رشد قیمت خودرو تا 30 درصد

به گزارش خبرگزاری مهر، اسد کرمی رئیس اتحادیه دارندگان نمایشگاه‌‌ها و فروشندگان خودروی تهران اظهار کرد: از دو هفته قبل از عید بازار خودرو نسبت به قبل نیز در رکود بیشتری فرو رفت. بعد از عید نیز به دلیل افزایش قیمت مجددی که روی خودروها در بازار آزاد اعمال شد باز هم رکود سنگین‌‌تر شد، به شکلی که می‌توان گفت در حال حاضر خریداری در بازار وجود ندارد و رکود بر بازار حاکم است.

وی افزود: قبل از عید تورم نسبی داشتیم که موجب شد قیمت انواع خودرو بین ۱۰ تا ۱۵‌درصد افزایش یابد؛ در ادامه اما قیمت‌ها دوباره حدود ۱۰‌درصد کاهش یافت. با ورود به سال جدید قیمت‌ها با توجه به افزایش نرخ دلار حدود ۲۵ تا ۳۰‌درصد نسبت به انتهای سال ۱۴۰۲ افزایش یافته است.

رئیس اتحادیه دارندگان نمایشگاه‌‌ها و فروشندگان خودروی تهران اضافه کرد: نمی‌توان پیش‌بینی کرد که قیمت خودرو چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد زیرا با توجه به نرخ دلار دچار نوسان می‌شود. در حال حاضر به دلیل افزایش قیمت دلار، خودروهای داخلی، مونتاژی و حتی وارداتی با رشد قیمت مواجه شده‌اند.

وی در مورد وضعیت عرضه خودرو با بیان اینکه خودروسازان جوابگو نیستند، اظهار کرد: خودروسازان در تحویل خودرو به متقاضیان تاخیر دارند و در مقاطعی هم شاهد بودیم که برای حفظ آرامش بازار طرح تبدیل را پیش کشیدند، در حالی که اغلب متقاضیان پول به اندازه کافی برای پرداخت جهت خرید خودروی ارتقا یافته ندارند.

کرمی با بیان اینکه واردات خودرو به اندازه کافی عملیاتی نشد، گفت: در حال حاضر کنترلی روی کیفیت خودروهای داخلی نیست و کشته شدن ۸۰۰ نفر در جاده‌‌ها در سفرهای نوروزی، بیانگر همین پایین بودن کیفیت خودرو است. در حالی که اگر رقابت و واردات [به اندازه کافی] وجود داشته باشد و کیفیت خودروها کنترل شود، این حجم از خسارت روی دست کشور نمی‌‌ماند. با واردات خودرو و افزایش نظارت بر خودروسازان می‌توان از این خسارات [تا حد زیادی] جلوگیری کرد.

این فعال صنفی در مورد وضع نمایشگاه‌داران خودرو نیز گفت: پارسال ۸۰ نمایشگاه‌دار پروانه‌دار به دلیل فشار بازار و مالیات، تغییر شغل دادند. این نمایشگاه‌داران متخلف نبودند بلکه تغییر شغل دادند و بنابراین با ابطال پروانه مواجه شدند.