افق روشن صنعت خودروی ایران

دنیای اقتصاد: چهارمین همایش بین‌المللی خودرو روز گذشته در حالی برگزار شد که برخلاف سه همایش قبلی مجموع مدعوین و حاضران را شرکت‌های فرانسوی و اروپایی تشکیل می‌داد و خبری از شرکت‌های چینی نبود. حضور کم‌رنگ خودروسازان چینی را برخی کارشناسان حاضر در این مراسم به تغییر رویکرد صنعت خودرو کشور به همکاری با خودروسازان صاحب نام دنیا تعبیر کردند، این در شرایطی است که تولیدکنندگان داخلی نیز از برخی طرح‌های زیرساختی خود همچون طراحی پلت‌فرم یا حتی همکاری‌های جدید با خارجی‌ها پرده برداشتند. اما همایش امسال با موضوع فروش و خدمات پس از فروش و با معرفی اهداف و برنامه‌های صنعت خودرو ایران، همکاری‌های بین‌المللی و مشارکت‌ها آغاز به کار کرد. در شروع مراسم مذکور ساسان قربانی به‌عنوان دبیر چهارمین همایش بین‌المللی خودرو این موضوع را به مهمانان حاضر در همایش یادآوری کرد که پیش بینی‌های قبلی این بود که صنعت خودرو ایران در اثر تحریم‌ها نابود خواهد شد، اما در حال حاضر این صنعت مسیر تحول مهمی را طی می‌کند. پس از اظهارات کوتاه قربانی سخنرانان طبق برنامه ارائه شده، پشت تریبون قرار گرفتند و به ایراد سخنرانی پرداختند.

انعقاد ۶ قرارداد با خارجی‌ها

اولین سخنران منصور معظمی، رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران بود. وی که برگزارکننده چهارمین همایش بین‌المللی صنعت خودرو است با تشریح ۴ شرط برای حضور خودروسازان خارجی در ایران عنوان کرد که طی سال جاری ۶ قرارداد بین خودروسازان ایرانی و خارجی نهایی شد.معظمی با تشریح جزئیات این قراردادها ابتدا به همکاری مشترک ایران‌خودرو و پژو اشاره و عنوان کرد که اولین محصول مشترک این دو خودروساز اسفند امسال به بازار عرضه می‌شود. وی افزود: همچنین شرکت سایپا با سیتروئن قراردادی را منعقد کرد که محصول آن نیز نیمه اول سال آینده به بازار عرضه می‌شود. به گفته معظمی، قرارداد ایدرو با رنو هم منعقد شده که محصول مشترک آنها تا پایان سال ۲۰۱۷ یا سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ وارد بازار خواهد شد. وی همچنین با اشاره به انعقاد قرارداد تولید گیربکس اتوماتیک گفت: شرکت فولکس واگن با یک خودروساز ایرانی به تفاهم رسیده و در آستانه امضای قرارداد هستند. وی ادامه داد: شرکت هیوندایی نیز با یک خودروساز ایرانی قرارداد بسته که محصولاتشان به بازار عرضه خواهد شد.

