شده که معاملات به پایین‌ترین سطح خود در بازار برسد. به گفته نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت، طی هفته جاری قیمت محصولات خودروسازان در بازار بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافته است. کاهش معاملات در حالی است که معمولا مشتریان قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری تمایلی به خرید و فروش خودرو از خود نشان نمی‌دهند؛ بنابراین فعالان بازار خودرو با توجه به در پیش بودن انتخابات و پس از آن ماه رمضان پیش‌بینی می‌کنند که وضعیت بازار خودرو در وضعیت رکودی‌ بیشتری قرار گیرد.

بازار خودروهای داخلی

اما به بازار برویم و ببینیم حال و هوای قیمت‌ها به چه شکل است. آن‌طور که نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت می‌گویند، قیمت خودروهای داخلی بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافته است. به گفته نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت پژو ۲۰۶ تیپ ۵ با قیمتی برابر با ۳۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از افزایش ۴۰۰ هزار تومانی قیمت خودرو موردنظر طی هفته جاری حکایت می‌کند. پژو ۲۰۶ صندوق‌دار نیز با ۳۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، افزایش قیمت ۵۰۰ هزار تومانی را به خود دیده است. از بازار پژو ۴۰۵ نیز خبر می‌رسد قیمت این محصول طی هفته‌جاری ثابت بوده است. بر این اساس در حال حاضر برای خرید پژو ۴۰۵ باید ۳۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هزینه کرد. دیگر محصول ایران‌خودرو به نام سمند EF۷ نیز این هفته دچار نوسان قیمت نشد؛ به‌نحوی‌که این خودرو هم‌اکنون ۳۱‌ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت، اما در مورد رانا به‌عنوان یکی از محصولات نسبتا کم‌تیراژ ایران‌خودرو نیز تاکید می‌کنند که این محصول با توجه به تثبیت قیمتش، هم‌اکنون ۳۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. همچنین پژو پارس در مدل فول نیز بدون تغییر قیمتی خاص، این هفته ۳۷ میلیون تومان به فروش رفت.

اما سری هم به خودروهای سایپا و پارس خودرو بزنیم و ببینیم اوضاع قیمت آنها طی هفته جاری به چه شکل است. به گفته فعالان بازار، در حال حاضر پراید مدل ۱۱۱، ۲۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان قیمت دارد که نشان‌دهنده افزایش ۱۰۰ هزار تومانی این خودرو در هفته‌جاری است. همچنین مدل ۱۳۱ پراید با قیمتی معادل ۲۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع حکایت از افزایش ۱۰۰ هزار تومانی این خودرو دارد. از سوی دیگر اما پراید مدل ۱۳۲ نیز در حال حاضر قیمتی برابر با ۲۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان دارد. فعالان بازار اما از ثبات قیمت تیبا در بازار نیز خبر می‌دهند. به گفته آنها، این محصول در حال حاضر با قیمتی برابر با ۲۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. اما سراتوی مونتاژی سایپا نیز تغییر خاصی در هفته‌جاری نداشته است. به گفته فعالان بازار، سراتوی اتومات که به‌صورت اتومات و دستی عرضه می‌شد از سال جدید با اضافه شدن ۸ آپشن به بازار عرضه می‌شود. قیمت این خودرو آپشنال هم‌اکنون در بازار برابر با ۹۹ میلیون تومان است. در بین دیگر خودروهای بازار طی هفته‌جاری اما تندر-۹۰‌ها تغییرات قیمتی داشته‌اند. بنا به گفته نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت، در حال حاضر تندر-۹۰ مدل E۲ قیمتی برابر با ۴۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان دارد که این موضوع از افزایش ۲۰۰ هزار تومانی قیمت این خودرو حکایت می‌کند. پارس‌تندر نیز طی هفته جاری با افزایش ۱۰۰ هزار تومانی در بازار با قیمت ۴۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. در این بین تندر اتومات ثبات قیمت خود را حفظ کرده است؛ براین اساس این خودرو در حال حاضر با قیمت ۵۱ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. از سوی دیگر اما ساندرو نیز که عضو هاچ‌بک خانواده تندر-۹۰ به‌شمار می‌رود، در حال حاضر قیمتی برابر با ۵۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در مدل اتومات دارد که این موضوع نشان از افزایش قیمت ۳۰۰ هزار تومانی این محصول است.

ساندرو مدل دنده‌ای نیز دارد که به گفته نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت، با افزایش ۲۰۰ هزار تومانی طی این هفته با قیمت ۴۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان خرید و فروش شده است. همچنین مدل استپ‌وی ساندرو نیز هم‌اکنون حدود ۶۰ میلیون تومان در بازار آزاد به فروش می‌رسد که نشان از اختلاف قیمتی بیش از ۷ میلیون تومانی با نرخ کارخانه‌ای این خودرو دارد، اما فعالان بازار در مورد برلیانس نیز تاکید می‌کنند که این محصول در مدل ۳۲۰ قیمتی برابر با ۵۳ میلیون تومان دارد و مدل ۳۳۰ آن نیز ۵۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

بازار خودروهای وارداتی

سری هم اما به بازار خودروهای وارداتی بزنیم. آن‌طور که فعالان بازار روایت می‌کنند، در حال حاضر تویوتا کمری هیبریدی قیمتی برابر با ۲۴۵ میلیون تومان دارد که نشان می‌دهد محصول موردنظر افزایش سه میلیون تومانی را در هفته جاری تجربه کرده است. همچنین مدل لکسوس NX نیز با توجه به جهش دو میلیون تومانی‌اش، در حال حاضر ۳۷۵ میلیون تومان به فروش می‌رود. تویوتا RAV۴ ثبات قیمت داشته بنابراین در حال حاضر ۲۵۹ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. اما از آن سو کیا سراتو با قیمتی معادل ۱۴۷ میلیون تومان عرضه می‌شود و اپتیما نیز ۲۰۵ میلیون تومان قیمت دارد. با این حساب، اپتیما و سراتو در هفته جاری ثبات قیمت را تجربه کرده‌اند. از سوی دیگر اما اسپورتیج نیز کماکان با قیمت ۱۸۶ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و هیوندایی النترا هم بدون تغییر قیمتی خاص، هم‌اکنون با قیمتی برابر با ۱۳۷ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. این در شرایطی است که سانتافه نیز همچنان ۲۳۸ میلیون تومان به فروش می‌رود که نشان‌دهنده ثبات قیمت این محصول است. در بین دیگر خودروهای وارداتی نیز در حال حاضر هیوندایی سوناتا قیمتی برابر با ۱۷۶ میلیون تومان دارد و توسان نیز ۱۹۵ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.