مهرداد جمال ارونقی با اشاره به وضعیت موجودی کالاهای اساسی در بنادر و گمرکات به‌ویژه در بندر امام خمینی، اظهارکرد: طبق بررسی‌های صورت پذیرفته موجودی ۶ قلم کالای اساسی مشمول ارز ترجیحی ٤٢۰۰ تومانی شامل گندم، ذرت، جو، دانه‌های روغنی، کنجاله سویا و روغن خام در بنادر و گمرکات کشور معادل ۴,۱۵۴,۹۸۰ تن برآورد شده است.

معاون فنی گمرک ایران افزود: موجودی کالاهای اساسی مشمول ارز ترجیحی موجود در بندر امام خمینی(ره) برابر با ۳,۰۸۹,۵۸۵ تن بوده و به عبارت دیگر بیش از ۷٤ درصد کالاهای اساسی مشمول ارز ترجیحی در بندر امام خمینی(ره) دپو شده که متعلق به ٥٠ واردکننده است.

به گفته معاون گمرک،‌ از کالاهای اساسی اشاره شده در بندر امام خمینی (ره) حدود ۱,۸۱۶,۵۳۱ تن، به گمرک بندر امام خمینی (ره) اظهار شده و تشریفات گمرکی آنها انجام شده است، اما ۱,۲۷۳,۰۵۴ تن کالای اساسی موجود در بندر مزبور، هنوز به گمرک اظهار نشده است.

وی تاکید کرد: علاوه بر کالاهای اساسی اظهار شده و اظهار نشده به گمرک بندر امام خمینی (ره)، ۷ فروند شناور حامل کالاهای اساسی ذرت، کنجاله سویا، روغن و دانه‌های روغنی به میزان ۱۹۹,۱۹۶ تن در کنار اسکله مشغول انجام تشریفات تخلیه و ۸ فروند شناور حامل کالاهای اساسی کنجاله سویا، ذرت، گندم و جو به میزان ۴۸۰,۲۹۹ تن در انتظار پهلوگیری در بندر مزبور هستند که اغلب مشکل اسنادی دارند. مجموع این اقلام اساسی در حال تخلیه و در انتظار پهلوگیری مجموعا معادل ۶۹۷,۴۹۵ تن است.

ارونقی با اشاره به تصمیمات جلسه ٢١٩ ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مورخ ۳۱ فروردین امسال و کارگروه مربوطه، درخصوص رفع مشکل رسوب کالاهای اساسی در بنادر و گمرکات کشور به‌ویژه بندر امام خمینی(ره) که به تایید رئیس‌جمهور نیز رسیده است، بیان کرد: در یکی از این مصوبات به تمامی صاحبان کالاهای اساسی اشاره شده، چنانچه تمایل دارند از رویه اعتباری استفاده و کالاهای موجود را ترخیص کنند، درخواست خود را به بانک مرکزی ارائه، تا بانک مرکزی نیز به فوریت، ظرف سه روز کاری از زمان اعلام، نسبت به موافقت با درخواست آنان اقدام کند.

وی یادآور شد: کارگروه تنظیم بازار موضوع اجازه ترخیص ۹۰ درصدی کالاهای اساسی را که قبلا تا اسفند سال ۱۳۹۹ وضع کرده بود، برای سال جاری تمدید کند که لازم است حوزه معاونت و حوزه معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت با ملاحظه اسامی شرکت‌های واردکننده کالاهای اساسی مشمول ارز ترجیحی، در صورت صلاحدید، موافقت فوری خود را با ترخیص ۹۰ درصد از کالاهای مزبور اعلام کند.

معاون فنی گمرک افزود:‌ طبق مفاد این تصمیمات، وزارت جهاد کشاورزی در مهلت زمانی تعیین شده و حین تخلیه کالاهای اساسی، نسبت به تاییدیه مجوز سامانه بازارگاه اقدام کند تا برای صدور مجوز بازارگاه در تشریفات ترخیص کالا هیچ‌گونه معطلی صورت نپذیرد و صدور مجوز سیستمی قرنطینه نباتی، به منزله صدور مجوز بازارگاه نیز تلقی شود.

وی با اشاره به سه تصمیم اتخاذ شده برای کالاهای اساسی تصریح کرد: هیچ‌گونه عذری برای صاحبان کالا در خصوص عدم ترخیص کالاهای اساسی مشمول ارز ترجیحی موجود در بندر امام خمینی (ره) و حتی سایر بنادر و گمرکات کشور وجود نداشته و روند ترخیص کالاهای اساسی، از گمرکات اجرایی کشور سرعت ویژه‌ای خواهد گرفت و گمان می‌رود میزان ترخیص قطعی و ورود کالاهای اساسی موجود در بندر امام خمینی (ره)، از این بندر به مقاصد تعیین شده در داخل کشور، روزانه از ٢٥ هزار تن، به بیش از ٦٠ هزار تن برسد.

ارونقی افزود: در این راستا نامه‌ای به معاون توسعه صنایع تبدیلی و کسب و کارهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی ارسال شده و در جریان موجودی این کالاها قرار گرفته است.

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند