مشتریان شمش عقب‏‏‌نشینی کردند

Untitled-8 copy

تشدید تنش در منطقه از ابتدای روز یکشنبه موجب افزایش قیمت‌های داخلی و خارجی انواع فلزات اساسی به‌ویژه فولاد شد که در ادامه با فروکش کردن تب ‌‌‌و تاب و هیجانات ناشی از پاسخ ایران به رژیم صهیونیستی، روند صعودی قیمت‌ها از حرکت بازایستاد و بازارها برای تعدیل قیمت‌ها دورخیز کردند. از این‌رو در روز معاملاتی 27فروردین در تالار صنعتی و معدنی بورس‌کالا بیشتر شرکت‌ها و واحدهای تولیدکننده شمش فولادی در قالب فروشنده ظاهر شدند، به طوری که میزان دادوستد در سومین هفته معاملاتی سال جدید حدود 60‌درصد نسبت به معاملات 20فروردین کاهش یافت؛ چراکه فروکش هیجانات منطقه به گمانه‌‌‌زنی در مورد کاهش بیشتر قیمت‌ها و همچنین نرخ ارز در بازار آزاد دامن می‌‌‌زند. از این‌رو نوردکاران و سایر مشتریان در این هفته به انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها نشسته‌‌‌اند. با توجه به میانگین قیمت معاملاتی 22‌هزار تومانی هر کیلوگرم شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس‌کالا، قیمت پایانی میلگرد با احتساب ارکان بورس و هزینه حمل به 27‌هزار تومان می‌‌‌رسد. بنابراین مشتریان ترجیح دادند با قیمت‌های فعلی دست به خرید نزنند و سایر معاملات در رینگ فیزیکی بورس‌کالا به صورت اعتباری انجام شد که قیمتی بیشتر نسبت به میانگین قیمت موزون اعلام‌شده به ثبت رسید.

معامله 63‌درصد شمش‌‌‌های عرضه‌شده

بررسی معاملات بازار فیزیکی شمش فولاد در سومین هفته معاملاتی سال‌جاری نشان می‌دهد که نسبت حجم معاملات به عرضه از 79‌درصد در آخرین هفته معاملاتی سال گذشته به 63‌درصد کاهش داشته است که 16‌درصد افت را گزارش می‌کند. بررسی‌‌‌ها نشان می‌دهد که حجم عرضه این محصول میانی فولاد در روز 27فروردین‌ماه 1403 نسبت به 20فروردین‌ماه سال‌جاری 27‌درصد کاهش داشته است.  بررسی معاملات روز دوشنبه 27فروردین‌ماه نشان می‌دهد بورس‌کالا میزبان عرضه بیش از 215‌هزار و 729تن شمش بود که با توجه به تقاضای 1.7برابری حدود 63‌درصد از عرضه‌‌‌ها مورد معامله قرار گرفت. قیمت میانگین موزون شمش در معاملات روز دوشنبه 27فروردین‌ماه 22‌هزار و 209تومان به ازای هر کیلوگرم بود که افزایش 7درصدی را نسبت به هفته گذشته گزارش می‌کند.  بررسی رینگ فیزیکی هم نشان می‌دهد که میزان تقاضا و معاملات در روز 27فروردین‌ماه نسبت به هفته گذشته به ترتیب 20‌درصد و 60‌درصد کاهش داشته‌‌‌ است.

قیمت پایه تعیین‌شده برای عرضه‌‌‌های شمش روز 27فروردین‌ماه در بازه 19‌هزار و 500تومان تا 21‌هزار و 124تومان به ازای هر کیلوگرم تعیین شد. میانگین قیمت پایه شمش در روز معاملاتی 27فروردین‌ماه 20‌هزار و 312تومان به ثبت رسید که نسبت به هفته گذشته 0.3‌درصد افت را گزارش می‌کند.  شمش با میانگین قیمت 22‌هزار و 209تومان به ازای هر کیلوگرم در بازار فیزیکی مورد معامله قرار گرفت که با احتساب هزینه حمل و تولید، کف قیمت میلگرد به 27‌هزار توان به ازای هر کیلوگرم می‌‌‌رسد. در بین عرضه‌‌‌کننده‌‌‌های شمش فولادی در رینگ فیزیکی نام فولاد خوزستان به چشم می‌‌‌خورد که در روز 27فروردین‌ماه حدود 60‌هزار تن شمش عرضه کرده که با تقاضای 96‌هزار و 750تنی مواجه شد و در نهایت توانست 41‌هزار تن شمش فولادی را با میانگین قیمت 23‌هزار و 415تومان به ازای هر کیلوگرم مورد معامله قرار دهد. بررسی معاملات سومین هفته فروردین‌ماه نشان می‌دهد که فروش شرکت فولاد خوزستان بیشتر به صورت اعتباری انجام شده است و از این‌رو قیمت شمش‌‌‌های عرضه‌شده این شرکت بیشتر از سایر شرکت‌ها به ثبت رسید.

همه آهن اسفنجی عرضه‌شده معامله نشد

بررسی تالار فیزیکی بورس‌کالا در روز شنبه 25فروردین‌ماه هم نشان می‌دهد این بازار میزبان 148‌هزار تن آهن اسفنجی بود که با توجه به ثبت تقاضای 1.3برابری نسبت به عرضه، حدود 90‌درصد عرضه‌‌‌ها مورد معامله قرار گرفت. قیمت میانگین موزون هر کیلوگرم آهن اسفنجی در معاملات روز شنبه نسبت به هفته گذشته 201‌درصد افزایش را به ثبت رساند و به 13‌هزار و 143تومان به ازای هر کیلوگرم رسید. در معاملات روز 25فروردین افزایش عرضه آهن اسفنجی اتفاق افتاد، اما به دلیل هیجانات نرخ ارز ناشی از تنش‌‌‌های احتمالی در منطقه، قیمت این محصول نیز افزایش یافت و تاثیر افزایش عرضه بر کاهش قیمت را خنثی کرد. در معاملات روز شنبه برای نخستین مرتبه در سال جدید همه آهن اسفنجی عرضه‌شده مورد معامله قرار نگرفت.