رئیس سازمان گسترش همچنین با اشاره به انعقاد قرارداد بنز با یک خودروساز ایرانی اظهار کرد: طی سال جاری ۶ قرارداد در صنعت خودرو کشور نهایی شده و علاوه‌بر این، قطعه‌سازان ایرانی نیز قراردادهایی را با شرکت‌های خارجی منعقد کرده‌اند. وی همچنین با تاکید بر اینکه بازار ایران روی واردات شرکت‌های خارجی باز نیست، گفت که اجازه نمی‌دهیم شرکت‌های بزرگ فقط به واردات خودرو به ایران بسنده کنند، بلکه باید با خودروسازان ایرانی مشارکت کنند. معظمی با تشریح ۴ شرط برای حضور خودروسازان خارجی در ایران گفت: صادرات تولیدات مشترک، استفاده حداکثری از توان داخلی، توجه به تحقیق و توسعه و همچنین توجه به خدمات پس از فروش از جمله شروط حضور خارجی‌ها در بازار ایران است. وی تاکید کرد: داخلی‌سازی خودروها باید با ۴۰ درصد آغاز شود و به ۶۰ تا ۸۰ درصد برسد. معظمی در پایان با اشاره به گزارش بانک مرکزی مبنی بر رشد اقتصادی ۷ درصدی در کشور طی ۶ ماه ابتدایی امسال، اظهار کرد: نفت و گاز و صنعت به‌عنوان دو پیشران این رشد بودند که صنعت خودرو نقش مهمی در این زمینه داشته است. به گفته وی، گلایه مردم و رسانه‌ها از صنعت خودرو به این دلیل است که انتطار بیشتری از صنعت خودرو دارند. اما سخنران بعدی این همایش قائم‌مقام ارشد رنو بود. برنارد کامبیر به‌عنوان دومین سخنران مراسم دیروز با تاکید بر گسترش فعالیت‌های رنو در ایران اظهار کرد که ایران ستون اصلی برای توسعه همکاری‌های رنو در جهان محسوب می‌شود. وی در ادامه تصریح کرد ما مایل هستیم که به بهبود ساختارهای صنعت خودرو با مشارکت ایران بپردازیم.

قائم‌مقام ارشد رنو همچنین به تغییر رفتار مشتریان ایرانی نسبت به گذشته اشاره و اظهار کرد که در گذشته بیشتر مشتریان به شیوه‌های سنتی خرید خودرو متکی بودند. در حالی که هم‌اکنون حدود ۵۰ درصد مشتریان از اینترنت برای این منظور استفاده می‌کنند. قائم‌مقام ارشد رنو ادامه داد: کیفیت خدمات پس از فروش خودرو در ایران باید ارتقا یافته و رضایت مشتریان جلب شود، ضمن آنکه باید سیاست نرخ‌گذاری مشخص و شفافی برای این خدمات شکل بگیرد.وی در ادامه به بخشی از برنامه‌های رنو در ایران پرداخت و تصریح کرد: به‌کارگیری فناوری‌های جدید از جمله ارائه وقت پذیرش در تعمیرگاه‌ها به‌صورت آنلاین و همچنین استفاده از اپلیکیشن‌های تلفن همراه در خدمات پس از فروش خودرو از دیگر اقدامات رنو در ایران خواهد بود. بعد از اظهارات قائم‌مقام شرکت رنو، در حالی مدیرعامل پژو پشت تریبون قرار گرفت که وی از محصولات پژو به‌عنوان بخشی از خاطرات روزانه میلیون‌ها ایرانی یاد کرد. وی در ادامه تاکید کرد که محصولات پژو شامل پژو ۵۰۴، ۴۰۵، پارس، ۲۰۶ و ۲۰۷ بخشی از خاطرات میلیون‌ها ایرانی بوده است. فلیپ امپارتو اظهار کرد که پژو یک شریک تاریخی و قابل اعتماد برای صنعت خودرو ایران بوده است و برای ۴۰ سال یک رابطه طولانی مدت با ایران‌خودرو داشته ایم.وی با اشاره به تولید و فروش بیش از ۶ میلیون دستگاه خودرو پژو توسط ایران‌خودرو، گفت: آخرین نسل محصولات پژو هم در ایران تولید و عرضه خواهد شد. مدیرعامل پژو، خدمات پس از فروش را به‌عنوان یک چالش بزرگ برای این شرکت عنوان کرد و گفت: پژو طی ۳۸ سال گذشته توانسته فروش خوبی داشته باشد. وی همچنین تاکید کرد که پژو ۲۰۰۸ به‌عنوان جدیدترین نسل از خودروهای پژو قبل از نوروز در ایران عرضه خواهد شد.

امضای قرارداد با شرکت طراح ایتالیایی

اما هاشم یکه‌زارع، مدیرعامل ایران‌خودرو به‌عنوان سخنران بعدی اخبار خوبی را از شرکت تحت مدیریت خود ارائه کرد به‌طوری‌که وی در خبری از امضای قرارداد تولید پلت‌فرم جدید با یک شرکت طراح ایتالیایی طی ۲۰ روز آینده خبر داد و گفت: این طراحی در قالب یک کنسرسیوم صورت خواهد گرفت. هاشم یکه‌زارع همچنین اظهار کرد: قرارداد طراحی پلت‌فرم جدید را طی ۲۰ تا ۲۵ روز آینده در قالب یک کنسرسیوم با یک شرکت طراحی ایتالیایی امضا خواهیم کرد که بزرگ‌ترین قرارداد پلت‌فرم در ایران خواهد بود. وی تصریح کرد: در این قرارداد، انتقال دانش فنی و بومی‌سازی مد نظر قرار دارد و اولین موتور ازسوی کارشناسان ایرانی و آلمانی طراحی خواهد شد. یکه‌زارع افزود: دومین موتور ازسوی کارشناسان ایرانی و در کنار آلمانی‌ها طراحی می‌شود و طراحی سومین موتور نیز بدون حضور آلمانی‌ها و فقط با تاییدیه آنها طراحی خواهد شد.یکه‌زارع در ادامه با بیان اینکه در سال ۲۰۲۵ میزان تقاضای خرید خودرو در ایران و کشورهای همسایه به ۷/ ۶ میلیون دستگاه، گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در این کشورها ۸/ ۵ میلیون دستگاه خودرو تولید و باز هم ۹۰۰ هزار دستگاه خودرو به این کشورها وارد خواهد شد. وی با اشاره به درآمد ۱۴۰۰ میلیارد دلاری صنعت خودرو جهان در سال ۲۰۰۰ میلادی، گفت: سهم خدمات پس از فروش در این سال ۲۶۰ میلیارد دلار بوده است. به گفته مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو، صنعت خودروی جهان در سال ۲۰۱۵ درآمدی حدود ۳۵۰۰ میلیارد دلاری داشته که پیش‌بینی می‌شود با افزایشی بیش از ۹۰ درصد به ۶۷۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۳۰ برسد. وی سهم ایران‌خودرو در بازار خودرو را ۵۲ درصد اعلام کرد و افزود: این سهم تا سال ۱۴۰۴ به ۶۰ درصد خواهد رسید.

وی توضیح داد: تولید ایران‌خودرو در سال ۱۴۰۴ به یک میلیون و ۸۰۰هزار دستگاه خواهد رسید که ۶۰۰ هزار دستگاه باید صادر شود.یکه‌زارع اظهار کرد: گردش مالی حاصل از تولید خودرو در سال ۲۰۱۶ معادل ۲۰ میلیارد دلار و حاصل از خدمات ۱۴ میلیارد دلار بوده است که این ارقام در سال ۲۰۲۵ به ترتیب به ۵۱ میلیارد دلار و ۵/ ۳۳ میلیارد دلار خواهد بود.وی در پایان با بیان اینکه سیر تحول صنعت خودرو دنیا طوری است که کم‌کم برای راندن خودرو به دست و چشم نیازی نخواهد بود، گفت: اگر به این موضوع توجه نکنیم باز مونتاژکار خواهیم بود.

روند رو به رشد سایپا

اما مهدی جمالی، مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا نیز به‌عنوان سخنران بعدی از تلاش برای طراحی مدل‌های فرصت در این شرکت خبرداد و گفت: با طراحی مدل‌های جدید رشد و توسعه توانستیم مجموعه را از بحران‌های گذشته خارج کنیم. وی با بیان این مطلب که سایپا می‌تواند مدل جدیدی از تولید خودرو و موضوعات مدیریتی به‌وجود آورد، افزود: نقطه عطف سایپا گذار از بحران بود که توانست تمامی مسائل و موانع فراروی خود را به فرصت تبدیل کند. وی خاطرنشان کرد: تعهدات سال قبل سایپا توسط همکاران حل شده و وضعیت مالی گروه که در سال قبل بسیار نامناسب بود، با مدل طراحی شده توسط همکاران این مجموعه مرتفع شده است. وی تاکید کرد: امروز تولید گروه خودروسازی سایپا که سال گذشته ۸۰۰ دستگاه در روز بود، به هدف ۲هزار و ۵۰۰ دستگاه در روز رسیده که نسبت به سال گذشته رشد چشمگیری داشته است. جمالی با بیان اینکه فرصت ایجاد شده در سایپا، امید همه‌ بنگاه‌های بزرگ را برای رفع موانع و مشکلات افزایش داد، گفت: تعهدی که ما سال گذشته در مورد آن صحبت کردیم پس از عذرخواهی از مردم، افزایش کیفیت تولید و افزایش کیفیت خدمات پس از فروش بوده است. وی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت که روش‌های تامین مالی نوینی را برای سایپا طراحی کرده‌ایم که محصول سراتوی سایپا در بازار بورس پذیرفته شده و به زودی شاهد اوراق آن در بورس خواهیم بود. وی افزود: بزرگ‌ترین وظیفه‌ ما پاسخگویی مناسب به مشتریان است که این کار با همت کلیه همکاران با تولید محصولات با کیفیت پیگیری و اجرا خواهد شد. جمالی همچنین از برنامه عرضه سالیانه یک خودرو جدید خبرداد و اظهار کرد: در راستای همکاری مشترک با سیتروئن، مدل جدید مشارکت در سایپا طراحی شده که به موجب آن، با سرمایه‌گذاری سیتروئن در سایپاکاشان، محصولات مشترک را تولید خواهیم کرد. مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا عنوان کرد: صادرات ۳۰ درصدی تولیدات سیتروئن در سایپاکاشان در دستورکار قرار دارد که ۵۰ درصد از این کارخانه به سیتروئن واگذار شده و بقیه‌ سهام این شرکت در اختیار سایپا خواهد ماند. وی گفت: تا پایان سال جاری ساینا اتوماتیک را به بازار ارائه خواهیم کرد و محصول ۲۱۲ سایپا نیز با طراحی جدید و امکانات به روز به زودی با استانداردهای اروپایی به بازار ارائه خواهد شد. وی از طراحی برند دوم قطعات یدکی در کشور خبر داد و گفت: برای اولین بار در کشور برند دوم قطعات یدکی را در بازار کشور با نام سیپارت CIPART طراحی کرده‌ایم که علاوه‌بر قیمت پایین، تحت گارانتی سایپا است. مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در خاتمه گفت: با توجه به رشد تولید و توسعه‌ محصول، دارایی سهامداران سایپا رو به افزایش خواهد بود.

عرضه سه محصول جدید سیتروئن

لیندا جکسون، مدیرعامل شرکت خودروسازی سیتروئن نیز از عرضه سه محصول جدید در ایران در آینده نزدیک خبر داد و اظهار کرد که خودروهای ما که در کارخانه کاشان تولید خواهند شد، به‌روزترین خودروهای تولید شده در ایران خواهند بود و در بالاترین کیفیت قرار خواهند داشت. وی با بیان اینکه با توجه به کیفیت بالا و قیمت مناسب محصولات تولیدی در کاشان، ۳۰ درصد آن صادر خواهد شد، خاطرنشان کرد: سه مدل سیتروئنی که در ایران تولید خواهد شد، همه از نسل جدید به این محصولات خواهد بود و تا ۷۰ درصد داخلی‌سازی خواهند شد. مدیرعامل سیتروئن ادامه داد: خودروهای سیتروئن تولیدی در ایران در حد استاندارد آلایندگی یورو ۶ خواهند بود. وی تصریح کرد: خودرو CBU C۴ (آماده) نیز امسال در ایران عرضه خواهد شد.

تدوین برنامه ده ساله صنعت خودرو

محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت و معدن و تجارت نیز به‌عنوان آخرین سخنران با اشاره به سفر اخیر نخست‌وزیر سوئد به ایران گفت:‌ این مقام اروپایی هم‌اکنون از یک سایت خودرو در قزوین بازدید می‌کند و مشارکت با آنها از دیروز آغاز شد. وی با اشاره به ادامه مذاکرات با شرکت‌های خودروساز فرانسوی گفت: مشارکت با رنو مراحل نهایی را طی می‌کند و قرار است جلسه همفکری با آنها داشته باشیم تا این مشارکت قبل از عید به یک قرارداد نهایی منجر شود. نعمت‌زاده تصریح کرد: با خودروسازان کره جنوبی نیز صحبت کردیم و آنها متعهد به سرمایه‌گذاری در ایران شدند. وی ادامه داد: به‌صورت صریح به آنها اعلام کردیم که اگر بازار ایران را می‌خواهید، باید بیایید اینجا سرمایه‌گذاری کنید که ظاهرا دارند سر عقل می‌آیند. وزیر صنعت گفت: کره‌ای‌ها با کرمان موتور مذاکراتی را پیگیر هستند‌، ولی ما راضی نیستیم و امیدواریم به حرف ما گوش بدهند، همانطور که فرانسوی‌ها آمدند، فکر نکنند که اینجا فقط بازار آنهاست؛ بلکه باید بخشی از بازار خود را نیز دراختیار ما بگذارند. وزیر صنعت در ادامه با اشاره به تدوین برنامه ۱۰ساله صنعت خودرو گفت: طبق این برنامه، تا سال ۱۴۰۴ به ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار گیربکس اتوماتیک برای خودروهای سبک نیاز داریم که کلنگ تولید آن زده شده است. وی همچنین با بیان اینکه ۲۵ درصد نارضایتی مشتریان به‌دلیل کمبود قطعات در تعمیرگاه‌ها بوده است، گفت: خودروسازان دیگر بهانه تحریم‌ها را ندارند و دلیل این مشکل چیزی به جز انضباط مدیریت نیست. نعمت‌زاده با تاکید بر اینکه این مشکل طی یک ماه قابل برطرف شدن است، گفت: خودروسازان می‌توانند نهایتا ۶ ماهه این مشکل را برطرف کنند، کار خیلی پیچیده‌ای نیست. وی همچنین با اشاره به تغییر استاندارد تولید خودرو در کشور به یورو ۴ از سال گذشته، گفت: این استاندارد در سال آینده باید یورو۵ باشد و بعد از آن به یورو ۶ تغییر کند. به گفته نعمت‌زاده، در فرایند تبدیل استاندارد یورو ۲ به یورو ۴ معادل یک میلیون تن کاهش آلایندگی خودروها اتفاق افتاده است. وی در ادامه از زمانبندی‌ انجام شده برای ارتقای استاندارد تولید خودرو در کشور از ۵۴ مورد به ۸۱ مورد طی دو سال آینده گفت: استانداردهای اجباری صنعت خودرو از ۵۴ مورد به ۸۱مورد می‌رسد که به این ترتیب، چند پلت‌فرم باید کاملا تغییر کنند تا با این استانداردها همخوانی داشته باشند. نعمت‌زاده همچنین با اشاره به پرداخت ۱۱۰۰ میلیارد تومان حقوق گمرکی، عوارض شماره‌گذاری و... از سوی خودروسازان به دولت، گفت: خودروسازان ۴ هزار میلیارد تومان به بانک‌های کشور سود تسهیلات پرداخت می‌کنند که باید در جهت رفع این مشکل تلاش کنند. وزیر صنعت به خودروسازان توصیه کرد که بانکداری را رها کنید، سهام‌تان در بانک‌ها را واگذار کنید و به اموری که با تولید ارتباطی ندارد، نپردازید. وی خطاب به مدیرعامل ایران‌خودرو گفت که سهامتان را در بانک واگذار کنید و در عین حال، تاکید کردکه پرداختن به اموری که ارتباطی به تولید ندارد، بدترین چیز برای صنعتگر است. وزیر صنعت همچنین با تاکید بر لزوم تولید خودروهای کاملا بدون عیب در کشور گفت: سال گذشته یک عده افراد مغرض کمپینی را برای تحریم خرید خودرو ایجاد کردند که ما این مساله را پیگیری کردیم، خائنین این مساله را پیدا کردیم و به رئیس‌جمهوری گزارش دادیم که ایشان نیز به مقامات گزارش دادند. وی ادامه داد: این خائنین افرادی بودند که خودرو را عامل توسعه کشور می‌دانستند و فکر کردند که قبل از انتخابات می‌توانند شلوغ‌بازی کنند و مشکل ایجاد کنند، اما کور خواندند.