PMI چین حامی بازارهای کالایی نیست

تحلیلگران شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز، شاخص مدیران خرید بخش تولید چین برای ماه فوریه را در بازه رکود پیش‌بینی کردند. در حالی که میزان شاخص مدیران خرید رسمی بخش تولید چین برای ماه ژانویه سال گذشته برابر ۴۹.۲واحد بود، این شاخص برای ماه فوریه برابر ۴۹.۱واحد اعلام شد. به این ترتیب اقتصاددانان نه‌‌‌تنها امیدی به بهبود وضعیت تولیدکنندگان چینی در ماه جاری ندارند، بلکه حتی انتظار دارند تولیدکنندگان چینی با بدتر شدن وضعیت در بازه ماهانه مواجه شوند. انتشار این پیش‌بینی منفی از وضعیت تولیدکنندگان چینی سیگنال منفی برای بازارهای کالایی با محوریت بازار فلزات به همراه داشت.  همچنین تحلیلگران شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز شاخص مدیران خرید Caixin چین برای ماه فوریه را برابر ۵۰.۸واحد پیش‌بینی کردند.

اگرچه این شاخص در فاز رونق اعلام شد، از میزان آن نسبت به ماه قبل برابر ۰.۱واحد کاسته شد. شاخص مدیران خرید Caixin چین عمدتا بر صنایع متوسط و کوچکی که در مناطق ساحلی قرار دارند اخذ می‌شود. این صنایع عمدتا صادرات‌محور هستند. به این ترتیب اگرچه پیش‌بینی شاخص مدیران خرید Caixin بخش تولید چین در فاز رونق اعلام شد، از میزان آن نسبت به ماه قبل کاسته شد. درواقع اقتصاددانان نسبت به حفظ وضعیت صنایع صادرات‌محور چینی همچنان با دیده تردید می‌‌‌نگرند. اعلام شاخص مدیران خرید Caixin بخش تولید چین در فاز رونق امیدوارکننده است؛ اما باید این نکته را مدنظر قرار داد که عمده صنایع چینی تامین‌‌‌کننده بازار داخلی این کشور هستند. صنایع صادرات‌‌‌محور به مراتب نقشی محدودتر در اقتصاد چین ایفا می‌کنند.

عقبگرد شاخص دلار به سود کالایی‌‌‌ها تمام شد

شاخص دلار آمریکا ظرف روز دوشنبه ۲۶فوریه و ساعات ابتدایی روز سه‌‌‌شنبه ۲۷فوریه در مسیر کاهش ارزش قدم برداشت؛ به نحوی که تا میانه روز ۲۷فوریه به ۱۰۳.۶واحد عقب نشست. عقبگرد شاخص دلار آمریکا سیگنال افزایشی برای بازارهای کالایی به همراه داشت. کاهش شاخص دلار آمریکا، نرخ دلاری کامودیتی‌‌‌ها را برای متقاضیان دارای سایر ارزها ارزان کرده و به این ترتیب امکان خرید بیشتری را برای آنها فراهم می‌کند. در عین حال در پی افت ارزش شاخص دلار آمریکا سرمایه‌گذاران وارد دارایی‌‌‌های پرریسک‌‌‌تر نظیر کامودیتی‌‌‌ها می‌شوند و این موضوع نیز به تقویت بازارهای کالایی می‌‌‌انجامد. در شرایطی که سیگنال‌‌‌های بخش تولید چین به زیان بازارهای کالایی است، عقبگرد شاخص دلار به تقویت بهای کامودیتی‌‌‌ها می‌‌‌انجامد.

دولت‌‌‌ چین وارد عمل می‌‌‌شود؟

ظرف هفته‌‌‌های اخیر دولت چین برای حمایت از اقتصاد این کشور محرک‌‌‌های جدیدی را به تصویب رساند. کاهش نرخ بهره پنج‌ساله و انتشار اوراق قرضه از جمله حمایت‌‌‌های مالی دولت این کشور از رشد اقتصادی چین بود که سیگنالی مثبت برای بازارهای کالایی به همراه داشت.  با این حال داده‌‌‌های بلومبرگ نشان می‌دهد که میزان فروش اوراق قرضه توسط دولت‌‌‌های محلی چین ظرف دوماه ابتدایی امسال نسبت به دوره مشابه قبل کاهشی قابل‌توجه داشته است. انتشار این داده سیگنالی منفی برای بازارهای کالایی به همراه دارد، چرا که نشان می‌دهد دولت‌‌‌های محلی چین در تامین مالی پروژه‌‌‌های زیرساختی در سال‌جاری میلادی چندان موفق نبوده‌‌‌اند. 

به گزارش بلومبرگ، در هشت‌هفته نخست سال‌جاری میلادی، اوراق قرضه جدیدی که توسط دولت‌‌‌های محلی به فروش رفته، ۵۶‌درصد کمتر از مدت مشابه سال ۲۰۲۳ بوده است. با وجود این، دینگ شوانگ به عنوان یک اقتصاددان معتقد است، عرضه آهسته‌‌‌تر اوراق قرضه محلی نشان می‌دهد که احتمال حمایت بیشتر از سوی دولت مرکزی برای پر کردن شکاف سرمایه‌گذاری افزایش خواهد یافت.  دولت مرکزی چین منابع مالی کافی برای تامین مالی را دارد. اما باید دید که در شرایط کنونی و برای تحریک اقتصاد به سراغ آزادسازی بخشی از منابع مالی خود می‌رود یا خیر.