عضو شورای عالی بورس می‌گوید برای راه‌اندازی بازار آتی ارز نیازی به انتظار برای یکسان‌سازی نرخ ارز نیست. «قاسم محسنی» درباره آخرین وضعیت راه‌اندازی بازار آتی ارز در بازار سرمایه، بیان کرد: بانک مرکزی موافق راه‌اندازی معاملات مشتقه ارز است، اما با پیش‌شرط‌هایی آغاز به کار این بازار مالی را بر پایه ارز به تاخیر انداخته که براساس بررسی‌های کارشناسی، نیازی به پیش‌شرطی نظیر یکسان‌سازی نرخ ارز نیست. محسنی افزود: نیازی نیست صبر کنیم پیش شرط‌های مورد نظر بانک مرکزی تحقق یابد و ما می‌توانیم زودتر معاملات مشتقه (آتی) ارز را راه‌اندازی کنیم. عضو شورای عالی بورس تاکید کرد: در جلسه قبلی شورا، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد در جلسه‌هایی که با فعالان بازار، صادرکنندگان و واردکنندگان داشته‌ایم، موضوع نوسان نرخ ارز و پوشش آن مطرح می‌شود.

وی ابراز امیدواری کرد بانک مرکزی در این خصوص اقدام کرده و به زودی شاهد راه‌اندازی معاملات مشتقه ارز باشیم. محسنی افزود: سازمان بورس و اوراق بهادار و بورس کالا آمادگی خود را برای راه‌اندازی معاملات مشتقه ارز اعلام کرده‌اند و در این زمینه کار ناتمامی نمانده است، تنها برای راه‌اندازی معاملات، منتظر بانک مرکزی هستیم. محسنی در پاسخ به این پرسش که چرا برای راه‌اندازی معاملات آتی ارز، نیازی به یکسان‌سازی نرخ ارز نیست، گفت: اکنون ما معاملات آتی سکه را با حجم و ارزش قابل توجهی در بورس کالای ایران داریم و قیمت سکه براساس نرخ ارز و طلای جهانی مشخص می‌شود، بنابراین در شرایطی که نرخ ارز یکسان نشده، بهای سکه در معاملات آتی بر‌اساس نرخ ارز آزاد و به شیوه منطقی کشف می‌شود و با همین شیوه می‌توان معاملات آتی ارز را برای پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز راه‌اندازی کرد.

عضو شورای عالی بورس درباره راه‌اندازی معاملات تالار مجازی بازار مشتقه در بورس کالا گفت: با شبیه‌سازی بازار واقعی، افراد می‌توانند مشابه بازار واقعی کار کنند و با معاملات آشنا و آماده شوند تا با اطلاعات کافی وارد معاملات واقعی شوند. وی با اشاره به پیشی گرفتن ارزش بازار مالی بورس کالا با راه‌اندازی اوراق سلف، آتی و... از معاملات بازار فیزیکی گفت: توسعه بازار مالی در بازار سرمایه می‌تواند در توسعه اقتصاد کشور مفید باشد که بورس کالا در این زمینه موفق عمل کرده است. عضو شورای عالی بورس گفت: بورس‌های کالا در کشورهای دیگر، بورس‌های کاغذی هستند و حجم مالی آنها معاملات بالایی را تشکیل می‌دهد، به ویژه معاملات مشتقات در بورس کالا می‌تواند در این زمینه بسیاری از نیازهای فعالان اقتصادی را برآورده کند. وی یادآور شد: بازارهای مشتقه (غیرنقدی) قادرند پوشش ریسک دهند و ابزارهایی برای پوشش ریسک ایجاد کنند. به گزارش «ایرنا» از جمله انتقادهای فعالان اقتصادی کشور، نگرانی از نوسان‌های نرخ ارز است که شرایط بی ثباتی را برای معاملات مالی و خرید‌های ارزی ایجاد می‌کند، اما با راه‌اندازی بازار آتی (مشتقه) نگرانی سرمایه گذاران از نوسان‌های احتمالی نرخ ارز در ماه‌های آتی برطرف می‌شود.