آرشیو روزنامه شماره ۱۰۹۱ دنیای اقتصاد

اخبار سایر موارد - روزنامه شماره ۱۰۹۱

 • لزوم تغییر شکل هندسی توسعه معدنی

  دکتر عباس پرورش
  توسعه معدن را باید به صورت یک شش ضلعی تصور کرد که رئوس آن شامل ابزار کار، انرژی، مسائل ژئوپلتیک، ذخیره، سرمایه، نیروی انسانی است.
 • جبران عقب ماندگی صنعتی

  جواد حقانی، دبیر کنفرانس
  نفوذ بیگانگان بر روی حاکمان کشور در چند قرن اخیر و عدم اجازه ایشان به سردمداران کشور برای سرمایه‌گذاری بر روی فرزندان این سرزمین برای تحصیل علوم و کسب مدارج علمی‌ از عوامل عقب ماندگی کشور بود. بعد ازجنگ جهانی دوم تمامی‌کشورها اعم از استعمارگر و استعمار زده، شروع به بازسازی خود در بخش‌های مختلفی از جمله علم و صنعت کردند و متاسفانه تلاش علمی‌در کشورهای توسعه نیافته، به اندازه کافی نبود. به هر حال پس از پیروزی انقلاب اسلامی ملت ایران در بهمن ماه سال ۱۳۵۷، شرایط برای ترویج علوم و پیشرفت علمی‌تخصصی، آماده شد. در حال حاضر کشور ما به متخصص‌های بسیاری در همه علوم، به ویژه علوم فنی- نیاز دارد.
 • شرکت پیمانکاری و بازرگانی نشاط‌آفرینان کویر

  شرکت بازرگانی نشاط‌آفرینان کویر (N.A.K) در سال ۱۳۷۲ به صورت سهامی خاص، با سرمایه اولیه یک‌میلیون ریال تاسیس و با هدف گسترش خصوصی‌‌سازی و توسعه فعالیت‌های اقتصادی، صنعتی، کشاورزی، معدنی و تفریحی در جهت ایجاد اشتغال در استان کرمان آغاز به کار نمود.
 • لیست نمایندگی‌های فروش

  نمایشگاه و دفتر مرکزی فروش محصولات:
  مدیر فروش: آقای مهندس خسرو امیر
  تلفن‌همراه: ۰۹۱۲۳۷۶۹۲۴۷
  کارشناس فروش: آقای مهندس برومند
  تلفن‌همراه: ۰۹۱۳۱۱۴۳۷۲۲
  کیلومتر ۸ جاده مخصوص کرج- بعد از کمربندی آزادگان- روبه‌روی تهران‌دیزل- شرکت توان کاو
  تلفن: ۴۴۵۲۴۳۳۳
  دفتر لیزینگ: خیابان شریعتی- خیابان داوود گل‌نبی- میدان کتابی شماره ۴۰
  تلفن: ۴-۲۲۸۸۳۰۰۱
  دفتر فروش تهران: خیابان آزادی- چهارراه حبیب‌الهی- روبه‌روی ایران‌خودرو دیزل- شماره ۵۵۴ طبقه دوم
  تلفن: ۶۶۰۵۵۱۶۳
 • گزارشی از آخرین وضعیت معدن سنگ آهن جلال‌آباد زرند

  اگر طرح‌های توسعه تولید فولاد متناسب با توسعه تولید سنگ آهن رشد کنند، سنگ آهن تولید شده تنها در داخل کشور به مصرف می‌رسد در غیر این صورت مازاد آن باید به بازارهای جهانی صادر شود.
 • نقش کلیدی آتشباری در معدن و توسعه پایدار

  روزنامه دنیای‌اقتصاد به مناسب برگزاری پنجمین کنفرانس ملی‌ دانشجویی مهندسی معدن و نمایشگاه جانبی آن گفت‌وگویی را با مهدی آقاعابدی، مدیرعامل شرکت فنی مهندسی خندق و عضو ‌هیات‌مدیره انجمن صنفی شرکت‌های خدمات آتشکاری کشور انجام داده است که متن آن در پی می‌آید.
  به نظر شما معدن چه نقشی در توسعه پایدار ایفا می‌کند.
 • ارایه ۸۰ مقاله علمی در کنفرانس

  مهدی شبانکاره مدیر کمیته علمی
  همزمان با شروع به کار دبیرخانه و تشکیل کمیته‌های مختلف، کمیته علمی کنفرانس مهندس معدن نیز به منظور ایجاد هماهنگی و اجرای برنامه‌های علمی ایجاد شد. در ابتدا این کمیته به منظور تعیین سیاست‌های کلی خود اقدام به برگزاری جلسات متعدد با استادان دانشکده نمود. پس از تعیین خط مشی عملی ، برنامه‌ریزی برای پیاده‌سازی آن شروع شد.
 • گزارشی از وضعیت تولید در شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران

  در راستای اجرای برنامه سوم و ادغام وزارت صنایع و معادن و فلزات به منظور گسترش و نوسازی معادن کشور، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران تشکیل شد و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در سال ۸۱ از ادغام شرکت تهیه و تولید مواد اولیه فولاد ایران و شرکت سهامی کل معادن و کلیه طرح‌های عمرانی، اکتشافی، معدنی و صنایع معدنی مرتبط به عنوان یکی از شرکت‌های اصلی تحت پوشش سازمان به وجود آمده است. آماری که در پی می‌‌خوانید تولید مواد معدنی در شرکت‌های تحت پوشش شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران (IMPasco) می‌باشد.
 • ۸۰درصد محصولات آرایشی و بهداشتی فروشگاه‌ها قاچاق است

  فرید قدیری- بازار صنایع شوینده و بهداشتی در حال از بین رفتن است و دلیل اصلی آن هم ناهماهنگی و ناعادلانه بودن سیاست‌ها و مقررات تولید و واردات می‌باشد.
 • عمر مفید محصولات آرایشی چقدر است؟

  مهندس احسان حسنانی
  عمر مفید محصولات آرایشی اطراف چشم از محصولات دیگر محدودتر است. بعضی از کارشناسان صنایع معتقدند که ریمل چشم به‌علت مواجهه مکرر میکروب‌ها در زمان استفاده توسط مصرف‌کننده و همچنین خطر عفونت چشمی باید ۳ماه بعد از خریداری تعویض گردد. اگر ریمل خشک شد آن را دور بیاندازید. نه اینکه به آن آب یا بدتر از آن آب دهان اضافه کنید زیرا با این کار باکتری را به‌طور مستقیم وارد محصول می‌کنید.
 • صنایع شوینده صادرکننده نمونه داشت

  صنایع شوینده موفق شد در روز ملی صادرات یکی از واحدهای تولیدی خود را به عنوان صادرکنندگان نمونه سال ۸۵ معرفی کند.
  به گزارش دنیای اقتصاد شرکت تولی‌پرس به عنوان صادرکننده نمونه سال ۸۵ شناخته شد. ۲۹مهرماه سال‌جاری ۴۷ واحد تولیدی و خدماتی به عنوان صادرکننده نمونه معرفی شدند و از دست رییس‌جمهور لوح تندیس دریافت کردند. مراسم روز ملی صادرات همه ساله در فصل پاییز در کشورمان برگزار می‌شود. در این مراسم ضمن تقدیر از صادرکنندگان، موانع و مشکلات پیش روی صادرات توسط صادرکنندگان، تشکل‌های صنعتی و تولیدکنندگان با رییس جمهوری در میان گذاشته می‌شود.
 • گروه شرکت‌های توسعه معادن روی ایران (IZMDO)

  مهم‌ترین رسالت این مرکز اجرای پروژه‌های تحقیقاتی و تبدیل نتایج به اطلاعات صنعتی جهت ایجاد ارزش افزوده در صنعت سرب و روی است
 • فراز و نشیب‌های وزارت رفاه

  قسمت دوم
  سام آرام- در نگارش قانون نظام جامع رفاه و تامین‌اجتماعی رویکرد بانک مرکزی، برای وزارت رفاه و تامین‌اجتماعی، جاری و ساری شده است و در جای‌جای قانون یاد شده بر حفظ شخصیت حقوقی مستقل و نیز استقلال مالی و اداری صندوق‌های بیمه‌ای و دستگاه‌های خیریه خصوصی و عمومی‌تاکید شده و در اصول و سیاست‌های اجرایی بارها تاکید بر فقدان تصدیگری وزارتخانه و عدم مداخله دولت و وزارتخانه در امور جاریه و داخله دستگاه‌های عمومی‌غیر دولتی صورت پذیرفته است.
 • پاسخ دیگری به دبیرکل اتاق تهران

  سیدنصرا... حجاری*
  احتراما، عطف به مطلب مندرج در صفحه ۲۵ شماره ۱۰۶۸ شنبه مورخ ۸/۷/۱۳۸۵ آن روزنامه موضوع گفت‌و‌گو با دبیرکل اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران که با عنوان «بازخوانی پرونده «دعوای بهزادیان - خاموشی» از زبان دبیرکل اتاق تهران، بی‌اعتباری و دیگر هیچ» و ادامه آن نیز در صفحه ۲۹ شماره ۱۰۷۰ دوشنبه ۱۰ مهرماه سال جاری به چاپ رسیده است و متضمن ذکر مطالبی خلاف واقع، ناقص و بعضا کذب در خصوص عملکرد هیات‌رییسه سابق اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران می‌باشد. موجب تشکر است در راستای تنویر افکار عمومی و بر اساس قانون مطبوعات نسبت به درج جوابیه ذیل در آن جریده اقدام فرمایید.
 • صادرات خدمات نوپا اما امیدبخش

