7 copy

برخی از رهبران صنعتی پیش‌بینی می‌کنند که در ماه‌‌‌های آینده دستاوردهای بزرگی داشته باشند. رابرت فریدلند، بنیان‌گذار معادن ایوانهو، افزایش احتمالی قیمت مس را به 9500دلار در هر تن در سال‌جاری پیش‌بینی کرده است. این درخواست صعودی با ترکیبی از احتمال نرخ‌های بهره پایین‌‌‌تر در اواخر سال و افزایش تقاضا از سوی چین پشتیبانی می‌شود که وی تاکید می‌کند با وجود بازار متزلزل املاک و مستغلات این کشور، مصرف فلز سرخ را کاهش نداده است. در واقع، چین در سال 2023 بیش از هر سال دیگری مس خرید کرده و 27.5میلیون تن (جمعا) وارد کرد.

رابرت هفته گذشته به تلویزیون بلومبرگ گفت: «همه درباره بازار ضعیف املاک و مستغلات در چین می‌‌‌دانند، اما تقاضای نظامی، تقاضای امنیت ملی و تقاضای نظامی‌‌‌سازی بسیار بالاست.» معتقدم این امر بیش از حد کاهش تقاضای مس از سوی سازندگان املاک چین را جبران خواهد کرد.  

رویترز گزارش می‌دهد که بخش املاک چین نشانه‌‌‌هایی از بهبود را نشان می‌دهد، با افزایش قیمت مسکن جدید با سریع‌‌‌ترین سرعت در دوسال و نیم گذشته و فروش زمین دولتی، در نهایت پس از 23ماه مثبت شد. چین در اقدام اخیر خود با پمپاژ حدود یک‌تریلیون یوآن (140میلیارد دلار) به اقتصاد به‌عنوان یک کاتالیزور عمل کرد که نویدبخش افزایش تقاضای مس است.

مس؛ فلز ترجیحی در انتقال انرژی‌‌‌های پاک

با این‌‌‌حال، جذابیت مس تنها محصول حدس و گمان بازار نیست، بلکه در نقش حیاتی خود در تقویت انتقال سبز ریشه دارد. براساس گزارش مرکز تحقیقات انرژی و هوای پاک‌‌‌ (CREA)، در سال 2023 انرژی‌‌‌های تجدیدپذیر 11.4تریلیون یوآن (1.6تریلیون دلار) بیشتر از هر بخش دیگری به اقتصاد چین کمک کرد.

این غول آسیایی سال گذشته 890میلیارد دلار در فناوری‌‌‌های انرژی پاک سرمایه‌گذاری کرد که از نظر اندازه مشابه تولید ناخالص داخلی سوئیس و ترکیه است. در حالی که بخش معدن اغلب خود را در تقاطع بحث‌‌‌های زیست‌محیطی می‌‌‌بیند، کارشناسان معتقدند مس به عنوان یک شرط مطلوب‌‌‌تر از فناوری‌‌‌های سنتی انتقال مانند باد و خورشید ظاهر می‌شود.

این امر به‌ویژه با توجه به اینکه فلز قرمز سال گذشته با را افزایش جزئی 1.2درصدی به پایان رساند قابل‌‌‌توجه است، در حالی که شاخص انرژی پاک جهانی S&P بیش از 21‌درصد سقوط کرد. علاوه بر این، به نظر می‌رسد که اقتصاد جهانی بیش از آنچه بسیاری پیش‌بینی می‌‌‌کردند، در جایگاه مطمئن‌‌‌تری قرار دارد. با توجه به اینکه نرخ تورم در مسیر نزولی قرار دارد، احتمالا حداکثر تا اواسط سال شاهد کاهش نرخ بهره توسط فدرال‌رزرو خواهیم بود. این محیط اقتصادی برای صنایع وابسته به مس، از جمله خودرو و تولید کالاهای مصرفی، نوید خوبی دارد.

تولیدکنندگان جهانی در حال اصلاح

بخش تولید جهانی نیز نشانه‌‌‌هایی از نبض را نشان می‌دهد. شاخصPMI؛ JPMorgan Global Manufacturing  در ژانویه به مرز خنثای 50.0 رسید و روند 16ماهه از آمار زیر 50 را متوقف کرد که نشان‌‌‌دهنده تثبیت در تولید جهانی است که یکی از کاربران مهم آن مس است.   تولیدکنندگان آمریکایی امسال را با خوش‌بینی مجدد و افزایش تقاضا آغاز کردند. شاخص PMI؛ S&P Global US Manufacturing  در ژانویه به 50.7 صعود کرد که بالاترین سطح از سپتامبر 2022 بود. این تغییر مثبت به کاهش تورم و شرایط مالی مناسب‌تر، همراه با افزایش تعداد تولید و حقوق و دستمزد نسبت داده شد.

از سوی دیگر، موسسه مدیریت تامین ISM) PMI) تولیدی نشان داد که کارخانه‌‌‌های ایالات‌متحده –به‌سختی- هنوز در حالت انقباض هستند. شاخص PMI  تولیدی در ژانویه 49.1 را به ثبت رساند که از 47.1 در دسامبر افزایش یافت و پانزدهمین ماه متوالی را نشان داد که این رقم زیر آستانه 50.0 بود.

مس، بیشتر از یک فلز

تلاقی انعطاف‌‌‌پذیری اقتصادی، تقاضای فزاینده از بخش‌‌‌های کلیدی و تجدید حیات در تولید جهانی تصویر قانع‌‌‌کننده‌‌‌ای را برای مس در سال 2024 ترسیم می‌کند. کارشناسان معتقدند این فلز نه‌تنها به‌‌‌عنوان ماده‌‌‌ای بااهمیت تاریخی است، بلکه به‌‌‌عنوان عنصری محوری برای پیشبرد مرحله بعدی پیشرفت اقتصادی و فناوری، آماده است.  شاخص مدیران خرید (PMI) شاخص مهمی از جهت غالب روندهای اقتصادی در بخش‌های تولیدی و خدماتی است. شاخص انرژی پاک جهانی S&P برای اندازه‌‌‌گیری عملکرد شرکت‌ها در کسب‌وکارهای جهانی مرتبط با انرژی پاک از بازارهای توسعه‌‌‌یافته و نوظهور، با تعداد مولفه‌‌‌های هدف 100 طراحی شده است. در کسب‌وکارهای جهانی مرتبط با انرژی پاک هر دو بازار توسعه‌یافته و نوظهور برآورد می‌شوند.