پول هوشمند  یا  پول داغ؟

ول هوشمند، سرمایه‌‌‌‌‌‌ بالای سرمایه‌گذاران بزرگ مالی شامل شرکت‌های سرمایه‌گذاری و... که به‌منظور ایجاد روندهای بزرگ قیمتی در سهام است. پول هوشمند؛ در واقع پولی است که قدرت خرید و شتاب بالایی داشته و به علت آنکه نزد خبرگان بازار است، رفتار حرفه‌ای‌تری نسبت به پول حقیقی دارد. این پول در هنگام ورود خود، رشد بالایی را به‌همراه داشته و همچنین زمان زیادی را صرف جمع‌آوری سهم نمی‌کند بلکه درآخرین موج‌های نزولی یا صعودی وارد بازار می‌شود.

همچنین این پول با انگیزه‌هایی چون بهبود وضعیت تولید، پیشرفت فناوری، بهبود وضعیت صورت‌های مالی، تغییرات نرخ ارز و غیره وارد بازار شده و می‌تواند بر ریسک‌پذیری حاصل شده از لحاظ کلان موثر باشد.  نکته‌ای که در اینجا وجود دارد، آن است که پول هوشمند می‌تواند پول داغ باشد اما الزاما هر پول داغی، پول هوشمند نیست. منظور از پول داغ پولی است که به دلیل انتظارات تورمی، ارزش خود را از دست می‌دهد و برای حفظ ارزش وارد بازارهای مالی می‌شود. پول داغ تمایلی ندارد مدت زمانی طولانی در یک مکان باقی‌بماند و در بیشتر مواقع ظرف چند ماه یا حتی چند هفته از بانکی به بانک دیگر یا از بازاری به بازار دیگر منتقل می‌شود. در کشورهایی که اقتصاد تورم‌محور دارند مانند ایران و ترکیه، رشد اکثر بازارها صرفا به علت تورم بوده و این امر منجر به ریسک‌پذیری در صنعتی خاص و درنهایت ورود پول هوشمند و رشد آن خواهد شد.

ورود پول هوشمند در اینجا می‌تواند به‌معنای ورود پول داغ نیز باشد. برای رصد پول هوشمند باید به تغییرات کلان بازار، ریسک‌پذیری‌های ایجادشده در اقتصاد و همچنین تحلیل تکنیکالی چرخه‌های پولی بازار مسلط بود. در بازارهایی با عمق کم، پول هوشمند عمدتا در آخرین موج‌های نزولی به علت خروج افراد حقیقی، وارد سهم شده و سپس با کنترل تورم و کاهش انتظارات تورمی از سهم خارج می‌شود. درواقع افزایش حجم معاملات پس از رشد قیمتی از علائم خروج پول هوشمند است. ورود پول هوشمند به بازار، مقوله‌ای تکراری نبوده و ممکن است برای یک سهم تنها دو الی سه‌بار در سال ‌اتفاق بیفتد.  نکته دیگر، تفاوت پول هوشمند و پول درشت حقیقی است.

پول درشت حقیقی مربوط به افرادی است که در کف‌های قیمتی عمدتا به علت رانت خبری که دارند واردشده یا افرادی که به‌صورت پله‌ای در انتهای روندهای نزولی وارد سهم می‌شوند. رانت اطلاعاتی این افراد منجر به شروع خریدهای بزرگ بر روی سهم شده و مانند پول هوشمند رفتار می‌کنند. برخی از خبرگان بازار، با استفاده از خریدهای سنگین در انتهای موج صعودی و همزمان فروش با کدهای متفاوت، به ‌دستکاری و تابلوسازی پرداخته که منجر به‌ضرر افراد غیرحرفه‌ای و بی‌تجربه خواهد شد. رصد مداوم جهت تحرکات قیمتی و حجم معاملات در دوره‌های مشخص زمانی مانند هفتگی، ماهانه، بررسی روندها، مقایسه تعداد خریداران یا فروشندگان به نسبت حجم معاملات و سایر عوامل موثر بر قیمت، منجر به تشخیص بهتر ورود و خروج پول هوشمند در بازار و درنهایت کسب سودهای بالاتر خواهد شد. افرادی که به این عوامل توجهی نکرده و تحت‌تاثیر شایعات و اخبار نادرست و بر اساس هیجانات اقدام به ورود یا خروج از سهم می‌کنند، دچار زیان می‌شوند. با دانستن این تفاوت‌ها و آموزش درست می‌توان از این ضرر جلوگیری کرد.