وزیر امور خارجه ایران روز شنبه نیز در پیامی درگذشت کاظم‌پور را تسلیت گفت. ظریف در این پیام عنوان کرد: برادر بزرگوار، دوست صادق و همکار عزیزم حسین کاظم پور اردبیلی دیپلمات برجسته و کم نظیر کشورمان ضایعه بزرگی برای جامعه دیپلماسی است. این شهید زنده هفت تیر در تمامی چهار دهه گذشته از وزارت تا سفارت و از معاونت وزیر تا عضویت هیات عامل اوپک همواره مدافعی تیزهوش و باصلابت برای منافع ملی و مشاوری امین و دقیق و صریح برای مسوولان جمهوری اسلامی ایران بود. خانواده وزارت امور خارجه در طول سه ماه گذشته دو حسین را از دست داده که هر دو نمونه خدمتگزاری بی پیرایه و صادقانه برای مردم دلاور ایران بودند.

حسن روحانی رئیس‌جمهور و علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی نیز در پیام‌هایی درگذشت کاظم‌پور اردبیلی را تسلیت گفتند. علاوه بر این، جمعی از سفرا و دیپلمات‌های جمهوری اسلامی ایران نیز در پیام‌هایی درگذشت این دیپلمات را تسلیت گفتند.

گفتنی است، حسین کاظم پور اردبیلی دیپلمات باسابقه و برجسته که چندی پیش به دلیل خونریزی مغزی در بیمارستانی در تهران در کما بود، روز شنبه ۲۷ اردیبهشت ماه درگذشت. کاظم‌پور اردبیلی در سال‌های ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۰ در کابینه محمدعلی رجایی، عهده‌دار وزارت بازرگانی بود. از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۴ در جایگاه معاونت اقتصادی وزیر امور خارجه فعالیت کرد و از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۹ نیز عهده‌دار معاونت امور بین‌الملل وزیر نفت و عضو هیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران بود. او همچنین از ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۴ به‌عنوان سفیر ایران در ژاپن مشغول به فعالیت بود و از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۸۷ نیز نمایندگی ایران در اوپک را بر‌عهده داشت.او از سال ۱۳۹۲ به بعد نیز به‌عنوان نماینده ایران در اوپک به فعالیت پرداخت.

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند