دنیای اقتصاد - بورس تهران، روز گذشته بالاخره روند صعودی خود را آغاز کرد و کارشناسان افزایش شاخص را در این روز نشانه بهبود بازار در یک روند میان‌مدت اعلام کردند. به این ترتیب شاخص با کسب بازدهی ۷۹/۰ درصدی توانست صعودی ۶۰۷ واحدی را رقم بزند در حالی که بازدهی سالانه شاخص بدون احتساب روزهای باقیمانده کاری به ۱۰۲ درصد رسیده است. انتظار کارشناسان آن است که در روزهای باقیمانده، بازار همین روند را ادامه دهد و چون محدودیت‌ها برداشته شده، طی سال جدید شاهد روندی منطقی و طبیعی و البته مثبت در بازار باشیم. شاخص فرابورس 15 واحد افزایش یافت

محدودیت‌ها رفتند، فرابورس برگشت

گروه بورس_ برداشته شدن محدویت فروش‌های کلان سهام از روز گذشته با واکنش مثبت بازار سهام روبه‌رو شد. این وضعیت در بازار فرابورس موجب بالارفتن ۱۵ واحدی شاخص کل از همان دقایق ابتدایی معاملات شد و در نهایت از ۷۵۰ واحد نیز بالاتر ایستاد. برداشته شدن این محدودیت موجب شد تا با فراهم شدن امکان فروش برخی سهام از سوی حقوقی‌های بازار، چشم‌انداز بهتر و امکان خریدهای دوباره پیش روی سهامداران خرد و کلان بازار فراهم آید. این روند امید به بهبود شرایط و جذب دوباره نقدینگی را افزایش داده است. بازار فرابورس در اولین روز از آخرین هفته کاری بازار سهام در سال ۹۲ دوباره شاهد بازگشت شاخص است. به گمان برخی این روند تا پایان ادامه خواهد یافت تا منحنی شاخص بازار با روند صعودی به کار خود پایان دهد.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، روند بازار دیروز با عرضه اولیه اوراق اجاره پتروریگ و خوش‌بینی به اقبال آتی حقوقی‌ها به معاملات بازار، شاخص را به سرعت بالا برد.

براساس اطلاعیه ناظر بازار سازمان خصوصی‌سازی در نظر دارد، روز سه‌شنبه تعداد ۸۵میلیون سهم معادل ۱۰۰ درصد از سهام کنترلی شرکت سرمایه‌گذاری گسترش و توسعه صنعت (سهامی خاص) را از طریق عرضه در بازار سوم فرابورس بفروشد. همچنین گفته شده امروز (یکشنبه) تعداد ۳۰۰ سهم معادل ۱۰۰ درصد از سهام کنترلی شرکت پایانه‌ها و مخازن پتروشیمی (سهامی خاص) از طریق عرضه در بازار سوم فرابورس فروخته می‌شود. همچنین ۵/۱۱۲ میلیون سهم معادل ۱۰۰ درصد از سهام کنترلی شرکت ریخته‌‌گری ماشین‌سازی تبریز (سهامی خاص) نیز فردا (دوشنبه) فروخته خواهد شد. دیروز مالکیت بیش از ۱۰۲ میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش بیش از ۲۱۰۰ میلیارد ریال جابه‌جا‌ شد. همچنین نمادهای جم، زاگرس، میدکو، خراسان، شاوان، سمایه و شپاس به ترتیب بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص گذاشتند. در میان سهام پر‌معامله بازار اوراق اجاره ۳ ماهه ۲۰ درصدی پتروریگ بیشترین ارزش معامله را با رقم ۷۴۴ میلیارد ریال به خود اختصاص داد. نماد بانک دی نیز دیروز با جابه‌جا‌یی ۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار سهم بیشترین حجم معاملات را ثبت کرده است. در بازار فرابورس نماد کی‌بی‌سی پرطرفدارترین سهم بود که برای بیش از ۱۸ هزار سهم آن صف خرید تشکیل شده بود. دیروز در صدر برترین عرضه‌ها سهام پالایش نفت شیراز در قیمت ۲۰ هزار ریال، به میزان ۶۷ هزار سهم بیشترین صف فروش را تشکیل داد. در این بین کشف قیمت به شیوه ثبت سفارش برای اولین بار دیروز در بازار فرابورس رقم خورد که از منظر مسوولان بازار اتفاق مثبتی ارزیابی شده است.

نخستین پذیره‌نویسی به شیوه ثبت سفارش کلید خورد

دیروز یکی دیگر از خواسته‌های دیرینه بازار سرمایه توسط فرابورس محقق شد.

به گفته امیر هامونی یکی دیگر از خواسته‌های دیرینه بازار سرمایه با پایان پذیره‌نویسی موفقیت‌آمیز ۷۷۵ هزار ورقه اجاره شرکت دانا پترو ریگ کیش به روش ثبت سفارش، توسط فرابورس ایران محقق شد. به گفته مدیرعامل فرابورس، این شیوه همان «بوک بیلدینگ» است، با این تفاوت که به جای اعلام پیشنهادها از طریق پاکت‌های دربسته، سفارش با قیمت مورد نظر خریدار و در محدوده اعلام شده در سامانه معاملاتی ثبت می‌شود و تا پایان مرحله پذیره‌نویسی و ثبت سفارش به ‌صورت مخفی باقی می‌ماند. هامونی با بیان اینکه بازار سرمایه از مدت‌ها قبل به دنبال تدوین قوانین و مهیا کردن ساز و کارهای استفاده از روش ثبت سفارش بوده است، افزود: در پذیره‌نویسی اوراق اجاره به قیمت بازار در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس، این شیوه به صورت موفقیت‌آمیزی به کار گرفته شد و بازار سرمایه به یکی دیگر از خواسته‌های خود دست یافت.

هامونی در تشریح مزایای پذیره‌نویسی به قیمت بازار با روش ثبت سفارش برای سرمایه‌گذاران فرابورسی یادآور شد: سرمایه‌گذاران در این روش می‌توانند حجم و قیمت‌های مدنظر خود را وارد سامانه معاملات کرده و در رقابت خرید و کشف قیمت عرضه این اوراق، سهیم باشند. وی افزود: با توجه به اینکه برای اولین‌بار پذیره‌نویسی با قیمتی کمتر از ۱۰۰ هزار تومان و به قیمت ۹۶ هزار تومان برای اوراق اجاره انجام گرفت، سود موثر برای خریداران این اوراق افزایش خواهد یافت و بیشتر از ۲۰ درصد خواهد شد؛ ضمن آنکه پیش‌بینی می‌شود با کاهش نرخ تورم در سال آینده مزایای پذیره‌نویسی به قیمت بازار بیش از پیش برای سرمایه‌گذاران نمایان شود. مدیرعامل فرابورس ایران در پایان خاطرنشان ساخت: بازارگردانی این اوراق نیز برای اولین بار به شیوه‌ای جدید و مبتنی بر حراج انجام خواهد گرفت.

درج یک شرکت جدید در فرابورس

دیروز همچنین شرکت آهن و فولاد ارفع به عنوان سی و نهمین شرکت در بازار دوم فرابورس درج شد.

این شرکت پس از احراز شرایط پذیرش از ۲۱ اسفند ماه سال جاری با سرمایه ۹/۱ هزار میلیارد ریالی به عنوان نود و سومین نماد معاملاتی و سی‌و‌نهمین شرکت در بازار دوم درج شد.

شرکت آهن و فولاد ارفع در زمینه تولید آهن و فولاد پایه فعالیت می‌کند و شرکت‌های معدنی و صنعتی چادرملو، سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، کارخانه‌های نورد لوله یاران، ذوب‌آهن غرب کشور، مدیریت توسعه گوهران امید، گروه اقتصادی مهرگان، سرمایه‌گذاری غدیر و سرمایه‌گذاری ملی ایران از سهامداران آن محسوب می‌شوند.

غمینو ۴۲۰ تومان کشف قیمت شد

دیروز به‌دنبال عرضه اولیه سهام شرکت غذایی مینو شرق در فرابورس ایران، هر سهم این شرکت ۴۲۰ تومان کشف قیمت شد.

دیروز سهامدار عمده ۷ میلیون سهم شرکت صنایع غذایی مینو شرق را که معادل ۱۰ درصد از کل سهام آن است به عموم عرضه کرد و هر سهم این شرکت در نماد «غمینو» طی فرآیند کشف قیمت، ۴۲۰ تومان قیمت خورد. در جریان عرضه اولیه سهام شرکت صنایع غذایی مینو شرق که معاملات آن در بازار دوم فرابورس ایران انجام خواهد گرفت، ۳ میلیون سهم در فرآیند کشف قیمت و ۴ میلیون سهم برای عرضه به معامله‌گران برخط (آنلاین) در نظر گرفته شده؛ ضمن آنکه محدودیت خرید هر کارگزاری به همراه تمامی شعب ۳۲ هزار سهم اعلام شده است.

دومین پذیره‌نویسی اوراق مشارکت شهرداری شیراز در فرابورس

همچنین رئیس اداره ابزارهای نوین مالی فرابورس از پذیره‌نویسی ۲۳۰۰ میلیارد ریال اوراق مشارکت شهرداری شیراز از دوشنبه ۲۶ اسفند به مدت سه روز در بازار سوم خبر داد. به گزارش «ایسنا»، علیرضا توکلی، رئیس اداره ابزارهای نوین مالی فرابورس- با اعلام این خبر گفت: شرکت تامین سرمایه نوین به منظور تامین مالی هفت پروژه تجاری، عمرانی و فرهنگی شهرداری شیراز در نظر دارد، ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار ورقه به مبلغ ۲۳۰۰ میلیارد ریال از طریق بازار سوم پذیره‌نویسی کند. وی با اشاره به اینکه پذیره‌نویسی به مبلغ اسمی هر ورقه یک میلیون ریال به مدت سه روز از دوشنبه ۲۶ اسفند انجام می‌شود تاکید کرد: استفاده از کد خرید گروهی «ددد» ممنوع بوده و سقف سفارش خرید برای سرمایه گذاران ۵۰ هزار ورقه تعیین شده است. به گفته توکلی، خرید اوراق از طریق شبکه کارگزاری فرابورس مستلزم وجود کد سهامداری فعال در سیستم شرکت سپرده‌گذاری مرکزی است و سرمایه‌گذارانی که کد سهامداری ندارند می‌توانند با مراجعه به یکی از کارگزاری‌های فرابورس نسبت به درخواست کد سهامداری اقدام کنند. همچنین کارمزدها و هزینه‌های پذیره‌نویسی توسط ناشر پرداخت می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: معاملات دست دوم اوراق، پس از پایان پذیره‌نویسی در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس آغاز می‌شود و سرمایه‌گذاران می‌توانند با مراجعه به کارگزاران عضو فرابورس اقدام به خرید و فروش کنند. رئیس اداره ابزار های نوین مالی با اشاره به اینکه اوراق با نام و قابل معامله در فرابورس است تصریح کرد: شرکت‌های تامین سرمایه نوین تعهد پذیره‌نویسی و بازارگردانی اوراق را برعهده دارند که با نرخ سود ۲۰ درصد سالانه به مدت چهار سال هر سه ماه یک بار توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه پرداخت می‌شود.

به گفته وی شهرداری شیراز ضمانت اوراق را بر عهده دارد، همچنین عامل فروش و امین اوراق کارگزاری بانک شهر و سازمان حسابرسی هستند.

طبق این گزارش، ۲۲ اسفند سال گذشته شهرداری شیراز ۱۸۰۰میلیارد ریال اوراق مشارکت به مدت پنج روز در بازار سوم پذیره‌نویسی کرده بود.