کاوه زرگران، از توقف یک‌ماهه ثبت‌سفارش نهاده‌های دامی خبر داد و گفت که از بیستم اسفندماه تاکنون به‌دلیل جابه‌جایی اختیارات از وزارت صمت به وزارت جهادکشاورزی، هیچ ثبت‌سفارشی در حوزه نهاده‌ها انجام نشده و حتی برخی محموله‌هایی که وارد شده نیز به‌دلیل نقص مدارک و مشخص نبودن نهاد متولی، امکان پهلوگیری و تخلیه نیافته‌اند.

به گزارش اتاق تهران، زرگران گفت: به‌دلیل تعلل در ایجاد سازوکارهای موردنیاز برای ثبت‌سفارش این پیش‌بینی وجود دارد که نهاده‌ مورد نیاز برای تولید مرغ فراهم نباشد و وضعیت بازار در ماه‌‌های آینده نیز بهبود پیدا نکند. این در حالی است که اگر پیش‌بینی‌ها از وضعیت آب و هوا نیز محقق شود، نیاز به واردات نهاده‌ها بیشتر خواهد بود. وی با بیان اینکه «تامین نهاده‌ها و واردات آن مانند گذشته در شرایط معمول به‌سر نمی‌برد» ادامه داد: به‌دلیل مشکلات و بوروکراسی‌‌هایی که دولت ایجاد کرده، واردات نهاده‌ها با موانعی مواجه شده‌است؛ نمونه بارز این مانع‌تراشی آن است که از حدود یک‌ماه گذشته به‌دلیل جابه‌جایی اختیارات از وزارت صمت به وزارت جهاد‌کشاورزی هیچ ثبت‌سفارشی در حوزه نهاده‌ها انجام نشده و این توقف یک ماهه در روند ثبت‌سفارش آثار خود را در ماه‌های آینده نشان خواهد داد. زرگران همچنین به برخی مشکلات در زمینه توزیع نهاده‌ها که به عملکرد سامانه بازارگاه بازمی‌گردد، اشاره کرد. وی با بیان اینکه «در شرایط فعلی وجود سازوکاری نظیر سامانه بازارگاه لازم به‌نظر می‌رسد اما این سامانه در تنظیم بازار ناموفق عمل کرده است» ادامه داد: البته این سامانه موجب شفاف‌سازی عملکرد واردکنندگان شده و این امکان را فراهم کرده است که مسیر کالا از بدو ورود به کشور تا مصرف‌کننده نهایی مشخص شود. در عین‌حال، عملکرد ذاتی سامانه بازارگاه در بازه‌‌ یک‌ونیم ساله گذشته بهبود یافته است؛ اما هنوز نقایص بسیاری دارد که ‌می‌توان به سرعت آن را برطرف کرد.

او نقایص این سامانه را نبود امکان پیش‌فروش کالا برای فروشنده و نیز حذف عوامل فروش دانست و گفت: این مساله، جریان تامین نقدینگی تولیدکنندگان را به‌هم می‌‌ریزد و آنها قادر نخواهند بود که عملکرد مناسبی داشته باشند. اکنون تمام نقدینگی این بخش به صورت انحصاری در اختیار بانک کشاورزی قرار می‌گیرد و در مقابل خدمات قابل‌توجهی را نیز به بخش تولید و تجارت ارائه نمی‌دهد. در حالی که‌ خریدار و فروشنده باید اجازه داشته باشند با هر بانکی که تمایل دارند، موضوع داد و ستد نهاده‌ها را مورد پیگیری قرار دهند.

زرگران افزود: به طورکلی وجود سامانه بازارگاه در شرایط فعلی کشور الزامی است اما پافشاری بر ادامه برخی اشتباهات مایه تعجب است.‌

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند