عاطفه چوپان : شاخص‌کل بورس در اولین هفته از زمستان 1.48‌درصد افت را ثبت کرد تا برخلاف پیش‌بینی‌‌‌‌‌ها بازار سرمایه زمستان را کم‌‌‌‌‌رمق آغاز کند. به‌طور کلی در هفته منتهی به 6دی‌ هزار و 328‌میلیارد ‌تومان نقدینگی از بازار خارج شد و ارزش معاملات خرد به زیر 5 همت سقوط کرد و در این هفته به‌طور میانگین 4هزار و 775 همت بود.

در پایان معاملات آخرین روز هفته، شاخص‌کل با افت 0.06‌درصدی ارتفاع معادل 1296واحد کاهش، در ارتفاع دومیلیون و 177‌هزار واحد ایستاد، اما شاخص‌کل هم‌وزن با 0.01‌درصد رشد (معادل 44 واحد مثبت)، در محدوده 755هزار و 298واحد قرارگرفت. شاخص‌کل فرابورس نیز با افزایش 59‌واحدی در سطح ۲۶‌هزار و 368‌واحدی قرارگرفت.

حرکت بازار سرمایه در نتیجه ابهام در متغیر مهم فعلی یعنی اخبار تجدید ارزیابی کند شده‌است، با این‌وجود بازار سرمایه در انتظار محرک مهمی به‌نام گزارش‌های عملکرد شرکت‌هاست و به‌نظر می‌رسد با روانه‌شدن گزارش‌های 9ماه روی سایت کدال بازار سرمایه هفته بهتری را پیش‌رو داشته‌باشد.

هفته بهتر برای بورس

حاجعلی copy

فاطمه حاجعلی، تحلیلگر بازار سرمایه با بیان اینکه بازار سرمایه هفته گذشته افت و خیز کمی داشت و شروع اولین هفته زمستان به مانند اسمش سرد و بی‌رمق بود، گفت: البته در آخرین روز هفته تقاضا در بازار به نسبت روزهای قبل بیشتر شد. بازار در حال‌حاضر در تب‌‌‌‌‌وتاب تحولات تجدید ارزیابی شرکت‌ها قرارگرفته و منتظر رسیدن خبرها و تحولات جدید گزارش‌های 9ماهه در کدال است. البته به‌نظر می‌رسد بازار هفته آینده را پرخبرتر از این هفته سپری کند.وی ادامه داد: دلار طی این هفته روند کاهشی به خود گرفت و مرز 50‌هزار‌تومانی را شکست که این امر به روند ریزشی بازار دامن زد. افزایش نرخ بهره بانکی به میزان 0.11‌واحد درصد، پس از چند هفته کاهش متوالی، مهم‌ترین خبر دومین روز این هفته بود که سبب خروج نقدینگی حقیقی‌‌‌‌‌ها از بازار شد و ورود پول به صندوق‌های با درآمد ثابت را داشتیم. حاجعلی عنوان کرد: روز سه‌‌‌‌‌شنبه نیز خبری آمد مبنی‌بر اینکه شرکت‌های دولتی و وابسته به نهادهای عمومی باید صورت‌های مالی خود را در سامانه کدال منتشر کنند. اینکه بررسی شود شرکت‌های دولتی در چه قسمت‌هایی هزینه می‌کنند، می‌تواند به شفافیت اطلاعاتی بدنه دولت و حتی به بهبود عملکرد مدیران کمک قابل‌توجهی کند. این تحلیلگر بیان کرد: در مجموع روند بازار در هفته‌های اخیر به‌صورتی بوده که در روزهایی که بازار با فشار فروش بیشتری مواجه است، سهام کوچک و متوسط بازار مورد‌توجه اهالی بازار سرمایه قرارگرفته، اما در روزهای مثبت شکاف میان نماگرها به سمت نمادهای شاخص‌‌‌‌‌ساز سنگینی می‌کند. وی گفت: بازار در حال‌حاضر با کاهش انتظارات صعودی از محرک اصلی بازار یعنی دلار، به اخبار مثبت تجدید ارزیابی دل بسته و در حال انتظار برای انتشار جزئیات جدیدی از اخبار مثبت درخصوص پروژه تجدیدارزیابی شرکت‌ها قرار گرفته‌است، از این‌رو نوسانات نماگرهای سهامی تا مشخص‌شدن جزئیات بیشتری از فرآیند تجدید ارزیابی شرکت‌ها ادامه خواهد داشت.

این تحلیلگر افزود: این را نیز باید گفت که در کنار تجدید ارزیابی دارایی‌ها، هنوز برخی مولفه‌‌‌‌‌های موثر بر سود و هزینه‌های شرکت‌ها از جمله نرخ گاز خوراک صنایع و نرخ میعانات گازی شرکت‌ها مشخص نشده و از سوی دیگر با سیگنال‌های افزایشی مالیات که از بودجه‌ سال‌آتی صادر شده، این سوال را در ذهن سرمایه‌گذاران مطرح‌کرده که آیا دولت به مازاد درآمد شرکت‌ها چشم‌‌‌‌‌دوخته است؟ اکثر کارشناسان بر این امر اتفاق‌نظر دارند که هرقدر حجم معاملات در محدوده‌‌‌‌‌های فعلی شاخص‌کل، سطوح بالاتری را لمس کند، چشم‌‌‌‌‌انداز روشن‌‌‌‌‌تری از موج تازه بازار در ذهن سهامداران ترسیم می‌شود، زیرا ورود سهامداران تازه‌‌‌‌‌نفس، راه تداوم صعود را هموارتر می‌کند.حاجعلی بیان کرد: براساس اتفاقات صورت‌گرفته طی هفته‌جاری، به‌نظر می‌رسد طی هفته آینده با گزارش‌های 9ماهه خوبی که این هفته از شرکت‌ها در کدال منتشر شد، با افزایش فشار خرید توسط حقیقی‌‌‌‌‌ها و ثبت سفارش‌های حمایتی روی تابلو در نمادهای شاخص‌ساز از فشار منفی بازار بکاهد و بازار متعادلی را شاهد باشیم.

بازار در حال کف‌‌‌‌‌سازی

علی عصاری copy

علی عصاری، تحلیلگر بازار سرمایه گفت: هفته‌ای که گذشت؛ هفته‌ای متعادل و منفی بود. حدودا در تمام روزها کندل‌‌‌‌‌های منفی با بدنه کوتاه ایجاد شد و متاسفانه ارزش معاملات پایین آمد.کاهش ارزش معاملات و روند نزولی فرسایشی را شاهد بودیم که همراه با ورود پول به صندوق‌های درآمد ثابت بود؛ به این معنی که خیلی از افراد سهام خود را نقد کردند و وارد صندوق‌های درآمد ثابت شدند.وی افزود: به‌نظر می‌رسد روند فرسایشی که در دو سه جهش قبلی ایجاد شد مجددا قرار است اتفاق بیفتد. RSI شاخص از حدود 80 مقداری پایین‌تر آمده و در حال رسیدن به 60 است که فکر می‌کنم هنوز هم عدد زیادی برای شاخص است و احتمال اینکه روند نزولی فرسایشی ادامه‌دار باشد، وجود دارد. البته نباید فراموش کرد که این هفته یک عرضه اولیه داشتیم که جان بازار را گرفت.این تحلیلگر گفت: به‌نظر می‌رسد بازار همچنان کنترلی پیش خواهد رفت و هفته‌های آینده شاهد روزهای مثبتی هم باشیم اما در مجموع ریزش شدید یا رشد قابل‌توجهی پیش‌بینی نمی‌شود و احتمالا در هفته آینده یک حرکت متعادل و منطقی را خواهیم‌داشت و کف‌‌‌‌‌سازی جدیدی برای صعود و رشد خیلی خوب خواهد شد.

مثبت ملایم

مریم محبی copy

مریم محبی، تحلیلگر بازار سرمایه نیز گفت: از ابتدای هفته معاملات بورس دچار تغییرات محسوسی شد. ابتدای هفته را مثبت شروع کردیم اما رفته‌رفته فشار فروش در بازار زیاد شد و تا حدودی بازار منفی شد و در نهایت بازار در حدود دو‌میلیون و 177‌هزار واحد آرام گرفت. در انتهای هفته بسته‌شدن شاخص روی نقاطی که از نظر تکنیکالی در قالب مقاومت یا حمایت اهمیت دارند، مهم است.وی ادامه داد: به‌نظر می‌رسد دلیل این اتفاق فروکش‌کردن هیجانات هفته‌قبل ناشی از الزام شرکت‌ها به تجدید ارزیابی دارایی‌ها باشد؛ در واقع شرکت‌ها برای رشد و افزایش قیمت سهام خود نیاز به عوامل بنیادی اثرگذارتری مانند دریافت گزارش‌های مطلوب 9ماهه هستند، اما این گزارش‌ها در موعد مقرر روی کدال ثبت نشدند و همچنان اطلاعات مورد‌نیاز به بازار نرسیده‌است.به نظر می‌رسد در هفته آینده با تکمیل گزارش‌های مالی شرکت‌ها این روند کمی باثبات‌تر شود. انتظار افزایش قیمت‌ها در حالت جهش قیمتی را ندارم اما به‌نظر می‌رسد با توجه به نزدیک‌شدن به پایان سال‌و وجود ابهاماتی در بازار طلا و آغاز سال‌نو میلادی، نویدبخش این است که در یکی دوهفته آینده روال مثبت را در بازار ببینیم اما این مثبت‌ها جان‌دار و مطلوب نیستند و هفته آرام و متعادل و کمی مثبت را خواهیم‌داشت.

چرا قفل بورس ‌باز نمی‌شود؟