به گزارش «ایرنا» هوک در گفت‌وگویی با روزنامه «الشرق الاوسط» بار دیگر با انتقاد از سیاست‌های دولت پیشین آمریکا و تکرار اتهام‌ها علیه ایران در منطقه گفت: «توافق هسته‌ای با ایران به‌عنوان یک معاهده ثبت نشد، چراکه حمایت کنگره آمریکا را نداشت و زمانی که باراک اوباما کاخ سفید را ترک کرد، از اعتبار قانونی ساقط شد.»

این مقام آمریکایی در توضیح اظهارات اخیرش که گفته بود، واشنگتن به‌دنبال یک توافق شخصی با تهران نیست، بلکه یک معاهده می‌خواهد، بیان کرد: «یک معاهده به مراتب ماندگارتر و بادوام‌تر است، چراکه توسط رئیس‌جمهور مذاکره می‌شود و در سنا به تصویب می‌رسد.» هوک افزود: «توافق هسته‌ای با ایران به‌عنوان یک معاهده به سنا ارائه نشد، زیرا از حمایت کنگره برخوردار نبود. رئیس‌جمهور اوباما تصمیم گرفت یک توافق شخصی با ایران به‌دست آورد که تا زمانی که خود روی کار بود، اجرا شد. بنابراین وقتی ریاست‌جمهوری اوباما پایان یافت، این توافق مشروعیت قانونی خود را از دست داد.» هوک در بخش دیگری از صحبت‌های روز شنبه خود مدعی شد: «تهدیدها از جانب ایران بسیار بزرگ‌تر از موضوع هسته‌ای است و دارا بودن‌ زرادخانه‌‌ای از موشک‌های مختلف، تهاجمات دریایی، حملات سایبری، صدور انقلاب، ایجاد وحشت در دیگر کشورها، بی‌ثبات‌سازی همسایه‌ها، گروگان‌گیری، اقدام به ترور، بمب‌گذاری و ربایش را هم شامل می‌شود.»

این دیپلمات آمریکایی که کشورش کارنامه سیاهی در جنگ‌افروزی، فروش سلاح، تجاوز به خاک دیگر کشورها و نقض حقوق بشر دارد، در ادامه اتهام‌زنی‌های خود گفت که ایران خواستار «تکرار مدل لبنان» در منطقه است. وی در پاسخ به این سوال که دولت آمریکا چه برنامه‌ای برای مذاکره احتمالی با تهران دارد، گفت: «حوزه‌هایی را که مایل به گفت‌وگو درخصوص آنها هستیم، تعیین کرده‌ایم که بخشی از آن، مرتبط با همه مواردی است که منافع مثبت آن به مردم ایران می‌رسد.»

هوک در ادامه ادعاهای خود، بار دیگر با تکیه به ادبیات تهدید گفت: «شاید ایرانی‌ها الان مایل به مذاکره نباشند، اما تجربه تاریخی نشان داده است، زمانی که این کشور تحت فشار قرار بگیرد، به میز مذاکره برمی‌گردد.» وی با ادعای «فقدان مدیریت صحیح اقتصادی در ایران و هزینه‌تراشی فعالیت‌های منطقه‌ای تهران» گفت: «زمانی می‌رسد که حکومت ایران باید هزینه - فایده اقداماتش را در نظر بگیرد.» دولت آمریکا طی ماه‌های گذشته به شیوه‌های مختلف خواستار گفت‌وگو و مذاکره با ایران شده؛ اما به موجب پیمان‌شکنی‌های گذشته، با مخالفت مقام‌های جمهوری اسلامی مواجه شده است. رئیس‌جمهوری آمریکا پیش از این برای دیدار «بدون پیش‌شرط» با مقام‌های ایرانی اعلام آمادگی کرده بود. وی زمانی دیگر هم گفت حاضر است برای دستیابی به آنچه «توافقی واقعی با تهران» می‌خواند، پای میز مذاکره بنشیند.

وی اردیبهشت ماه سال‌جاری با عهدشکنی و دهن‌کجی به جامعه بین‌المللی، از برجام خارج شد و تحریم‌ها علیه مردم ایران را بازگرداند. همچنین به گزارش «ایسنا» برایان هوک مدعی شد که توافق هسته‌ای به ایران کمک کرد تا تامین مالی تروریسم را افزایش دهد. وی همچنین با اشاره به تصمیم آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران گفت که هدف از این تحریم‌های آمریکا اقتصاد نبوده، بلکه هدف قرار دادن نظام بوده است. برایان هوک با تکیه بر ادعاهای بی‌اساس آمریکا گفت: «هر زمان که ایران تصمیم بگیرد همچون یک کشور نرمال رفتار کند از امتیازات یک کشور نرمال نیز برخوردار خواهد شد.» رئیس کارگروه اقدام ایران در وزارت امورخارجه آمریکا گفت که نقطه ضعف توافق هسته‌ای با ایران این است که تنها به برنامه هسته‌ای این کشور محدود می‌شود.