  مهندس محمد ابوطالبی
  روز ملی صادرات روزی‌ است که این فرصت را حداقل سالی یکبار به ما می‌دهد که موضوع صادرات را مورد توجه قرار داده و با تذکار اهمیت آن به دنبال راهکارهای مناسبی برای توسعه آن باشیم.مقوله صدور خدمات، مبحث جدیدی است که در عمر کوتاه‌مدت خود توانسته توجه همگان را جلب نماید.
 • ماموت، برترین صادرکننده سال

  مدیرعامل: مهرزاد فردوس
  رییس هیات‌مدیره: بهروز فردوس
  پرسنل: تعداد افراد شاغل به طور مستقیم در این مجتمع ۱۸۰۰ نفر و غیرمستقیم بیش از ۴۰۰۰ نفر است.
  فروش خارجی و داخلی: میزان صادرات این واحد صنعتی در سال ۱۳۸۴ بالغ بر میلیون۸۰ دلار و در سال جاری ۱۰۰ میلیون دلار برآورد می‌شود.
  کالای صادراتی این واحد تولیدی انواع تریلر، قطعات تریلر و ... به کشورهای حوزه‌ خلیج‌فارس، آفریقا، پاکستان، افغانستان، عراق و اروپا می‌باشد.
  میزان فروش داخلی در سال گذشته بالغ بر ۵۲۳۶۴۶۰۶۰۵۸۶ ریال و در شش ماه سال جاری ۱۳۵۱۷۷۳۸۸۷۴۲ ریال بوده است و ۹۵درصد از نیازمندی‌های داخلی در خصوص کالاهای نام برده توسط این مجتمع تامین و برآورده می‌شود.
  طرح آینده: خانه‌سازی به صورت صنعتی و در سطح انبوه با نازل‌ترین قیمت ممکن جز برنامه‌های آتی این مجتمع صنعتی است.
 • منابع بسیار و معادن غنی از مزایای صنعت کاشی است

  دنیای اقتصاد – رشد و توسعه صادرات در گرو تسهیل امر تولید و کاهش موانع اجرایی و مالی بر سر راه تولیدکنندگان نظیر بوروکراسی اداری، بهره بانکی و صنعت تکنولوژی در زمینه‌های مختلف است.
 • شرکت صنایع کاشی و سرامیک سینا

  صادر کننده نمونه سال ۱۳۸۵
  مدیرعامل: یحیی ماله میرچگینی
 • محصولات تولی‌پرس به ۲۰ کشور صادر می‌شود

  دنیای اقتصاد - مدیرعامل شرکت تولی‌پرس گفت: برای تحقق تعالی اقتصاد ملی، جز افزایش تولیدات رقابت‌پذیر راهی وجود ندارد.
 • خام‌فروشی در صادرات بخش کشاورزی

  دنیای اقتصاد - نماینده صادرکنندگان بخش کشاورزی در مراسم روز ملی صادرات، گفت: یکی از منابع رفع تنگناهای موجود در تامین امنیت و سلامت غذایی بشر‌، استفاده مشترک از منابع موجود کشورهای مختلف است.
 • آریا دیزل موتور، عرضه‌کننده محصولات رنوتراکس

  شرکت «آریا دیزل موتور» با عرضه مجموعه محصولات خود در دهمین نمایشگاه خودرو تبریز حضوری پررنگ داشت، غرفه این شرکت مورد استقبال بازدیدکنندگان قرار گرفت. ضمن آن که شرایط فروش ویژه‌ای نیز برای این نمایشگاه توسط شرکت «آریادیزل موتور» در نظر گرفته شده بود که مورد توجه خریداران قرار گرفت.شرکت «آریا دیزل‌موتور» از یک سال پیش و پس از عقد قرارداد با شرکت «رنو تراکس» فرانسه، نمایندگی‌ محصولات رنج سنگین این شرکت را برعهده گرفته است.«آریا دیزل موتور» پس از ایجاد نمایندگی در استان‌های مختلف از یک ماه پیش تحویل کشنده‌های «رنو پیمیوم ۴۴۰» را به مشتریان خود آغاز کرده است.
 • تصدی تجارت توسط دولتی‌ها خلاف مصلحت ملی است

  دولت جدید رویکرد جدی به صادرات داشته است گرچه رشد فعلی ارقام صادرات ثمره حرکات زیربنایی دولت‌های پیشین است، اما تاثیر حمایت دولت جدید را نباید فراموش کرد.
 • قیمت‌شکنی چینی‌ها مساله اصلی ما هم هست

  سازمان توسعه تجارت به عنوان متولی صادرات باید برنامه‌ای برای هماهنگی با سازمان‌ها و وزارتخانه‌های دخیل در زمینه صادرات طرح‌ریزی کند تا در اختصاص بودجه‌های حمایت از صادرات نیز وقفه‌ای ایجاد نشود.
 • رشد صادرات از گمرک سهلان

  طی مهرماه امسال بالغ بر ۱۰هزار و ۵۳۳تن کالا به ارزش بیش از ۱۱میلیون و ۸۲۳هزار دلار از گمرک سهلان در استان آذربایجان شرقی به خارج از کشور صادر شد.
 • ناگهان حذف شدیم

  دنیای اقتصاد- نام شرکت تولیدی سقزسازی کردستان (ون) در فهرست اولیه صادرکنندگان نمونه سال ۱۳۸۵ قرار داشت، اما نمی‌دانیم چه اتفاقی افتاد که از فهرست نهایی حذف شدیم.
 • هنوز با واقعیت‌ها فاصله داریم

  استاندار مازندران بر افزایش سهم صادرات غیرنفتی کشور و نیز افزایش کالاهای صادراتی این استان تاکید کرد و گفت: توسعه صادرات، ما را از وابستگی به نفت خارج خواهد کرد.
 • صادرکنندگان برتر گیلان شناخته شدند

  در مراسم روز ملی صادرات از صادر و تولیدکنندگان نمونه سال ۸۵استان گیلان با اهدای لوح تقدیر تجلیل شد.
 • ۱۱۰ تاجر بین المللی در همدان

  ۱۲نفر از صادرکنندگان نمونه استان همدان درآیینی در هتل باباطاهر این شهر با اهدای لوح تقدیر و جایزه معرفی شدند.
  رییس سازمان بازرگانی همدان دراین آیین گفت: ۱۱۰نفر از صادرکنندگان استان به عنوان تاجر مشهور بین‌المللی هستند. حسن حنان افزود: بازرگانان کشورهای مختلف برای انعقاد قرارداد با تجار استان به بانک اطلاعات صادرکنندگان مراجعه می‌کنند.
  وی اظهارداشت: ازابتدای سال‌جاری تاکنون ارزش کالای صادراتی همدان ۱۱۰ میلیون دلار بوده که از این میزان بیش از ۲۵میلیون دلاراز طریق گمرک استان و بقیه از گمرکات دیگر استان‌ها صادر شده است. حنان گفت: فرش، کشمش، پوست و چرم، چینی‌آلات بهداشتی، سیب زمینی، نوشابه و شیشه عمده کالاهای صادراتی از استان همدان به خارج از کشوراست.
 • صادرات غیر نفتی و موانع پیش رو

  شهناز حسنی
  تلاش برای رسیدن به اهداف چشم انداز ۲۰ساله و ایجاد ظرفیت‌های جدید درجهت توسعه صادرات غیرنفتی همواره از جمله راهبردهای بلند مدت کشور در عرصه اقتصاد در طول سال‌های اخیر بوده است. هرچند که در طول برنامه‌های اول‌،دوم و سوم توسعه اقتصادی کشور‌، وضعیت صادرات غیرنفتی ایران از رقم پیش بینی شده کمتر بود‌، اما در سال نخست چهارمین برنامه توسعه اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی کشور این میزان از رقم پیش بینی شده نیز فراتر رفت.
 • صادرکنندگان نمونه اصفهانی معرفی شدند

  مراسم تجلیل از صادرکنندگان برگزیده سال ۸۵ استان اصفهان‌، در هتل آسمان اصفهان برگزار شد.
 • باز هم افتخاری دیگر...

  صادرکننده نمونه سال ۸۴ و ۱۳۸۵
 • لزوم تعامل معدنکاران و دانشجویان در کنفرانس‌های علمی

  اردشیر سعد محمدی مدیرعامل شرکت تهیه و تولید موادمعدنی ایران معتقد است که معدنکاران باید مشکلات خود را در کنفرانس‌های علمی مطرح کنند. چرا که ارائه‌دهندگان مقالات علمی راهکارهای جدیدی برای توسعه فعالیت‌های معدنی مطرح خواهند کرد. مشروح گفت‌وگو با سعدمحمدی را که به مناسبت پنجمین کنفرانس مهندسی معدن می‌باشد در پی بخوانید.

بیشتر