• درباره صفحه باشگاه تحلیلگران

  صفحه «باشگاه تحلیلگران» صفحه‌ای است که دیدگاه صاحب‌نظران با گرایش‌های مختلف فکری را درباره مباحثی که در محافل اقتصادی جریان دارد، منتشر می‌کند. این دیدگاه‌ها لزوما ‌نظرات روزنامه «دنیای‌اقتصاد» را منعکس نمی‌کنند و صرفا به‌منظور پوشش وسیع‌تری از تحلیل‌های رایج و آشنایی با زاویه‌های دید متفاوت درج می‌شوند. باشگاه تحلیلگران از دریافت دیدگاه‌های تحلیلگران درباره مباحث مختلف رایج در محافل اقتصادی استقبال می‌کند.
 • اختیار فروش بخش فراموش شده آپشن‌ها

  رامین حبیب‌زاده
  اختیار فروش، قراردادی است که به دارنده آن اختیار فروش دارایی پایه (سهام در مقاله ما) را در سررسید به قیمت اعمال می‌دهد. قیمت اعمال یا توافقی، قیمتی است که در زمان منعقد شدن قرارداد اختیار فروش بین خریدار و فروشنده مورد توافق قرار گرفته است. بنابراین دارنده اختیار فروش این حق را دارد که در صورت افت قیمت سهم در سررسید آن را به قیمت توافقی به فروشنده واگذار کند.
 • راه نجات با «ایده ایران»

  دکتر عباس آخوندی
  در مقطعی که با پدیده‌های فراملی در عرصه‌های سیاست، اقتصاد و حتی مالی روبه‌رو هستیم، دیگر اقدامات ملی پاسخگو نیست. عصر کنونی کار فراملی را می‌طلبد. ازآنجاکه همواره در طول تاریخ ایران با کشورهای همسایه خود، تعاملات اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی داشته در نتیجه این پدیده لحظه‌ای نیست که بعد از تفاهم جدیدی تازه شروع شود، بلکه پدیده تاریخی محسوب می‌شود. عباس آخوندی ایده ایران را راه نجات از شرایط کنونی می‌داند. به گفته او، ایده ایران منطق فراملی است که به‌منظور رهبری ایران در منطقه باید با تعامل و کنش‌گری ما در منطقه ایجاد شود.
 • رو قوی‌شو اگر راحت‌جهان طلبی

  دکتر سید‌یاسر جبرائیلی
  روزنامه «دنیای‌اقتصاد» اخیرا گزارشی از یک میزگرد با حضور آقایان فرهاد نیلی و داود سوری منتشر کرد که مجموعه‌ای از گزاره‌های نادرست درباره اقتصاد سیاسی و بسته‌ای از اتهامات ناروا به دستگاه سیاست‌گذاری کشور است. مخلص‌کلام آقایان این است که اولا «رشد اقتصادی» -به‌عنوان دال مرکزی گفتمان رفاه‌محور- خط قرمز اقتصاد است و باید محور همه تصمیم‌ها در کشور باشد، ثانیا جست‌وجوهایشان در گوگل نشان می‌دهد رشد اقتصادی دغدغه سیاست‌گذار نیست و ثالثا علت این امر، ترجیح قدرت بر رفاه توسط سیاست‌گذار است. ترجیح راقم این سطور همواره این بوده که مباحثی این‌چنین، در فضایی زنده صورت گیرد تا مخاطب از دل رفت و برگشت‌ها میان اطراف بحث، نتیجه مطلوب را بگیرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر