وی با اشاره به آمار تخلفات ثبت‌شده توسط پلیس فتا در موضوع کرونا در فضای مجازی نیز اظهار کرد: در موضوع کرونا پلیس فتا صددرصد در فضای مجازی فعال است و در این زمینه تاکنون ۳ هزار و ۶۰۰ نفر توسط ناجا و بسیج دستگیر شده‌اند و ۱۱۳۶ پرونده قضایی نیز تشکیل شده است.

نامه مدیریت حوزه‌های علمیه به روحانی

در همین حال به گزارش انتخاب، روز گذشته عباس رفعتی نائینی، سخنگوی مدیر حوزه‌های علمیه و یکی از اساتید درس خارج حوزه علمیه در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری با اشاره به ریسک پایین بازگشایی اماکن مذهبی در شیوع کرونا، از وی خواست - به تعبیر وی - ضمن عذرخواهی از مردم، نسبت به تصمیم بستن زیارتگاه‌ها و مراسم مذهبی تجدید نظر کند.

پروتکل‌ بازگشت به کار بیماران کرونایی

در خبری دیگر قاسم جان‌بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت درخصوص پروتکل‌ها برای بازگشت به کار بیماران بهبود یافته از کرونا در ارتباط ویدئو کنفرانسی با خبرنگاران گفت: مهم‌ترین عامل در تصمیم‌گیری ما فاصله زمانی از زمان ابتلا تا بهبودی است. اگر فرد مبتلا فاقد علامت بود اما تست‌های آزمایشگاهی او مثبت شده بود از دو هفته بعد از تشخیص بیماری می‌تواند در محل کار خود حاضر شود. البته به شرط آنکه تمهیداتی را در نظر گرفته و تا دو هفته پس از ورود به محل کار فاصله دو متری خود را با همکارانش حفظ کرده و از تجهیزات حفاظت فردی استفاده کند. اما درخصوص مبتلایان دارای علامت از زمان تشخیص بیماری، سه هفته بعد به شرطی که سه روز متداوم علائم بیماری مانند تب و... را نداشته باشند، می‌توانند در محل کار حاضر شوند، باز هم به شرط آنکه دو هفته تمهیدات لازم را رعایت کنند. این روند برای مبتلایان به کرونا که در بیمارستان‌ها بستری شده بودند از زمان تشخیص چهار هفته برآورد می‌شود و پس از چهار هفته می‌توانند در محل کار حاضر شده و سپس تا دو هفته بعد از تجهیزات حفاظتی استفاده کنند.  به گزارش «ایسنا» وی درخصوص سهم مردان و زنان در ابتلا به کرونا اظهار کرد: سهم مردان در آمارهای بستری و فوتی بیش از زنان است.

انتقال معتادان مبتلابه کرونا به بیمارستان

ازسوی دیگر دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران از جمع‌آوری روزانه ۱۰۰ معتاد متجاهر براساس پروتکل‌های بهداشتی خبر داد. مصطفی هادیزاده در گفت‌وگو با «ایلنا» درباره جمع‌آوری معتادان متجاهر گفت: مقرر شده است تا اطلاع ثانوی حدود ۴۵۰۰ معتاد متجاهری که در حال حاضر در مراکز ماده ۱۶ هستند به مدت ۶ ماه دیگر حضور آنها در مراکز ماده ۱۶ تمدید شود.

همچنین به گزارش خبرگزاری فارس، وی گفت: روز سه‌شنبه ۱۵۴ نفر از معتادین متجاهر جمع‌آوری شدند که این تعداد از نظر اعتیاد، غربالگری شدند و تست کرونا نیز از آنها انجام شده است. هادیزاده گفت: پس از طی چهارده روز نگهداری و قرنطینه، اگر تست اولیه آنها مبنی بر کرونا مثبت باشد، به مرکزی که توسط سپاه راه‌اندازی شده است منتقل می‌شوند و در صورت وضعیت حاد، به یکی از بیمارستان‌های علوم پزشکی منتقل خواهند شد.

علامت جدید بیماری کرونا

همچنین میترا رنجبر، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفت‌وگو با «ایرنا» از علایم جدید بیماری کرونا را قرمزی چشم عنوان کرد و گفت: ممکن است بیمار مبتلا به این ویروس فقط این علامت را از خود بروز دهد و هیچ نشانه دیگری از بیماری نداشته باشد. وی اختلال حس بویایی و چشایی را یکی دیگر از علایم این بیماری اعلام کرد و گفت: قبلا تصور می‌شد فقط کودکان دارای این اختلالات هستند، اما در حال حاضر در بزرگسالان هم این علایم مشاهده می‌شود.

آغاز توزیع ماسک و دستکش در داروخانه‌ها

سیدحسین صفوی، مدیرکل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو نیز از آغاز توزیع ماسک ۳ لایه، انواع ماسک پارچه‌ای و دستکش یکبار مصرف در داروخانه‌ها خبر داد.

ابتلای یک ایرانی به کرونا در زندان آمریکا

در همین حال یک دانشمند ایرانی در زندان آمریکا به کرونا مبتلا شد. به گزارش «ایلنا» به نقل از گاردین، سیروس اصغری، دانشمند ایرانی زندانی در آمریکا به کرونا مبتلا شده است. براساس اعلام خانواده این دانشمند، اصغری چند روزی است علائم کرونا را دارد و خواستار آزادی است تا بتواند برای درمان به یک مرکز پزشکی مراجعه کند.