رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان گفت: امروز بخش‌خصوصی باید طعم آزادسازی و رهاسازی را بچشد.

 بخش‌خصوصی همچون عقابی است که قدرتش در بال‌هایش نهفته  شده و اگر این عقاب را در قفس بگذارید دیگر فقط اسم عقاب را دارد و آن بال‌های قدرتمند کارکردی نخواهد داشت.

فرج‌‌‌‌‌‌الله معماری، در دیدار فعالان اقتصادی استان سمنان با وزیر صنعت، معدن و تجارت، افزود: انتظار ما این است که دولت فضا را برای ما باز‌کند تا ما بتوانیم اوج بگیریم و قدرتمان را نشان دهیم و امیدواریم دولت سیزدهم این فضا را فراهم کند و ما بتوانیم نقش بی‌‌‌‌‌‌بدیل خود را در اقتصاد کشور داشته باشیم.

رئیس اتاق سمنان با انتقاد از دستورالعمل‌ها و مقررات خلق‌الساعه که فضای فعالیت بخش‌خصوصی را محدود می‌کند، اظهار کرد: متوقف‌شدن تمدید سرمایه‌درگردش فعالان اقتصادی و قرارگرفتن آنها در لیست سیاه بانک‌مرکزی، حاصل این تصمیمات و دستورالعمل‌هاست و ما انتظارمان از وزیر صنعت این است که در رفع چنین مشکلاتی پیشرو باشد.

معماری افزود: هرچند در فرمان اصل۴۴ مبنای سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران معادل ۲۵‌درصد است؛ اما هیچ سهمی برای بخش‌خصوصی در اقتصاد ملی تعیین نشده‌است؛ درحالی‌که ما معتقدیم بخش‌خصوصی کشور باید ۵۰‌  درصد از این سهم را در اختیار داشته‌باشد.

رئیس اتاق سمنان همچنین به مشکلات موجود در بازار ارز و پیمان‌‌‌‌‌‌سپاری ارزی اشاره کرد و گفت: امروزه تامین نقدینگی برای تولید کالاها و خدمات بنگاه‌ها از بزرگ‌ترین مشکلات پیش‌روی آنهاست که بارها به آن اشاره شده‌است و من فکر می‌کنم باید فضا کمی بازتر شود تا تولیداتمان در لیست سیاه بانک‌ها قرار نگیرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به همکاری منطقه‌ای استان‌ها اشاره کرد و گفت: با همکاری اتاق سمنان و اتاق تهران و همچنین استانداری‌‌‌‌‌‌های دو استان می‌توان‌بخشی از خدمات را به این استان منتقل کرد.

معماری اظهار کرد: ما در جنوب تهران انبارهایی داریم که ترافیک و آلودگی را صدچندان می‌کنند و به دلیل عدم‌ساماندهی در پی این مشکلات باعث بروز پدیده قاچاق نیز می‌شوند، درحالی‌که با انتقال این‌گونه فعالیت‌ها به این استان و بهره‌‌‌‌‌‌گیری از زمین‌‌‌‌‌‌های پهناور و ساماندهی آنها می‌توان از همه این مشکلات جلوگیری کرد.

 عضو هیات‌نمایندگان اتاق ایران یادآور شد: ما درگذشته تجربه انتقال جمعیت از پایتخت به کرج و اسلامشهر را داشته‌‌‌‌‌‌ایم که به دلیل عدم‌انتقال فعالیت در این مناطق به تجربه‌‌‌‌‌‌ای ناموفق تبدیل شد. در حال‌حاضر ما با استان‌های تهران و مازندران خطوط راه‌آهن داریم که با همکاری‌های متقابل می‌توان بحث بنادر خشک را با هدایت شما پیگیری کرد.