رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرم‌‌‌‌‌آباد در تشریح روش‌های تامین مالی، گفت: طی سال‌های اخیر سیاست‌های بانک‌مرکزی انقباضی و اولویت پرداخت‌ها با تسهیلات تکلیفی بوده‌است؛ از این‌رو نمی‌تواند

منابع مالی نیازمند واحدهای تولیدی را تامین کند.

محمد خاکی در نود و سومین جلسه شورای گفت‌‌‌‌‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی لرستان با تاکید بر اینکه استفاده از روش‌های نوین تامین مالی می‌تواند ما را از این تنگنا عبور دهد، افزود: ابتدا باید آگاهی خود را از بازار سرمایه به‌عنوان یکی از روش‌های تامین مالی افزایش دهیم و تشریح تامین نقدینگی از بازار سرمایه از مهم‌ترین اهداف تشکیل این جلسه است.

خاکی ادامه داد: رفع مشکلات کمبود نقدینگی با روش‌های سنتی قابل تامین نیست؛ از این‌رو چاره‌‌‌‌‌ای جز روش تامین مالی از طریق بازار سرمایه نداریم.

وی با بیان اینکه یکی از مطالبات اتاق بازرگانی از وزیر کشور در سفر به استان لرستان، موافقت با پروژه‌های پیشنهادی بود، افزود: از این‌رو تعیین کارگروه مالی در استان برای ارائه پروژه‌ای دستگاه‌های اجرایی و تعیین افراد کارگروه برای رصد طرح‌های نیمه‌‌‌‌‌تمام پیشنهاد می‌شود.

رئیس اتاق خرم‌‌‌‌‌آباد با بیان اینکه هدایت صحیح متقاضی به روش‌های تامین مالی درست موجب مشخص‌شدن ۲۰‌درصد از مسیر می‌شود، افزود: بر‌‌گزاری دوره‌‌‌‌‌های آموزشی و ارتباط مستمر مشاوران با اتاق بازرگانی می‌تواند در تحقق این مهم موثر باشد.

خاکی اظهار کرد: متاسفانه تاکنون استان لرستان از روش تامین منابع مالی از طریق بازار سرمایه بهره‌‌‌‌‌ای نبرده است؛ از این‌رو پیشنهاد می‌شود کارگروه تامین منابع مالی با حضور اعضای بخش‌خصوصی و مدیران دستگاه‌های اجرایی تشکیل شود تا ضمن ارائه پروژه‌های نیمه‌‌‌‌‌تمام، منابع مالی از طریق بازار سرمایه‌برای این پروژه‌ها تعریف شود.

رئیس اتاق خرم‌‌‌‌‌آباد ادامه داد: همچنین به‌دنبال استفاده از ظرفیت مشاوران و استقرار آنها در اتاق بازرگانی برای تشریح روش‌های تامین منابع مالی به متقاضیان هستیم.

وی با بیان اینکه انتظار می‌رود تعطیلات پایان هفته از پنج‌شنبه و جمعه به روزهای جمعه و شنبه تغییر کند، گفت: با این کار علاوه‌بر اینکه ۴ روز را با دنیا در ارتباط خواهیم بود، از حداقل بیش از ۸‌میلیارد دلار زیان جلوگیری خواهد شد.

می‌‌‌‌‌توان از ظرفیت بخش‌خصوصی برای توسعه استان بهره برد

استاندار لرستان نیز در این نشست، با اشاره به اینکه شورای گفت‌‌‌‌‌وگو از ظرفیت اساسی استان است، گفت: افق‌‌‌‌‌های جدیدی برای خروج از توقف پروژه‌های ناتمام استان نیاز است.

فرهاد زیویار عنوان کرد: یکی از موانع اساسی توقف واحدهای تولیدی یا نیمه‌‌‌‌‌تمام ماندن آنها تامین منابع مالی است، ضمن اینکه طی چند دهه‌گذشته عمده‌‌‌‌‌ترین روش برای تامین مالی، تامین منابع از طریق دولت بوده‌است.

استاندار لرستان با تاکید بر فراگیری روش‌های نوین تامین منابع مالی، تصریح کرد: آموزش برای فعالان اقتصادی، سرمایه‌گذاران و دستگاه‌های اجرایی برای فراگیری روش‌های نوین ضرورت دارد.

زیویار تصریح کرد: سازوکار اتاق خرم‌‌‌‌‌آباد برای بر‌‌گزاری کلاس‌های آموزشی مناسب بوده و می‌توان از ظرفیت بخش‌خصوصی برای توسعه استان بهره برد.

 پیشنهاد  تامین مالی  با مشارکت عمومی و خصوصی

عبدالله دریابر، کارشناس بازار سرمایه نیز در این نشست با تاکید بر لزوم فراگیری روش‌های نوین تامین مالی، اظهار کرد: چارچوب تامین مالی در ایران با سایر کشورهای جهان تفاوت چندانی ندارد؛ به‌‌‌‌‌نحوی‌‌‌‌‌که تامین مالی از بانک‌ها، دریافت تسهیلات و بازار سرمایه ازجمله این روش‌ها است.

معاون خدمات مالی تامین سرمایه امید با بیان اینکه بازار پول یکی از منابع اصلی تامین مالی است، افزود: امروزه منابع بازار سرمایه و آشنایی با ابزارهای این منابع یک ضرورت است.

وی با بیان اینکه بودجه‌سالانه کشور نیز یکی از روش‌های تامین مالی است، افزود: بحث‌های مرتبط با منابع خارج از کشور در قالب فاینانس از دیگر روش‌ها است که به دلیل تحریم این روش خیلی کاربردی و کمک‌کننده نیست.

این کارشناس بازار سرمایه، مشارکت عمومی و خصوصی را دیگر روش تامین مالی برشمرد و افزود: در برخی استان‌ها این روش به‌‌‌‌‌خوبی جواب داده و کارگروه‌های خاصی نیز برای جذب سرمایه‌گذار تشکیل شده‌است.

 دریابر درخصوص ابزارهای بازارهای سرمایه، تصریح کرد: اوراق مشارکت، اوراق اجاره، اوراق منفعت، اوراق جعاله و اوراق خرید دین ازجمله ابزارهای این بازار است.